Jak czytać etykiety i rozpoznać substancje niepożądane?

Grafika dla artykułu Jak czytać etykiety i rozpoznać substancje niepożądane?
Czas czytania: ok 4 min.

Jak czytać etykiety i rozpoznać substancje niepożądane?

Jeśli chcesz nauczyć się rozpoznać substancje, których absolutnie nie powinno być w żadnym kosmetyku naturalnym i organicznym, zapoznaj się z poniższymi groźnymi pozycjami i skreśl je ze swojej listy zakupowej. Zapewniamy, że nie ma ich w Clochee!

Syntetyczne konserwanty - najczęściej stosowane to parabeny

Mają działanie bakteriobójcze i grzybobójcze. Mogą uczulać, podejrzewa się je o negatywny wpływ na system hormonalny np. u mężczyzn działają feminizująco. Łatwo przenikają przez skórę w okolicach pachwin, klatki piersiowej oraz szyi.(1) Na etykietach znajdziemy je pod hasłami: Methylparaben, Ethylparaben, propylparaben, bythylparaben, izobuthylparaben, benzylparaben, isopropylparaben, butylparaben

Lanolina

Wosk otrzymywany z owczej wełny, może uczulać. "Ogniska spowodowane ta nadwrażliwością są umiejscowione głównie na twarzy, choć nierzadko też szyi i rękach.”(2)

Parafina

Pochodna ropy naftowej. Blokuje skórę przed oddychaniem i odkłada się w organizmie, który nie potrafi jej rozłożyć. Magazynuje się m.in. w wątrobie, nerkach czy węzłach chłonnych.(1)

W międzynarodowej nomenklaturze INCI parafinę na etykiecie znajdziemy pod hasłami: Paraffinum Liquidum, Paraffin, Synthetic Wax, Isoparaffin, Paraffin Oil

Wazelina

Maziste ciało stałe. Jest to jeden z produktów destylacji ropy naftowej, mieszanina weglowodorów tzw. parafinowych (alkanów).

Na etykiecie znajdziemy ją zapisaną jako: Vaseline, Petrolatum

Oleje silikonowe

To grupa polimerów opartych na organicznym krzemie. Często stosowane w kremach i bazach pod makijaż ponieważ skóra po ich zastosowaniu jest gładka, wypełniają niedoskonałości. Niestety nie są przyswajane przez nasz organizm, gromadzą się w ciele i powodują podrażnienie skóry.(1)

Można rozpoznać je na etykietach po końcówkach: dimethicone 350, …siloxane, …silanol, methyl silicone

Oleje mineralne

Dla skóry pozostają ciałem obcym, ponieważ organizm nie potrafi ich rozłożyć na przyswajalne czynniki ani wydalić. Pozostają więc już w nas zmagazynowane na stałe. Badania udowodniły, że substancje te odkładają się przede wszystkim w wątrobie, nerkach i węzłach chłonnych. W 1995 roku Światowa Organizacja Zdrowia przypisała niektórym substancjom „dzienną dawkę możliwą do przyjęcia”. Oleje mineralne nie powinny być wchłaniane przez nasz organizm w dawce większej jak 0,01 miligrama na kg masy ciała. Wielokrotne używanie w ciągu dnia pomadek lub balsamów do ust, może spowodować szybkie przekroczenie tych wartości. W INCI zapisane są jako: Mineral Oil, Paraffinum Liquidum, Petrolatum, Vaselinum flavum, Paraffin Oil, Cera Microcristallina

SLS (Sodium Lauryl Sulfate) oraz SLES (Sodium Laureth Sulfate)

Detergenty stosowane w proszkach do prania, szamponach i mydłach. Mają właściwości pieniące się. Mogą jednak wysuszać skórę, powodować alergie, łupież.(3)

Glikole polietylenowe (PEG) i glikole polipropylenowe (PPG)

Stosowane jako rozpuszczalniki, emulgatory i środki zwiększające lepkość. Do ich produkcji używany jest szkodliwy gaz Ethylenoxid, który uchodzi za substancję rakotwórczą, a także uszkadzającą strukturę genetyczną komórek. Łatwiej im dostać się do organizmu gdy połączone są z innymi szkodliwymi substancjami np. zapachowymi.(4)

Jak znaleźć PEG i PPG na etykiecie?

Wszystko z przedsrostkiem PEG i PPG oraz końcówką -eth: Acrylates/Steareth-20 Methacrylate Copolymer, Aluminium Chlorochydrate, Aluminium Chlorochydrex, Ammonium Laureth Sulfate, Ceteareth, Ceteth-1, -20, Disodium Laureth Sulfosuccinate, Glycereth-7, Glycereth-7 Benzoate, Glycereth-5 Lactate itp.., Laureth-2, -3, -4, -7, itp., Lauryl Methyl Gluceth-10 Hydroxypropyldimonium Chloride, Magnesium Laureth Sulfate, Magnesium Laureth-8 Sulfate, Magnesium Oleth Sulfate, Methyl Gluceth-10 i -20, Myreth-4, Myreth-3 Myristate, Oleth-4, Oleth-3 Phosphate, Poloxamer 124, 184, 188, 407, Poloxamine, Sodium Myreth Sulfate, Steareth-2, -21 i inne liczby, Trideceth-12 i inne liczby, Triceteareth-4 Phosphate, Trilaureth-4 Phosphate

Glikole propylenowe

Stosowane są w wielu kosmetykach jako rozpuszczalnik. Zastosowane na skórę wysuszają ją i podrażniają gruczoły łojowe wywołując stan zapalny. W razie dostania się do oczu kosmetyku z tą substancją istnieje możliwość zapalenie gałki ocznej i spojówek, a wdychanie ich podczas używania kosmetyku z aerozolem może uszkodzić nabłonki układu oddechowego.(1)

W INCI rozpoznamy je jako: Propylene Glycol, PG, Xylene Glycol

Chemiczne filtry słoneczne

Mają zdolność przenikania przez skórę, powodują jej podrażnienia oraz jak dowodzą badania naukowe, niektóre chemiczne filtry UV są podejrzewane o to, że działają na nasz organizm jak hormony. Pod wpływem światła i ciepła mogą ulegać po pewnym czasie rozpadowi, w wyniku czego powstają substancje alergizujące oraz wywołujące fotouczulenie.(5)

Syntetyczne kompozycje zapachowe

To często związki moszusowe (syntetyczne piżmo), łatwe i tanie w produkcji zamienniki produktów naturalnych. Najczęściej używane to Tonalide (AHTN) i Galaxolide (HHCB). Według najnowszych badań wynika, że działają one podobnie jak hormony, a Tonalinde w wysokich dawkach uszkadza komórki wątroby.(6)

Syntetyczne barwniki

Zarówno barwniki naturalne jak i syntetyczne oznaczane są na etykiecie za pomocą liter CI oraz numeru. Najgroźniejsze z barwników syntetycznych zostały zakazane przez Unię Europejską, ponieważ uwalniają aminy aromatyczne i wykazują działania drażniące.(7)

Karbomery

Wywołują stan zapalny swędzenie skóry po którym pojawia się pokrzywka. Po dostaniu się do oczu – stan zapalny spojówek i łzawienie.(1)

Na etykiecie jako: Carbomer 934, 940, 941, 960, 961.

Źródła:

  1. Dr. H. Różański http://luskiewnik.strefa.pl/acne/toksyny.htm
  2. Prof. dr hab. med. Edward Rudzki, http://www.mp.pl/artykuly/15895
  3. Aubrey Hampton, http://www.organicconsumers.org/bodycare/toxic_cosmetics.cfm
  4. http://www.phend.co.za/health/Chemical5.htm
  5. Coronado M, De Haro H, Deng X, Rempel MA, Lavado R, Schlenk D, http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18930325
  6. http://www.safecosmetics.org/article.php?id=222
  7. http://wwf.panda.org/wwf_news/?2235/Urgent-action-needed-to-curb-harmful-chemicals