Cynamon - jakie ma zastosowanie poza kuchnią?

Grafika dla artykułu Cynamon - jakie ma zastosowanie poza kuchnią?
Czas czytania: ok 1 min.

Cynamon - jakie ma zastosowanie poza kuchnią?

Każdy z pewnością zna zapach cynamonu - korzenny, wyraźny i ciepły. Doceniamy go szczególnie w miesiącach zimowych, uwielbiamy jego aromat unoszący się w kuchni. Kiedy zbliżają się święta, możemy wyczuć go niemal wszędzie: w ciastach, piernikach, gorącej kawie, ale i kosmetykach do kąpieli i tych pielęgnacyjnych. Fakt, że cynamon jest częstym dodatkiem różnego rodzaju kosmetyków, nie powinien nikogo dziwić. I to nie tylko ze względu na jego wspaniały zapach. Cynamon ma całą masę pielęgnacyjnych i zdrowotnych właściwości, które chętnie wykorzystywane są przez producentów kosmetyków, ale i leków.

Kremy i maski z cynamonem skutecznie pobudzają krążenie krwi. To dlatego, że przyprawa ta ma działanie rozgrzewające. Dzięki temu skóra staje się jędrniejsza, a delikatne pierwsze zmarszczki znikają. Wtarty w delikatną skórę ust (na przykład po wymieszaniu z wazeliną), sprawi, że staną się większe i nabiorą ładnego koloru. Cynamon jest częstym składnikiem zimowych kosmetyków do kąpieli, peelingów oraz rozgrzewających maseczek do stóp. Jego właściwości pobudzające krążenie są również wykorzystywane w kosmetykach ujędrniających i antycellulitowych do ciała.

Cynamon składnikiem kosmetyków naturalnych

Podczas destylacji młodych pędów cynamonowca powstaje olejek eteryczny. Ma on cenne właściwości przeciwzapalne, ściągające i rozjaśniające. Z tego względu, można go często znaleźć w składzie wielu naturalnych kosmetyków. Medycyna również chętnie korzysta z darów cynamonu. Inne jego cechy, takie jak działanie przeciwbólowe, poprawiające krążenie, antyseptyczne czy przeciwdziałanie problemom żołądkowym, plasują go w czołówce składników leków ziołowych.

Istnieje kilka odmian cynamonu, jednak najbardziej ceniony to ten z Cejlonu, i to właśnie jego powinno się szukać na sklepowych półkach. Należy pamiętać, że w cynamonie, poza cennymi garbnikami, olejkami eterycznymi czy cukrami, znajduje się też toksyczna kumaryna. Należy więc ostrożnie dawkować tę przyprawę, szczególnie w bezpośrednim spożyciu. Przedawkowanie nie jest na szczęście łatwe, przyjmuje się, że bezpieczne jest przyjmowanie 0,1 mg kumaryny na jeden kilogram masy ciała.