Akademia Clochee

Opakowania d2w a PET. Dlaczego Clochee wybrało ekoplastik?

2016-03-20

Opakowania d2w a PET - wiecie, jakie są między nimi różnice? Z roku na rok jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, jak wiele zawdzięczamy naszej planecie. Wzrasta nasz szacunek do Ziemi oraz chęć utrzymania jej w jak najlepszej formie. Kupujemy ekologiczne jedzenie, wracamy do zakupów na straganach i w małych sklepikach osiedlowych. Zaczynamy sięgać po ubrania z organicznej bawełny oraz po naturalne kosmetyki. Jesteśmy dobrze zorientowani w tym, czego chcemy i czego oczekujemy od produktów przez nas kupowanych. Coraz wnikliwiej czytamy etykiety, wiemy, co oznaczają tajemnicze dotąd nazwy i skróty. Zawartość opakowań, które ściągamy ze sklepowych półek, przestaje być dla nas niejasna. Czy to samo jednak możemy powiedzieć o samych opakowaniach?

Spis treści:
Funkcje opakowań w kosmetykach
Polskie kosmetyki ekologiczne od zaplecza
Plastik ekologiczny, czyli co to jest d2w?
Jak działa dodatek do opakowań d2w?
Oksy-degradacja a oksy-biodegradacja
Inne technologie biodegradowalne
Produkty z d2w a recykling
Ekoplastik - do czego jeszcze się go używa?
Co z poprzednikiem? Charakterystyka tworzywa PET
Opakowania PET a zagrożenia dla środowiska naturalnego
Dbaj o środowisko z Clochee

Funkcje opakowań w kosmetykach

Opakowanie kosmetyku jest dla klienta priorytetowym elementem przy wyborze i zakupie danego preparatu. Jego zadaniem jest przyciągać spojrzenie konsumenta przy pomocy krzykliwej szaty graficznej czy też ciekawego kształtu. Według znawców branży dobrze wykonany pojemnik powinien być funkcjonalny i korespondować z najnowszymi trendami. Ma także spełniać następujące funkcje:

  • Informacyjna - opakowanie ma ułatwiać zakup kosmetyku w placówkach samoobsługowych. Przejrzysta i czytelna etykieta powinna zawierać: datę ważności kosmetyku (lub maksymalny okres użytkowania po otwarciu), informację o jego prawdziwym przeznaczeniu (balsam do ciała czy płyn do demakijażu) oraz dane podmiotu odpowiedzialnego;
  • Transportowa - pojemnik na kosmetyk powinien być stabilny i wytrzymały, by znosić trudne warunki dostawcze i długie trasy w różnych warunkach atmosferycznych;
  • Magazynowa - opakowanie wpływa na redukcję masy produktu, dzięki czemu możliwe jest składowanie większej liczby kosmetyków. Pojemnik powinien być także solidny i szczelny, by przechowywanie przebiegało bez zbędnych zakłóceń;
  • Sprzedażowa -  kosmetyk powinien przejrzyście identyfikować produkt z marką a także mieć ułatwiony system otwierania i zamykania;
  • Ochronna - pojemnik pozwala zabezpieczyć zawartość przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych - np. środowiskowych, w postaci podwyższonej temperatury i znacznego zawilgocenia. Chroni ją także przed mechanicznymi zabrudzeniami i uniemożliwia interwencję bakterii i innych mikroorganizmów;
  • Marketingowa - polega na wykorzystaniu wiedzy o tym, że klienci “kupują oczami”, dlatego opakowania mają przyciągać estetyką wykonania co jest także specyficznym rodzajem reklamy;
  • Ekologiczna - najistotniejsza funkcja z punktu widzenia firmy Clochee. Chodzi o zastosowanie opakowań biodegradowalnych i takich, które podlegają ponownemu przetworzeniu w procesie recyklingu. Opakowania powinny wyrażać reprezentowaną przez markę troskę o środowisko naturalne, bezproblemowo poddawać się utylizacji a przy procesowi rozkładu nie stanowić zagrożenia dla gleby, wody i organizmów żywych.

Polskie kosmetyki ekologiczne od zaplecza

Firmy wytwarzające kosmetyki ekologiczne z założenia dbają o środowisko, dlatego korzystają z opakowań o właściwościach biodegradowalnych oraz tych wielokrotnego użytku. Wprowadzają mniejsze pojemniki, dzięki czemu minimalizują koszty transportu - im mniej miejsca zajmuje pudełeczko z kosmetykiem, tym więcej zmieści się ich w samochodzie dostawczym. Aby ciąć koszty przenoszą również miejsce produkcji - np. z dalekiej Azji w lokalizacje bliższe docelowemu rynkowi zbytu. Marki rezygnują także z dodatkowych kartonów i papierowych ulotek a wszelkie informacje o produktach przenoszą na samo opakowanie kosmetyku. Powszechnie stosowane do produkcji pojemników tworzywo polimerowe (PET) co prawda łatwo poddaje się procesowi recyklingu, jednakże do jego produkcji wykorzystuje się pochodną benzenu nazywaną paraksylenem, czyli toksynę o rakotwórczych właściwościach. Tradycyjne opakowania zwykle produkuje się z dodatkiem substancji będących pochodnymi ropy naftowej i benzenu. Te w skrajnych przypadkach (nieprawidłowe przechowywanie produktu) mogą przedostać się do kosmetyków i znacząco wpływać na nasze zdrowie.

"Bycie eko" jest dla nas czymś więcej, niż tylko marketingowym sloganem, dlatego też poważnie podchodzimy do ochrony środowiska naturalnego. Z tego powodu, oprócz stosowania wyłącznie certyfikowanych surowców naturalnych, postanowiliśmy również bliżej przyjrzeć się produkcji pojemników. Zdecydowaliśmy się zadbać, aby nasze opakowania były nie tylko estetyczne i funkcjonalne, ale także ekologiczne w pełnym tego słowa znaczeniu. Clochee to pierwsza firma kosmetyczna w Polsce, która w trosce o środowisko naturalne zaczęła dodawać do opakowań swoich kosmetyków innowacyjny dodatek d2w. Dzięki nowej technologii pojemniki po naszych kremach nie zostaną na wysypisku przez setki lat, gdyż rozkładają się już w kilka miesięcy!

Plastik ekologiczny, czyli co to jest d2w?

Tajemniczy skrót d2w pochodzi z języka angielskiego, a jego rozwinięcie to degradable to water, czyli degradujący do postaci wody. D2w jest innowacyjnym dodatkiem do tworzyw sztucznych (głównie tych wykonanych z polietylenu bądź polipropylenu), który pozwala w całości rozkładać się zrobionym z nich opakowaniom. Plastik w naturalnych warunkach ulega degradacji nawet przez 1000 lat, jednak przy zastosowaniu dodatku d2w tworzywo może rozłożyć się już w 60 dni! Produkty z tą rewolucyjną domieszką wciąż zachowują wszystkie cenne właściwości, jakimi charakteryzują się standardowe tworzywa sztuczne. Są to między innymi: wytrzymałość, elastyczność, możliwość wprowadzania nadruków, podatność na zgrzewanie a także prędkość i temperatura przetwarzania.

Jak działa dodatek do opakowań d2w?

oksy-biodegradacją. Proces możliwy jest dzięki dodaniu do wybranego tworzywa odpowiedniego stężenia dodatku d2w, nazywanego także pro-degradantem. Dodatek pomaga czynnikom zewnętrznym rozłożyć plastik i inne surowce na mniejsze odłamki: wodę, dwutlenek węgla i śladowe ilości biomasy, które następnie ulegają biodegradacji właściwej. Dzieje się to na skutek reakcji chemicznej w której pro-degradant rozbija łańcuch zawierający cząsteczki tlenu, co prowadzi do utlenienia krótszego łańcucha cząsteczek oraz zjawisk nazywanych hydro- i karboksylacją. Utleniony plastik w formie cząsteczek o niskiej masie zostaje następnie "zjedzony" przez mikroorganizmy, głównie bakterie i grzyby, które w ten sposób wytwarzają energię własną.

Co interesujące, tworzywo rozłożone dzięki wsparciu prodegradantu nie pozostawia po sobie żadnych produktów ubocznych i nie wydziela metanu. Pod samą nazwą d2w znajdziemy całą masę specjalistycznych substancji chemicznych, które stanowią domieszki do polietylenu, polipropylenu i polistyrenu. Dodatki te wprowadza się do składu opakowań już w procesie produkcyjnym, co pozwala także odpowiednio"zaprogramować" produkt i określić szacowany czas jego rozkładu, tak, aby odpowiadał on oczekiwaniom producenta i użytkownika. Plastik z domieszką d2w degraduje pod wpływem jednego z kilku, dowolnych czynników fizycznych: wody, temperatury, ciśnienia, uszkodzeń mechanicznych czy promieniowania słonecznego, dlatego nie potrzebuje żadnych skonkretyzowanych warunków składowania.  

Raz rozpoczęty proces oksy-degradacji tworzywa sztucznego będzie trwał niezależnie od warunków zewnętrznych w jakich się znajduje materiał. Zakończy się dopiero z momentem całkowitego rozpadu opakowania naszego kremu. Oznacza to, że nie ma znaczenia, czy słoik zostanie zakopany w ziemi, wrzucony pod wodę czy też pozostawiony na wolnym powietrzu - jeżeli już zaczęły się procesy oksy-biodegradacyjne, za kilka miesięcy nic z niego nie zostanie. Innowacyjna technologia z wykorzystaniem d2w stosowana jest obecnie w około 120 krajach na całym świecie.

Oksy-degradacja a oksy-biodegradacja

To pojęcia dość często mylone na rynku opakowań ekologicznych. Zasadnicza różnica polega na tym, że oksy-biodegradacja zachodzi przy uczestnictwie mikroorganizmów żywych (z gr. bios - życie), natomiast procesy oksy-degradacyjne to rozkład materii mający miejsce jedynie na skutek czynników fizycznych.

 

Inne technologie biodegradowalne

Poza technologią oksy-biodegradacji, która stanowi uniwersalne rozwiązanie kłopotów z odpadami zalegającymi na najróżniejszych terenach, producenci eko opakowań stosują także dwie inne techniki. Technologia foto-degradowalna zakłada rozkład produktu przy zetknięciu się z promieniowaniem ultrafioletowym. O ile na ulicy i nad brzegiem morza plastiki nie powinny mieć większego problemu z rozpoczęciem procesów rozkładu, to z pewnością nietknięte pozostaną odpady porzucone na wysypisku czy też śmieci zakopane w pobliskim lesie. W tym wypadku warunkiem udanej degradacji jest stały dostęp do światła słonecznego. Natomiast opakowania wykonane w technologii hydro-biodegradowalnej najczęściej bazują na skrobi i do prawidłowego rozkładu potrzebują dostępu do wilgotnego, biologicznie aktywnego środowiska. Do produkcji tworzyw hydro-biodegradowalnych używa się głównie kukurydzy i innych produktów rolniczych, co przekłada się na wysoką zawartość poliestrów. Zdarza się, że część takich opakowań produkowanych jest przy użyciu genetycznie modyfikowanych upraw, przez co ich rozkład do gleby może negatywnie odbić się na środowisku naturalnym.

Na tle dwóch wymienionych technologii metoda oksy-biodegradowalna wydaje się być jedynym złotym środkiem, gdyż opakowania wytworzone przy jej użyciu degradują w każdym rodzaju środowiska - bez względu na dostęp do wody i światła słonecznego. Są też silniejsze i trwalsze niż produkty foto- i hydro-biodegradowalne, charakteryzują się również możliwością zaprogramowania na określony z góry czas degradacji. Tworzywa z dodatkiem d2w są bezpieczne w bezpośrednim kontakcie z żywnością i nie stanowią zagrożenia dla gleby, w której się rozkładają. A co niezwykle istotne, technologia oksy-biodegradowalna jest najtańszą ze wszystkich zaprezentowanych!

 

Produkty z d2w a recykling

Nasuwa się więc pytanie, czy jeżeli pojemniczek po naszym balsamie "zaprogramowany" jest na samoistny rozkład w odpowiednim czasie, nie kłóci się to przypadkiem z pojęciem recyklingu. Otóż oksy-degradowalny plastik nadaje się do recyklingu razem z innymi tworzywami sztucznymi. Jeśli zostanie poddany procesom przerobowym albo wprowadzone zostaną specjalne domieszki chemiczne w postaci stabilizatorów, nasz plastik straci właściwości d2w i może zostać ponownie użyty do produkcji namiotowej płachty czy też nowej, polarowej bluzy. Każdy poddany odzyskowi wtórnemu surowiec może zostać także ponownie wzbogacony o prodegradant, dlatego idea d2w i recykling wzajemnie się uzupełniają i wspólnie dbają o najważniejsze zasady ochrony środowiska naturalnego.

 

Ekoplastik - do czego jeszcze się go używa?

Poza opakowaniami naszych kosmetyków, znacznik d2w pojawia się także na workach na śmieci, woreczkach śniadaniowych, opakowaniach mrożonek oraz jednorazowych reklamówkach. Oksy-biodegradowalne materiały użyte do produkcji popularnych foliówek nie przeciekają i nadają się na składowanie odpadów organicznych z domów, restauracji i pubów. Wypełnione przetwarzalnymi resztkami reklamówki d2w można także umieścić bezpośrednio w kompostownikach, dzięki czemu zneutralizowany zostanie intensywny, nieprzyjemny zapach śmieci. Zminimalizowane zostanie również zagrożenie chorób przenoszonych przez muchy i ryzyko zakażenia (np. w przypadku odpadków ze szpitala). Nie ma potrzeby ponownego otwierania ani oddzielnego składowania reklamówki oksy-biodegradowalnej. Eko plastik przydaje się także na zapleczach supermarketów, skąd, wypełnione przeterminowanymi i niezdatnymi do dalszej sprzedaży produktami organicznymi, torby z dodatkiem d2w można przetransportować bezpośrednio do kompostowni lub specjalnych palarni zasilanych biogazem. Reklamówki oksy-biodegradowalne nadają się także do pakowania jedzenia, które następnie planujemy zamrozić, gdyż proces degradacji tworzyw z d2w ulega wydłużeniu pod wpływem niskich temperatur. Przyspiesza natomiast tuż po powrocie do temperatury pokojowej, dlatego po wyjęciu produktów z zamrażarki nie musimy się przejmować utylizacją ich opakowań.

Plastik z dodatkiem d2w świetnie sprawdza się również jako folia do przykrywania warzyw uprawnych. Czas jej rozkładu można dopasować do momentu zbiorów tak, aby biodegradacja zaszła w najbardziej korzystnym dla roślin momencie, zasilając je w odżywcze pokłady CO2

 

Co z poprzednikiem? Charakterystyka tworzywa PET


PET czyli politereftalan etylenu, to tworzywo termoplastyczne (poddające się kształtowaniu w podwyższonej temperaturze) o międzynarodowym zasięgu. Produkty w plastikach PET kupują zarówno bogaci mieszkańcy wysoko rozwiniętych krajów jak i obywatele Afryki, co wpływa na upowszechnienie przekonania, że opakowania PET stanowią normę, którą trudno jest jakkolwiek zastąpić.

Po raz pierwszy tworzywo PET zastosowane zostało w 1941 roku do produkcji włókien kosmetycznych. Następnie w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych stosowano je do produkcji folii, pod koniec lat sześćdziesiątych użyto go do przetwórstwa wtryskowego a od połowy lat siedemdziesiątych PET zdobyło ogromną popularność jako materiał do wytwarzania opakowań, głównie butelek po napojach, choć fenomen nie ominął także firm kosmetycznych.

Choć plastiki wykonane z politereftalanu są uważane za ekologiczne, gdyż poddają się procesowi recyklingowi, to należy mieć na uwadze, że w 2014 roku z 1,5 miliona ton odpadów w naszym kraju przetworzono jedynie jedną czwartą. Oznacza to, że wszystkie inne śmieci, z butelkami PET na czele, pozostały na terenie Polski. Niezgniecione i nieprzetworzone, zajmują one i tak stale ulegające pomniejszeniu miejsce na wysypiskach, "zdobią" nasze lasy, płyną polskimi rzekami i straszą podczas wizyty na plaży.   

 

Opakowania PET a zagrożenia dla środowiska naturalnego

Co więcej, badania wskazują, że opakowanie PET nie jest obojętne dla znajdującej się wewnątrz żywności. W 2005 roku profesor Bill Shotyk z uniwersytetu w Heidelbergu razem ze swoim zespołem badawczym przeprowadził testy na 63 rodzajach wody butelkowanej. Badania ujawniły, że butelki z politereftalanu emitują do wody pitnej metal zwany antymonem, który w PET wykorzystywany jest jako katalizator. Migracja antymonu wzrasta w zależności od czasu przechowywania wody w butelce - po trzech miesiącach jego stężenie w wodzie pitnej rośnie aż dwukrotnie. Pierwiastek ten podejrzewany jest o właściwości rakotwórcze a w przeszłości używano go do wywołania wymiotów lub biegunki.   

Na wyprodukowanie 1 kilograma PET niezbędne jest wykorzystanie 1,9 kilograma ropy naftowej. Jeśli światowa produkcja opakowań PET wynosi około 25 milionów ton rocznie, to na wytworzenie ich potrzebne będzie około 352 miliony baryłek ropy. To ilość, która wystarczy niemal na dwuletnie zapotrzebowanie energetyczne całej Polski. Kiedy przypomnimy sobie, że ropa naftowa jest nieodnawialnym surowcem, a recykling w naszym kraju nie wystarcza na poradzenie sobie z problemem śmieci, łatwo zrozumieć, dlaczego potrzebujemy w pełni biodegradowalnych opakowań.

 

Dbaj o środowisko z Clochee

Jeżeli więc do swojego eko życia chcesz dodać kolejną naturalną cegiełkę, robiąc zakupy zwracaj uwagę nie tylko na zawartość, ale i na opakowanie. Szukaj na nim znaku informującego o zawartości dodatku d2w® (znajdziesz go na opakowaniach kosmetyków naturalnych Clochee). W tym wypadku wyjątkowo warto kierować się zasadą, że liczy się nie tylko wnętrze.

Inne artykuły w Akademii Clochee

Twoje ciało uwielbia to, co zielone i organiczne. Za dobre traktowanie odwdzięczy Ci się pięknym wyglądem. Zarówno w modzie, jak i kosmetykach obserwujemy zwrot ku organicznym składnikom, takim jak len i bawełna. W obu przypadkach ich pochodzenie ma ogromne znaczenie.

Czytaj dalej

Sklep Clochee zwyciężył w Plebiscycie na najlepszy sklep internetowy 2014. 

Czytaj dalej

Polskie kosmetyki bez parabenów powinny zająć stałe miejsce na Twojej półce. Te sztuczne konserwanty nie pozostają bez wpływu na nasze zdrowie. Działające odpowiedzialnie marki kosmetyczne biją na alarm. Czy to tylko kolejny chwyt marketingowy, czy parabenów naprawdę trzeba unikać?

Czytaj dalej

Opakowania d2w a PET - wiecie, jakie są między nimi różnice? Z roku na rok jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, jak wiele zawdzięczamy naszej planecie. Wzrasta nasz szacunek do Ziemi oraz chęć utrzymania jej w jak najlepszej formie. Kupujemy ekologiczne jedzenie, wracamy do zakupów na straganach i w małych sklepikach osiedlowych. Zaczynamy sięgać po ubrania z organicznej bawełny oraz po naturalne kosmetyki. Jesteśmy dobrze zorientowani w tym, czego chcemy i czego oczekujemy od produktów przez nas kupowanych. Coraz wnikliwiej czytamy etykiety, wiemy, co oznaczają tajemnicze dotąd nazwy i skróty. Zawartość opakowań, które ściągamy ze sklepowych półek, przestaje być dla nas niejasna. Czy to samo jednak możemy powiedzieć o samych opakowaniach?

Czytaj dalej