BLOG

Jakie składniki znajdziemy w dobrych polskich kosmetykach naturalnych?

26 SIERPNIA 2015

Polskie kosmetyki naturalne od pewnego czasu skutecznie podbijają rodzimy rynek, a hasło „dobre, bo polskie” świetnie odzwierciedla nowe trendy kosmetyczne. Marka Clochee także czerpie z rodzimych źródeł, myśląc przy tym proekologicznie – wykorzystanie dostępnych na miejscu składników oznacza bowiem mniejsze koszty i mniejszą produkcję zanieczyszczeń związanych ze sprowadzaniem wyciągów z egzotycznych roślin czy owoców. Specjaliści Clochee wiedzą, że to, co najlepsze dla cery osób mieszkających w naszym klimacie mamy pod samym nosem. Polska firma Clochee tworzy więc kosmetyki naturalne między innymi na bazie malin i truskawek, które doskonale działają na cerę, włosy i skórę całego ciała.

Spis treści:
Czym cechują się dobre polskie kosmetyki naturalne?
Ekologiczne i wegańskie kosmetyki naturalne z certyfikatami
Z jakich owoców produkuje się polskie kosmetyki naturalne?
Truskawki w kosmetykach naturalnych - właściwości
Truskawka w kosmetykach do twarzy
Naturalne domowe maseczki i odżywki do włosów z truskawek
Maliny jako składnik polskich kosmetyków naturalnych
Witaminy i składniki aktywne zawarte w malinach
Właściwości kosmetyków na bazie malin
Kosmetyki naturalne na bazie polskich owoców od Clochee

Czym cechują się dobre polskie kosmetyki naturalne?

Dobre polskie kosmetyki naturalne cechują się przede wszystkim wykorzystaniem wyłącznie składników, które występują w naturze. W składzie tego typu kosmetyków pojawiają się więc między innymi ekstrakty z kwiatów, owoców i warzyw, a także zioła znane od setek lat paniom domu zajmującym się produkcją domowych specyfików do leczenia i pielęgnacji skóry. Nie znajdziemy tu stworzonych w laboratoriach parabenów, olei silikonowych, substancji ropopochodnych czy innych związków chemicznych, których nie powinniśmy raczej nakładać na skórę, jeżeli chcemy uniknąć podrażnień i alergii. Ponadto w najlepszych polskich kosmetykach znajdziemy wyciągi z owoców i ziół rosnących w naszej strefie klimatycznej, dlatego też zawierają one często na przykład ekstrakty z truskawek czy malin. W Clochee zdajemy sobie bowiem sprawę, że występujące w przyrodzie w określonych częściach świata rośliny zawierają wszystkie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu substancje, minerały i witaminy. W naszych rodzimych owocach znajdziemy zatem odpowiednią dawkę chociażby witaminy C czy antyoksydantów. Oczywiście ich działanie możemy wzmocnić ekstraktami czy sokami z egzotycznych cytrusów, jednak głównym składnikiem aktywnym w licznych polskich kosmetykach naturalnych są jednak dobrze znane nam owoce, które rosły zapewne jeszcze w ogródkach naszych dziadków.

Wykorzystywanie produktów rodzimego pochodzenia ma również aspekt ekologiczny. Producenci wybierający polskie towary nie muszą bowiem martwić się transportem egzotycznych składników z dalekich krajów. Unikają w ten sposób nie tylko dodatkowych kosztów, lecz również zmniejszają ilość zanieczyszczeń wytworzonych w procesie produkcji pojedynczego kosmetyku. Coraz więcej polskich kosmetyków naturalnych jest również całkowicie wolna od składników pochodzenia zwierzęcego, wychodząc tym samym naprzeciw rosnącej tendencji klientów i klientek do wybierania specyfików wegańskich i w stu procentach przyjaznych środowisku. Aby zapewnić klienta, że dany produkt na pewno nie wykorzystuje żadnych substancji pochodzenia zwierzęcego oraz nie był testowany na zwierzętach, na rynku pojawia się dziś coraz więcej kosmetyków z certyfikatami potwierdzającymi ich wegański skład oraz ekologiczne pochodzenie składników.

Maliny jako składnik polskich kosmetyków naturalnych

Czy polscy producenci mają w swoich ofertach ekologiczne i wegańskie kosmetyki naturalne z certyfikatami?

Polscy producenci kosmetyków naturalnych szczycą się często posiadaniem certyfikatów gwarantujących, że ich specyfiki są stworzone w stu procentach z ekologicznych bądź wegańskich produktów. Również filozofia Clochee zakłada produkcję wyłącznie kosmetyków całkowicie wolnych od składników pochodzenia zwierzęcego. Wszystkie produkty Clochee są zatem dostosowane do potrzeb wegan i wegetarian. Takie podejście marki jest jednak motywowane czymś więcej niż tylko rosnącym popytem na produkty przyjazne weganom. Istotne jest tu przede wszystkim postępowanie w całkowitej zgodzie z naturą. Stosowanie w produkcji naturalnych kosmetyków substancji, których pozyskiwanie wiązałoby się z przysparzaniem cierpienia zwierzętom jest bowiem wbrew idei produkcji kosmetyków pozwalających na maksymalne zbliżenie się do natury.

Ponadto marka Clochee może poszczycić się certyfikatem „Kosmetyk dla wegan”, który nadawany jest przez ekspertów Fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt VIVA! Certyfikat ten symbolizuje specjalnie zaprojektowana na potrzeby Fundacji litera V, znajdująca się na opakowaniu danego produktu. Symbol ten gwarantuje, że wszystkie surowce pochodzą z odpowiednich źródeł i są w zupełności cruelty-free, a gotowe produkty firmy nie są testowane na zwierzętach. Przyznaje się go wyłącznie raz do roku, po przeprowadzeniu przez ekspertów Fundacji szczegółowej analizy wszystkich składników każdego produktu danej marki oraz dokładnym zapoznaniu się ze sposobem jego wprowadzenia na rynek.

Kosmetyki naturalne Clochee tworzone są również z certyfikowanych surowców organicznych najwyższej jakości oraz naturalnych surowców mineralnych. Ponadto nie wykorzystuje się w nich sztucznych kompozycji zapachowych, lecz wyłącznie naturalne olejki eteryczne pochodzące z ekstraktów z owoców, warzyw oraz ziół i innych roślin. Produkty te nie są również sztucznie barwione – ich wygląd zależy wyłącznie od koloru poszczególnych składników użytych do produkcji efektywnie działającego kosmetyku. Pełną ofertę znajdziecie tutaj: polskie kosmetyki naturalne Sklep Clochee.

Z jakich owoców produkuje się polskie kosmetyki naturalne?

Do najpopularniejszych owoców wykorzystywanych w produkcji polskich kosmetyków naturalnych należą między innymi maliny i truskawki. Wynika to przede wszystkim z ich bogatego składu, porównywalnego między innymi z popularnymi w kosmetykach do wszystkich typów cery cytrusami. Zarówno truskawki, jak i maliny zawierają bowiem szereg witamin i mikroelementów, które sprawdzą się zarówno w pielęgnacji cery dojrzałej, jak i młodej cery z problemami trądzikowymi, a także przesuszonej skóry podatnej na podrażnienia i alergie. Podobnie jak w przypadku cytrusów, zawarta w truskawkach i malinach witamina C jest silnym antyoksydantem, który nie tylko ujędrnia skórę i zapewnia jej młody wygląd, lecz również świetnie poradzi sobie z rozjaśnianiem przebarwień takich jak choćby piegi czy różnego typu plamy pigmentacyjne. Dodatkowo znajdujące się w truskawkowych i malinowych kosmetykach Clochee surowce takie jak proszki i ekstrakty z owoców są najwyższej jakości prefabrykatami, wytwarzanymi z owoców rosnących na znajdujących się na terenie naszego kraju plantacjach. Warto zaznaczyć, że owoce te nie są pryskane silnymi pestycydami ani innymi potencjalnie szkodliwymi środkami ochrony roślin. Możemy więc być pewni, że wyprodukowane z nich kosmetyki do mycia i pielęgnacji twarzy, ciała czy włosów są w stu procentach bezpieczne i nie zawierają nawet śladowych ilości sztucznych i groźnych dla zdrowia substancji chemicznych.

Truskawki w polskich kosmetykach naturalnych: poznaj ich właściwości!

Wiemy już, że polskie kosmetyki naturalne produkowane są między innymi z popularnych w naszym kraju truskawek. Polska jest obecnie jednym z niekwestionowanych królestw truskawkowych w Europie. Kilka lat temu nasze truskawki zrobiły furorę, promując nasz kraj w Parlamencie Europejskim, a dziś coraz popularniejsze stają się wytwarzane w naszym kraju kosmetyki wykorzystujące liczne dobrodziejstwa tych owoców. O truskawkach warto pamiętać, bo sezon na nie jest dosyć krótki – w przeciwieństwie do listy ich zalet i zawartych w nich minerałów i mikroelementów. Choć owoce te zwykle lądują w deserze, to równie dobrze posłużą nam jako aktywny składnik kosmetyków do włosów, twarzy i ciała. Do czego w kosmetologii przydają się truskawki? Sprawdźmy, ile odpowiedzi ma to pytanie!

Truskawki to świetny składnik polskich kosmetyków naturalnych

Dobroczynny skład truskawek

Truskawki to owoce niezwykle bogate w witaminy i inne mikroelementy pozwalające nam zachować zdrowie i piękny wygląd. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej – co znajdziemy w niepozornej, małej truskawce? Są to między innymi substancje takie jak:

 • Witamina C - Niewiele osób wie, że truskawki zawierają jej więcej, niż cytryny! Witamina C to naturalny antyoksydant (przeciwutleniacz), czyli związek odpowiedzialny za usuwanie z organizmu nadmiaru wolnych rodników, które z kolei sprzyjają procesom starzenia i rozwojowi wielu chorób. Poza tym witamina ta znana jest z dobroczynnego wpływu na podnoszenie naturalnej odporności organizmu, usuwanie przebarwień, przyspieszanie procesów gojenia skóry oraz jako remedium na trądzik.
 • Witamina E - witamina E – czyli tak zwana witamina młodości i płodności. Jest ona również naturalnym antyoksydantem, a dodatkowo skutecznie chroni skórę przed promieniowaniem ultrafioletowym (UV). Ma właściwości redukujące wszelką opuchliznę i obrzęki. Opóźnia procesy starzenia się skóry. Witamina E bierze udział w procesach syntezy przeciwkrzepliwych substancji i wpływa zlepianie się płytek krwi, a więc przeciwdziała zakrzepom. Istotna dla kobiet w ciąży, gdyż wpływa na utrzymanie i prawidłowy rozwój płodu. Objawami niedoboru witaminy E są: anemia, zmęczenie oraz nieprawidłowości w budowie zębów i kości.
 • Witamina A - zwana inaczej retinolem bądź beta-karotenem. Witamina ta odpowiedzialna jest przede wszystkim za gojenie ran i szybką regenerację skóry. Ma ona również duży wpływ na jej jędrność i elastyczność. Bez udziału witaminy A niemożliwy jest metabolizm białek. Jej niedobory mogą powodować tak zwaną kurzą ślepotę, czyli zaburzenia postrzegania po zmroku. Wszystko ze względu na wytwarzaną dzięki wpływowi witaminy A rodopsynę, czyli substancji, która odpowiedzialna jest za sprawną pracę narządu wzroku.
 • Witamina B1 - nazywana także tiaminą. Jest ona odpowiedzialna za powstrzymywanie procesów starzenia, dobrze działa także na stan naszych włosów. Ponadto to ona przekształca węglowodany w energię, a także pozytywnie oddziałuje na układ nerwowy i przeciwdziała rozwojowi choroby wieńcowej. Korzystnie działa również na układ trawienny i pomaga w walce z niestrawnością. Jej niedobory mogą skutkować nasileniem stanów depresyjnych.
 • Witamina B2 - inaczej ryboflawina. Witamina ta jest wyjątkowo istotna przy wszelkich procesach przemiany materii, wpływa także na pracę układu odpornościowego. Poprawia kondycję włosów i cery, pomaga w leczeniu łojotokowego zapalenia skóry. Jej niedobory zwykle prowadzą do awitaminozy, która charakteryzuje się łuszczeniem i pękaniem skóry ust, tworzeniem się zajadów i zmianami zapalnymi błony śluzowej (na przykład w formie aft czy pleśniawek). Inne zauważalne zmiany to wypadanie włosów, infekcje damskich narządów rozrodczych oraz pogorszenie jakości widzenia.
 • Witamina B6 - znana też jako pirydoksyna. Wpływa na prawidłowe działanie układu nerwowego, poprzez tworzenie odpowiednich przeciwciał podnosi odporność organizmu i ma udział w prawidłowej pracy serca. Jest niezbędna w procesach produkcji hemoglobiny, czyli czerwonego barwnika krwi. Jej niedobory mogą wiązać się z nadmierną drażliwością, bezsennością oraz stanami depresyjnymi. Możliwe jest także wystąpienie zmian zapalnych skóry i błon śluzowych w okolicach jamy ustnej.
 • Potas - pierwiastek odpowiedzialny za prawidłową pracę mięśni oraz zdolność do koncentracji. Kontroluje ciśnienie krwi i wpływa na efektywność pracy nerek. Potas pobudza wydzielanie insuliny i ma duże znaczenie w procesie spalania węglowodanów. Dotlenia mózg, dzięki czemu zwiększa się poziom naszej koncentracji i zdolność logicznego myślenia.
 • Wapń - pierwiastek odpowiedzialny za mocne kości, zdrowe zęby oraz prawidłową krzepliwość krwi. Wapń wpływa także na sprawność mięśni, dobry nastrój oraz szybki proces gojenia ran. Pierwsza faza niedoboru wapnia może charakteryzować się skurczami mięśni, irytującym mrowieniem kończyn i zwolnieniem tętna. Poważniejsze braki tego pierwiastka dają się zauważyć pod postacią ubytków w strukturze zębów i niespodziewanych krwotoków z nosa. Cierpiący na braki wapnia w organizmie skarżą się także na dysfunkcje snu oraz stany lękowe.
 • Żelazo - składnik mineralny, który wspomaga pracę układu nerwowego. Ma znaczenie dla prawidłowego metabolizmu cholesterolu i wspomaga wątrobę w procesach detoksykacji. Dzięki żelazu mięśnie pobierają z krwi nieodzowny do ich prawidłowego funkcjonowania tlen. Pierwiastek ten ułatwia systemowi immunologicznemu walkę z patogenami w postaci bakterii i wirusów, nie bez znaczenia pozostaje również dla prawidłowego kolorytu naszej skóry. Jego niedobór może powodować anemię.
 • Fosfor - pierwiastek mineralny, którego głównym zadaniem jest utrzymanie zdrowych i mocnych kości. Uczestniczy także w przewodzeniu bodźców nerwowych i pomaga organizmowi utrzymanie kwasowo-zasadowej równowagi. Wpływa również na na proces regeneracji skóry. Objawami niedoboru fosforu w organizmie jest ogólne uczucie rozbicia i osłabienia organizmu, bóle kości i mięśni, wymioty a nawet zaburzenia oddychania. Przy większych brakach tego pierwiastka w organizmie może dojść do zaburzeń ze strony układu nerwowego takich jak parestezje, dezorientacja, nudności a nawet drgawki.
 • Magnez - tzw. pierwiastek życia. Uczestniczy aż w 300 procesach biochemicznych w organizmie człowieka. Reguluje działanie układu nerwowego, wspomaga pracę układu odpornościowego, buduje kości i zęby. Jego niedobory mogą objawiać się zawrotami głowy, drażliwością, bezsennością a nawet stanami lękowymi. Magnez opóźnia procesy starzenia i tonizuje skórę.

Truskawka jako aktywny składnik kosmetyków naturalnych do twarzy

Znamy już bogatą listę witamin i minerałów które sprawiają, że truskawki stosuje się z powodzeniem w naturalnych polskich kosmetykach do twarzy. Istotne jest jednak również to, jak wszystkie te substancje razem wpływają na naszą cerę i w jakich kosmetykach domowej produkcji możemy je wykorzystać. Tu również czeka nas długa lista świadcząca o tym, jak efektywne w pielęgnacji twarzy są te popularne w Polsce owoce.

Truskawki to częsty składnik polskich kosmetyków naturalnych

Tonizowanie

Truskawka to idealny składnik do kosmetyków odpowiedzialnych za regenerację problematycznej cery. Truskawki działają bowiem tonizująco, co oznacza, że przywracają skórze jej naturalne pH. Dzięki temu na powierzchni skóry nie rozwijają się grzyby czy bakterie mogące wywołać nawrót trądziku czy zwiększony łojotok. Regeneracja pH skóry jest niezwykle ważna w codziennej pielęgnacji, gdyż zwykle katujemy skórę dużą liczbą środków myjących, które mogą ingerować w naturalny płaszcz lipidowy cery. Tonik z wyciągiem z truskawek przyspiesza regenerację warstwy ochronnej skóry, a ponadto delikatnie ją osłania i przeciwdziała powstawaniu przebarwień.

Likwidacja przebarwień

Dzięki aktywnej witaminie C truskawki sprawdzają się również jako środek nie tylko przeciwdziałający powstawaniu przebarwień, lecz również pomagający w aktywnym likwidowaniu ich. Kosmetyki z wyciągiem z truskawek sprawdzają się nawet w przypadku wyjątkowo uporczywych plam i znamion. Pomogą nam one też w przypadku potrzeby pozbycia się piegów czy egzemy.

Działanie bakteriobójcze

Truskawki znane są jako bogate źródło fitoncydów, czyli naturalnych substancji, które odpowiedzialne są za hamowanie rozwoju mikroorganizmów. Oznacza to, że nasze polskie owoce świetnie sprawdzają się jako środek antybakteryjny i grzybobójczy, dzięki czemu wspomagają walkę z trądzikiem i wypryskami. Dla cery tłustej i pełnej niedoskonałości świetnie nada się maseczka z użyciem truskawek oraz ubitego białka z kurzych jaj. Taki zabieg z pewnością pomoże ustabilizować poziom wydzielania łoju.

Nawilżanie

Wyciąg z miąższu truskawek ma szerokie działanie nawilżające i regenerujące skórę, nawet, jeśli mamy do czynienia z naprawdę zniszczoną cerą. Jeśli masz problem z suchą skórą, chwyć truskawki, kawałek banana i 2 łyżki miodu. Zblendowaną papkę z tych składników nałóż na twarz i zmyj po 20 minutach a z pewnością poczujesz różnicę w poziomie nawilżenia twarzy! Taki kosmetyk pomoże też na wszelkie podrażnienia cery.

Ściąganie

Truskawki cechują się także właściwościami ściągającymi, dzięki czemu są idealnym składnikiem kosmetyków dla osób z cerą łojotokową oraz problemem rozszerzonych porów.

Kosmetyk na lato

Kosmetyki z truskawek są wprost doskonałe na lato, ponieważ w naturalny sposób blokują szkodliwe promieniowanie UVA i UVB. Poza tym ich naturalny zapach zawsze kojarzy się z sezonem letnim. Truskawki są więc pożądanym składnikiem kosmetyków do opalania.

Jak wykonać domowe maseczki i odżywki z truskawek?

Jak wiemy, naturalne polskie kosmetyki nie pojawiły się w ostatnim czasie na rynku znikąd. Wykorzystują one raczej trend powrotu do natury i do sposobów dbania o urodę znanych już przed setkami lat naszym prababkom i ich przodkiniom. Dziś jednak, w natłoku obowiązków związanych z rosnącym tempem życia, nie każda z nas ma czas na samodzielne przygotowanie kosmetyku, dlatego chętnie wybieramy gotowe naturalne produkty do pielęgnacji ciała i twarzy. Jeżeli jednak znajdziemy czas na relaks w domowym zaciszu podczas sezonu truskawkowego, warto zaopatrzyć się w dobrej jakości owoce i samej wykonać naturalną maseczkę do twarzy czy odżywkę do włosów. Pamiętajmy jednak o wyborze niedużych, lecz naturalnych owoców pochodzących od polskiego producenta – transportowane z odległych krajów truskawki mogą bowiem zawierać szereg substancji konserwujących, które raczej nie powinny znajdować się na naszej twarzy. Konieczne będzie także poznanie kilku sekretnych sposobów, które pozwolą wykorzystać zalety truskawek w sposób, który najlepiej odżywi akurat nasz typ cery lub pomoże rozprawić się z każdym specyficznym problemem, z jakim borykamy się na co dzień w kwestiach dotyczących naszej skóry lub włosów.

Naturalne maseczki domowej roboty z truskawek do pielęgnacji twarzy

Jak już wiemy, szereg zalet pielęgnacyjnych truskawek wynika z ich bogatego składu i zawartości licznych witamin i minerałów. Dzięki temu wykonane w domowym zaciszu maseczki z tych owoców pomogą nam zarówno w przypadku kłopotów ze zbytnio przesuszoną cerą, jak i w razie problemów związanych z trądzikiem i nadmierną produkcją sebum. Dzięki truskawkom odżywimy także naszą cerę, zadbamy o jej rozjaśnienie oraz zwężenie porów. Pamiętajmy jednak, że domowe maseczki z truskawkami nie są odpowiednie dla osób uczulonych na kwas salicylowy. Ostrożnie powinny korzystać z nich także osoby cierpiące z powodu rozszerzonych naczynek. Aby mieć pewność, że maseczka nam nie zaszkodzi, warto zawsze wykonać próbę i nałożyć niewielką ilość domowej roboty kosmetyku na mały fragment skóry.

Jeżeli pojawią się podrażnienia, powinniśmy zrezygnować z domowych maseczek i wybrać raczej całkowicie bezpieczne gotowe produkty wykorzystujące zalety truskawek.

Jeżeli masz problem z suchą i wrażliwą skórą, chwyć truskawki, kawałek banana i 2 łyżki miodu. Zblendowaną papkę z tych składników nałóż na twarz i zmyj po 20 minutach a z pewnością poczujesz różnicę w poziomie nawilżenia twarzy!

Maseczka z truskawek, banana i miodu ze względu na silne działanie antybakteryjne pomoże też na wszelkie podrażnienia cery i pomoże pozbyć się niedoskonałości oraz przebarwień.
Na zmęczoną cerę z pewnością pomoże nam prosta maseczka zawierająca tylko kilka truskawek i odrobinę soku z cytryny. Wystarczy 15 minut, aby widocznie rozjaśnić i odżywić skórę twarzy. Pamiętajmy, aby po kwadransie dokładnie spłukać maseczkę letnią wodą – pozostawienie soku z cytryny na dłużej na pewno wzmocni działanie rozjaśniające, lecz może także znacząco podrażnić delikatną skórę twarzy.

Dla tłustej cery z niedoskonałościami świetnym rozwiązaniem będzie maseczka wykorzystująca rozdrobnione truskawki oraz ubite białka z kurzych jaj. Taki zabieg z pewnością pomoże pozbyć się wyprysków, odbudować barierę lipidową skóry oraz ustabilizować poziom wydzielania sebum. Białka jaj dodatkowo wzmocnią działanie ściągające i widocznie zwężą pory skóry.

Jeśli naszym problemem jest skóra tłusta i trądzikowa, ale wolałybyśmy jednak zdecydować się na stuprocentowo wegańską maseczkę, wystarczą nam same dobrze rozgniecione truskawki. Papkę z owoców nakładamy na twarz i, podobnie, zmywamy po około 10-15 minutach. Truskawki bowiem same w sobie mają działanie seboregulujące oraz antybakteryjne, a także są w stanie obkurczyć rozszerzone pory.

Truskawka jako komponent kosmetyków do włosów

Owoce truskawek sprawdzają się także w roli składników kosmetyków do pielęgnacji włosów. Odżywiają strukturę włosów, wzmacniają je i nadają fryzurze sprężystość i blask. Ułatwiają również rozczesywanie włosów i wygładzają łuski włosa. Choć oczywiście na rynku znajdziemy wiele produktów zawierających truskawki, podobnie jak w przypadku maseczek do twarzy możemy również samodzielnie, w domowym zaciszu, przygotować kilka rodzajów maseczek z wykorzystaniem truskawek. Pomogą nam one poprawić kondycję naszych włosów niezależnie od tego, z jakimi problemami się borykamy.

Jeżeli naszym problemem są suche, sianowate włosy, idealnym rozwiązaniem jest zrobienie maseczki z wykorzystaniem kilku truskawek oraz świeżego awokado. Mieszankę rozdrobnionych owoców wcieramy w suche włosy ze szczególnym uwzględnieniem ich rozdwojonych końcówek, a następnie zawijamy całe włosy w folię. Na to zakładamy czepek lub ręcznik i odczekujemy 30 minut. Dokładnie spłukujemy i cieszymy się miękkimi, odżywionymi włosami!

Jeżeli natomiast nasza fryzura ma tendencje do przetłuszczania się, wystarczą nam same truskawki bez awokado. Zblendowane owoce wcieramy we włosy, owijamy folią i czepkiem lub ręcznikiem i pozostawiamy na 30 minut. Następnie dokładnie spłukujemy. Nasze włosy będą miękkie i odżywione bez efektu przetłuszczenia.
Jeśli dokucza nam łupież, nie ma lepszej metody, niż rozgniecione truskawki połączone z sokiem z cytryny. Wmasowujemy w skórę głowy, zmywamy po upłynięciu pół godziny.
Kiedy fryzura jest matowa i pozbawiona blasku, najlepiej zmiksować truskawki ze szklanką miodu, porcją jogurtu naturalnego i odrobiną olejku migdałowego. Tak powstałą miksturę nakładamy na włosy od nasady aż po końce. Po 20 minutach całość spłukujemy dokładnie letnią wodą.

Maliny jako składnik polskich kosmetyków naturalnych: zdrowie i uroda prosto z krzaka!

Maliny to kolejny polski owoc wykorzystywany często w produkcji naturalnych kosmetyków, którymi zachwycają się tysiące Europejczyków. Od dziesiątek lat sorbety i koktajle z malin uznawane są za jedne z pyszniejszych deserów, a sok z tych owoców dodawany do herbaty jest znanym specyfikiem wspomagającym profilaktykę przeziębień i grypy. Oczywiście najsmaczniejsze i najzdrowsze są te jedzone prosto z rosnącego w ogrodzie krzaczka, ale nawet po zamrożeniu lub przetworzeniu w postaci dżemu czy konfitury maliny wciąż zachowują dużą część swoich właściwości i zalet. Jak jednak zachowują się te owoce w kosmetykach i do czego można je wykorzystać? Dowiedzmy się, do czego i w jaki sposób stosuje się dziś maliny w przemyśle kosmetycznym.

Oczywiście, w naturalnych polskich kosmetykach wykorzystuje się przede wszystkim owoce pochodzące z ekologicznych upraw znajdujących się na terenie naszego kraju. Owoce te przekształca się następnie tak, aby uzyskać z nich skoncentrowane ekstrakty, naturalne olejki eteryczne oraz idealnie zblendowane masy owoców nadające się do produkcji delikatnych i jedwabiście gładkich kremów czy balsamów do ciała. W produkcji naturalnych kosmetyków wykorzystuje się jednak nie tylko same owoce, lecz również znajdujące się w nich drobne pestki, a nawet kwiaty i liście malin. Wszystkie one zawierają bowiem szereg wartościowych substancji, które świetnie sprawdzają się jako aktywne składniki kosmetyków do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów.

Dobroczynne właściwości malin w polskich kosmetykach naturalnych

Witaminy i składniki aktywne zawarte w malinach. Dowiedz się, które składniki aktywne w polskich kosmetykach naturalnych działają najlepiej!

Podobnie jak truskawki, maliny zawierają bardzo wiele substancji odżywczych i witamin, co decyduje o ich chętnym wykorzystywaniu w produkcji naturalnych polskich kosmetyków. Zawarte w nich mikroelementy pomagają naszemu organizmowi zdrowo funkcjonować i pięknie wyglądać. Część z nich występuje również w truskawkach, a ich zalety omówiliśmy już wcześniej. Należą do nich między innymi:

 • witamina C,
 • witamina B1,
 • witamina B6,
 • witamina A,
 • witamina E,
 • magnez,
 • fosfor,
 • wapń,
 • potas.

Poza tym w malinach znajdziemy także substancje, których nie zawierają truskawki. Ich znaczenie dla zdrowia jest jednak równie istotne. Substancjami tymi są przede wszystkim:

 • pektyny, czyli rodzaj błonnika pokarmowego rozpuszczalny w wodzie, który przedłuża uczucie sytości. Jest przez to chętnie wprowadzany do diety przez osoby starające się schudnąć. Znajdujemy go właściwie wyłącznie w owocach takich jak maliny, a także nasze rodzime jabłka, morele, śliwki czy porzeczki.
 • witamina B3 - inaczej niacyna. Odpowiedzialna za prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Wspomaga układ nerwowy i bierze udział w syntezowaniu hormonów płciowych. Zwiększa liczbę neutrofilów, czyli białych krwinek odpowiedzialnych za redukcję patogenów. Jej niedobory mogą objawiać się zaczerwienieniem i szorstkością skóry w miejscach eksponowanych na słońce, licznymi pęcherzami oraz przebarwieniami dłoni i szyi.
 • witamina K - znana także jako fitomenadion. Bierze udział w homeostazie (utrzymywaniu stałych warunków) wapnia w organizmie, ma też ogromny wpływ na prawidłową krzepliwość krwi. Objawem jej niedoborów jest częste krwawienie z nosa, słaba krzepliwość oraz siniaki po najlżejszych uderzeniach i otarciach;
 • taniny – czyli naturalne garbniki. Substancje te mają właściwości ściągające zewnętrzne warstwy skóry, dzięki czemu są w stanie chronić jej wewnętrzne struktury. Rozszerzają także naczynia krwionośne i znacznie przyspieszają regenerację uszkodzonych tkanek.

Właściwości kosmetyków naturalnych na bazie malin

Poza niezwykłym zapachem, polskie kosmetyki na bazie naturalnych malin mają także szereg pielęgnacyjnych właściwości. Sprawdź, do czego najlepiej nadają się naturalne preparaty zawierające wyciąg z tych pysznych owoców!

Nawilżanie i odżywianie cery

Witaminy i minerały obecne w malinach aktywnie wpływają na skórę, regulując wszelkie zachodzące w niej procesy. Skóra staje się odżywiona i zregenerowana, a dzięki zawartej w owocach witaminie C pozbywa się także szkodliwych wolnych rodników. Kosmetyki zawierające maliny spowalniają także starzenie się skóry i przyspieszają gojenie powierzchownych ranek.

Oczyszczanie i odświeżanie skóry twarzy

Preparaty na bazie malin sprawdzają się w odblokowywaniu porów i oczyszczaniu cery z wszelkich toksyn i zanieczyszczeń. Efektem stosowania maseczki na bazie malin jest czysta, promienna i odświeżona skóra twarzy. W oczyszczaniu twarzy świetnie sprawdza się również naturalna herbata z liści tych owoców, wykorzystywana często w naturalnych kosmetykach w postaci skoncentrowanego ekstraktu bądź silnego wywaru. Jest ona bowiem znana między innymi ze swoich silnych właściwości bakteriobójczych.

Ograniczone wydzielanie sebum

W malinach zawarte są także taniny, czyli organiczne związki chemiczne odpowiedzialne za działanie ściągające i przeciwzapalne. Ich aktywność nadaje kosmetykom wzbogaconym o wyciąg z malin właściwość odpowiedzialną za hamowanie nadmiernego wydzielania sebum. Oznacza to, że malinowe preparaty pozwolą nam na skuteczną walkę z tłustą, łojotokową cerą.

Usuwanie martwego naskórka

W każdym pojedynczym owocu maliny znajdziemy dziesiątki niewielkich pestek. W kosmetyce wykorzystuje się je między innymi w produkcji peelingów oraz innych kosmetyków pozwalających na łagodne usunięcie martwego naskórka. Pestki malin wygładzają skórę dzięki mechanicznemu złuszczeniu zrogowaciałej warstwy naskórka, co wykorzystuje się zarówno w peelingach do twarzy, w których pestki te zwykle są maksymalnie rozdrobnione, jak i w silniejszych i grubszych peelingach przeznaczonych do pielęgnacji całego ciała, a także wymagających szczególnej uwagi stref takich jak łokcie czy stopy.

Również w sklepie internetowym marki Clochee znajdziemy kosmetyki bez sztucznych konserwantów, wykorzystujące bogactwo naturalnych składników aktywnych zawartych w polskich malinach i truskawkach. Z połączenia złuszczającego działania malinowych pestek oraz niezwykle orzeźwiającego zapachu słodkich truskawek powstał odżywczy peeling cukrowy, który złuszcza, wygładza, nawilża i odżywia nawet najbardziej suchą skórę. Dzięki bazie z masła shea peeling działa łagodząco i antybakteryjnie. Ciało po jego użyciu uelastycznia się i staje się widocznie lepiej odżywione, a dodatkowo skóra zyskuje też barierę ochronną zabezpieczającą ją przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych. Po pozbyciu się warstwy martwego naskórka regeneracja skóry jest przyspieszona, dzięki czemu znacznie wolniej się ona starzeje. Dodajmy do tego wszystkiego niezwykły aromat truskawek i można mieć wrażenie, że do łazienki zabraliśmy ze sobą esencję lata!

Peeling truskawkowy Clochee

Dlaczego w produkcji polskich kosmetyków Clochee koncentrujemy się na rodzimych składnikach?

Staramy się nie sprowadzać surowców z daleka, by nie przyczyniać się do wzrostu zanieczyszczeń, pochodzących z transportu. Poza tym wierzmy w bogactwo naszych krajowych roślin i dajemy szansę znów zaistnieć tradycyjnym recepturom naszych babć - tym razem w nowoczesnej, ekologicznej odsłonie. Chcemy, aby polskie kosmetyki kojarzone były z najwyższej jakości składnikami naturalnymi, opakowaniami, które nie szkodzą środowisku oraz wolnością od wszelkich sztucznych ulepszaczy. Dlatego w kosmetykach Clochee nie znajdziesz silikonów, parabenów, konserwantów, pochodnych ropy naftowej czy oleju mineralnego. Nasze produkty wolne są również od syntetycznych barwników i alergizujących, sztucznych kompozycji zapachowych. Wolimy odkrywać zachwycający świat naturalnych aromatów, które przywodzą na myśl polskie sady i łąki. Pozwala to naszym klientkom oraz klientom na wzbogacenie sezonowej diety o kosmetyki, które od zewnątrz dostarczą naszej skórze wszystkich niezbędnych substancji odżywczych pochodzących z tych samych sezonowych owoców i warzyw. Dzięki temu codziennie można nasycić zmysły świeżym i przypominającym wakacje zapachem truskawek czy malin, a lato z Clochee trwa cały rok!

 

 


Poprzedni artykuł

Naturalne kosmetyki z zieloną herbatą - wybierz zdrowie i zadbaną skórę

31 LIPCA 2015

Następny artykuł

Ekologiczne kosmetyki - skąd biorą składniki?

28 SIERPNIA 2015