Odkrywamy sekret piękna Marokanek - pielęgnacyjne rytuały z glinką Ghassoul

Grafika dla artykułu Odkrywamy sekret piękna Marokanek - pielęgnacyjne rytuały z glinką Ghassoul
Czas czytania: ok 3 min.

Odkrywamy sekret piękna Marokanek - pielęgnacyjne rytuały z glinką Ghassoul

Odkrywamy sekret piękna Marokanek - pielęgnacyjne rytuały z glinką Ghassoul

Nie musisz jechać do marokańskiego hammamu, aby poczuć moc kilkustopniowego rytuału oczyszczania i pielęgnacji z użyciem czarnego mydła, szorstkiej rękawicy Kessa, glinki Ghassoul i olejku arganowego. Podczas wieczoru z koleżankami lub samodzielnie poddaj się kolejnym etapom oczyszczania i nawilżania. Praktykowano je w Afryce Północnej już w starożytności!

Hammam i Ghassoul – starożytne cuda Maroka

Tajemniczo brzmiące słowo HAMMAM jest kluczem do zrozumienia urody i witalności Marokanek. Charakteryzuje je błyszcząca i nawilżona skóra oraz zdrowe, mocne włosy. Hammam to arabska łaźnia parowa, odpowiednik rzymskich term. Przestrzeń, w której Marokańczycy regularnie poddają się zabiegom oczyszczającym i pielęgnującym ciało. Kobiety zawsze musiały uczestniczyć w nich oddzielnie od mężczyzn. Tylko we własnym gronie mogą się zrelaksować, masować, rozmawiać i spędzać razem czas. Jest to bowiem miejsce nie tylko dla urody, ale także spotkań i podtrzymywania relacji towarzyskich.

W marokańskich medinach kryje się wiele hammamów, które dalekie są od naszego wyobrażenia luksusowego spa. Do hammamu chodzą wszyscy, niezależnie od statusu społecznego. Jest on wpisany w marokańską kulturę. Wysokie ceny obowiązują tylko turystów w przeznaczonych dla nich łaźniach. Ci, którzy odważą się wejść do autentycznego hammamu, gdzie chodzą lokalni, mogą dosłownie poczuć na własnej skórze, czym jest ten rytuał. W zaparowanych wnętrzach, którym często daleko do europejskich standardów sanitarnych, kobiety myją się, używając do tego czarnego mydła savon noir z oliwek i oleju oliwnego, peelingują się rękawicą Kessa z ziarnistej tkaniny. Złuszczają naskórek, pobudzają krążenie, co zapobiega powstawaniu cellulitu. Przygotowują w ten sposób skórę do kolejnego, po rozpulchnianiu parą wodną i oczyszczaniu, etapu – nakładania glinki marokańskiej Ghassoul. Glinka ta wspaniale odżywia ciało, absorbuje nadmiar sebum i ujędrnia skórę. Następnym stopniem rytuału w hammam jest nawilżanie. Kobiety używają do tego skarbu Maroka, olejku arganowego.

Glinka marokańska Ghassoul

Ghassoul lub też Rassoul. Trudna do wymówienia nazwa pochodzi z arabskiego czasownika Rassala, oznaczającego „myć się”. Złoża glinki zlokalizowane są w jedynym na świecie miejscu, na skraju średniego Atlasu, 200 km od marokańskiego królewskiego miasta Fez. Glinkę wykorzystywali mieszkańcy Afryki Północnej i niektórych krajów Bliskiego Wschodu już od starożytności.

Glinka Ghassoul to w 100% naturalny surowiec, którego składnikiem budulcowym jest krzemian magnezu, który wykazuje cudowne działanie na skórę. Oprócz związków krzemu i magnezu zawiera także potas, wapń, żelazo, glin, miedź, lit i cynk. To naturalne dobro oczyszcza skórę, jednocześnie nie naruszając jej warstwy hydro - lipidowej, będącej tarczą ochronną. Ze względu na brak substancji chemicznych oraz zapachowych, nie podrażnia skóry i może być używana przez osoby z cerą wrażliwą, suchą, płytko unaczynioną.

Jest to pradawny sekret urody kobiet. Po wymieszaniu z wodą krzemionka zamienia się w błoto, które myje i pochłania nadmiar sebum, odtłuszczając skórę.

Maseczka z marokańską glinką Ghassoul

Glinka Ghassoul znalazła szerokie zastosowanie w kosmetyce, bo może być używana jako mydło, szampon, maseczka. Ta ostatnia znajduje się w ofercie Clochee. https://www.clochee.com/p/pielegnacja-twarzy/maski/oczyszczajaca-maska-z-glinka-ghassoul

Maseczka z zieloną glinką Ghassoul działa oczyszczająco i rozjaśniająco na skórę. Jej złuszczające i matujące właściwości docenią osoby ze skórą tłustą, mieszaną, trądzikową. Delikatne działanie sprawia, że nadaje się również do cery suchej i wrażliwej. Maseczka wzbogacona jest dodatkowo o ekstrakt z szałwii i rozmarynu, potęgujące działanie glinki Ghassoul.

Twoje domowe hammam

Oczywiście, że warto przekonać się na własnej skórze, jakie efekty daje wizyta w najprawdziwszym marokańskim hammamie i wybrać się na wycieczkę do pięknego Maroka. Jednak w domowych pieleszach lub w saunie parowej, także można naśladować ten rytuał. Żeby podtrzymać towarzyską tradycję, warto spędzić ten czas z koleżankami. Przygotuj rękawicę Kessa, czarne mydło i maseczkę z glinką Ghassoul. Nie zapomnij też o olejku zamykającym cały rytuał - najlepiej oczywiście arganowym.

Regularne zabiegi działające złuszczająco, oczyszczająco i nawilżająco, znacznie poprawiają kondycję skóry. Marokanki nie mogą się mylić, skoro stosują pielęgnacyjne rytuały od setek lat!

Zobacz także: Sposoby na ochronę suchej skóry twarzy przed chłodem!