Kosmetyki wegańskie i wegetariańskie - co to znaczy, że kosmetyk jest wege? Gdzie znaleźć wegańskie firmy kosmetyczne?

Grafika dla artykułu Kosmetyki wegańskie i wegetariańskie - co to znaczy, że kosmetyk jest wege? Gdzie znaleźć wegańskie firmy kosmetyczne?
Czas czytania: ok 10 min.

Kosmetyki wegańskie i wegetariańskie - co to znaczy, że kosmetyk jest wege? Gdzie znaleźć wegańskie firmy kosmetyczne?

Kosmetyki wegańskie i wegetariańskie - Co to znaczy, że kosmetyk jest wege? Gdzie znaleźć wegańskie firmy kosmetyczne?

Kosmetyki wegańskie to jedna z wytycznych stylu życia wpisującego się w ideę weganizmu. Poza dietą coraz częściej staramy się także o produkty, które nie posiadają żadnych substancji pochodzenia zwierzęcego i nie biorą udziału w okrutnych testach na żyjących stworzeniach. Dowiedz się więcej o kosmetykach dla wegan i wegetarian!

Spis treści:

  1. Weganizm a wegetarianizm
  2. Co to znaczy, że kosmetyki są wegańskie?
  3. Jakich składników unikać?
  4. Filozofia wegańskiej firmy Clochee
  5. Wegańskie kosmetyki z certyfikatem
  6. Wege oferta sklepu Clochee

Kosmetyki dla wegan i wegetarian - czyli dla kogo?

Zanim przejdziemy do dokładnej definicji wegańskich kosmetyków, warto zastanowić się nad ogólnymi znaczeniami słów wegetarianizm i weganizm. Wiele osób nie rozróżnia znaczeń obu tych terminów lub używa ich zamiennie. Są jednak pewne podstawowe różnice, których znajomość z pewnością ułatwi dalszą lekturę tekstu.

Czym jest wegetarianizm?

Wegetarianizm to celowe wyłączenie z codziennej diety wszelkich rodzajów mięs, w tym ryb i owoców morza. Wegetarianin nie jada także innych produktów pochodzenia zwierzęcego, szczególnie, jeśli chodzi o surowce pochodzące z uboju, jak smalec czy żelatyna. Podjęcie bezmięsnego trybu odżywiania to kwestia wyboru etycznego, zdrowotnego, religijnego bądź ekologicznego. Historia wegetarianizmu sięga aż II tysiąclecia przed naszą erą, kiedy to na subkontynencie indyjskim rozwinął się jego religijny odłam. Wegetarianizm to nie tylko dieta bazująca na owocach, warzywach, orzechach i roślinach strączkowych. To także daleko idący styl życia, który zakłada dążenie do wewnętrznej równowagi człowieka oraz harmonijnej relacji ze światem zewnętrznym. Wegetarianie bardzo często propagują troskę o środowisko naturalne, reprezentują ekologiczną postawę i starają się żyć w zgodzie z odwiecznymi zasadami natury.

Czym jest weganizm?

Weganizm to odłam wegetarianizmu, który zakłada całkowitą rezygnację z produktów odzwierzęcych w diecie i wszelkich innych aspektach życia. Weganie nie jedzą zarówno mięsa, owoców morza i ryb, jak i sera, mleka, jajek czy miodu. Nie kupują też ubrań ani kosmetyków, w których składzie znajdują się jakiekolwiek surowce pochodzenia zwierzęcego, jak skóry, wełna, jedwab czy głośno bojkotowane futra. Rezygnują również z wszelkich rozrywek, które zakładają wykorzystywanie zwierząt, jak cyrk, zoo, polowania czy rodeo. Otwarcie przeciwdziałają wszelkim formom znęcania się nad zwierzętami i wspierają akcje ekologiczne. Podobnie jak wegetarianizm, weganizm to zbiór zasad, którym można kierować się ze względów religijnych, zdrowotnych, etycznych bądź ekologicznych.

Weganizm to nie tylko dieta!

Co to właściwie znaczy, że kosmetyki są wegańskie? Kosmetyki określane jako wegańskie to produkty, które nie zawierają żadnego składnika pochodzenia zwierzęcego. Bazują na surowcach, które mają odpowiednie zaświadczenia udowadniające, że brak tam jakichkolwiek składników odzwierzęcych. Jest to niezbędne, gdyż nawet w maśle kakaowym znaleźć można domieszki mleka krowiego, jeśli maszyna nie została gruntownie oczyszczona. W kosmetykach wegańskich znajdziemy wyłącznie składniki pochodzenia roślinnego lub mineralnego. Brak tam nawet pszczelego pyłku.

Wegańskie kosmetyki oznacza się również jako cruelty-free, czyli wolne od okrucieństwa. Oznacza to, że żaden ze składników aktywnych preparatu, ani tym bardziej gotowy produkt nie był testowany na zwierzętach.

Poza brakiem substancji pochodzenia zwierzęcego, wegańskie kosmetyki charakteryzują się także rezygnacją z jakichkolwiek szkodliwych substancji chemicznych czy surowców pochodzących z nieekologicznych upraw z wykorzystaniem GMO. Nie uświadczymy tu sztucznych kompozycji zapachowych, toksycznych barwników, chemicznych konserwantów czy specjalnych zagęstników. Wpływa to co prawda na skrócenie terminu zdatności do użycia danego kosmetyku, jednak czego się nie robi dla zdrowia - własnego i zwierząt?

Czego należy unikać w spisie składników kosmetyków dla wegan?

wosk pszczeli- substancja wytwarzana przez gruczoł woskowy pszczół, dzięki której możliwe jest budowanie plastrów przeznaczonych na magazynowanie miodu w ulu. W kosmetykach wykorzystywany ze względu na silne działanie natłuszczające, ochronne i zapobiegające wysuszaniu cery. Uelastycznia skórę i zapobiega utracie wody. W spisie składników preparatów kosmetycznych wosk pszczeli występuje jako Cera Alba, Beeswax i Cera Flava.

jedwab - włókno białkowe pozyskiwane z kokonów jedwabników (morwowego lub dębowego), stosowane głównie w wyrobie tkanin. W kosmetologii używa się go w formie zhydrolizowanej, głównie dla bogatych właściwości nawilżających. Pomaga wygładzić skórę i włosy. W składzie kosmetyków jedwabiu należy szukać pod nazwą Hydrolyzed Silk Protein.

łój- tłuszcz pochodzenia zwierzęcego, głównie bydła, biały, bez sprecyzowanego zapachu. Wykorzystywany do natłuszczania garbowanych skór. W branży kosmetycznej jest to nieoceniony składnik mydeł i innych preparatów myjących. Na opakowaniach znajdziemy go pod nazwą Sodium tallowate.

karmin - barwnik o intensywnej, czerwonej barwie pozyskiwany z wysuszonych, zmielonych czerwców kaktusowych - owadów pochodzących z Meksyku. Ma także syntetyczny zamiennik o nazwie alizaryna. Wykorzystywany jako barwnik kosmetyków do oczu i pomadek. Nazwy handlowe karminu to: Cochineal, Cochineal Extract, Carmine, Crimson Lake, Natural Red 4, C.I 75470, e120. Można się spotkać także z zapisem o treści “barwnik naturalny”, co bywa mylące dla osób poszukujących kosmetyków wegańskich.

miód - słodka substancja spożywcza wytwarzana głównie przez pszczoły w procesie przetwarzania nektaru kwiatowego. Inne owady zajmujące się wyrobem miodu to także niektóre gatunki os, jednak wytwarzana przez nie substancja może być trująca dla człowieka. Ze względu na silne właściwości bakteriobójcze miód sprawdza się jako składnik preparatów leczących zmiany skórne i trądzik. Dobrze nawilża skórę i włosy, sprawdza się w leczeniu popękanego naskórka ust i pięt. Zapis INCI miodu to: Mel, Miel, Mel Extract i Honey Extract.

keratyna - białko włókniste, najczęściej pozyskiwane z owczej wełny. Stosowana w preparatach fryzjerskich ze względu na swoje właściwości odbudowujące strukturę włosów. Na opakowaniach kosmetyków znajdziemy ją jako Keratin i Hydrolyzed Keratin.

elastyna- białko fibrylarne będące głównym składnikiem ścięgien, więzadeł i tkanki płucnej. Używana w celach nadania miękkości i elastyczności włosom oraz ochrony paznokci. Pozyskiwana w procesie ekstrakcji lub hydrolizy tkanek zwierzęcych. Spis składników preparatów kosmetycznych zawierających elastynę będzie miał zapis Elastin i Hydrolyzed elastin.

kolagen - główne białko tkanki łącznej, niezwykle odporne na rozciąganie. Substancja, której główną rolą jest uelastycznianie skóry. Główny składnik ścięgien, chrząstek, zębów i naczyń krwionośnych. Braki w zasobach kolagenu widoczne są pod postacią zmarszczek. W kosmetologii niegdyś używano kolagenu bydlęcego, dziś wypieranego przez kolagen pozyskiwany z ryb. Kolagen na opakowaniach kosmetyków to Collagen i Hydrolyzed collagen.

mleko - substancja wydzielana przez gruczoły mlekowe ssaków. W kosmetologii wykorzystuje się głównie mleko krowie, kozie, owcze oraz kobyle. Znane jest z właściwości złuszczających i odbudowujących naskórek, a także zatrzymujących procesy starzeniowe. Mleko w kosmetykach znajdziemy jako Hydrolyzed Milk Protein, Milk Extract, Milk Protein, PEG-2 Milk Solids.

jogurt- wyrób pozyskiwany z mleka, w którym rozwinęły się żywe kultury bakterii termofilnych z gatunków Lactonacillus delbrueckii ssp. bulgaricus oraz Streptococcus salivarius ssp. thermophilus. Biały lub lekko kremowy w barwie, lekko kwaśny w smaku. W kosmetologii wykorzystywany ze względu na swoje właściwości odżywcze i pielęgnacyjne. Na opakowaniach widnieje jako Yogurt Filtrate.

kazeina - najważniejsze białko mleka. W kosmetyce wykorzystywana jako składnik utrzymujący wodę w naskórku, co pozwala właściwie go odżywić. Zmiękcza i wygładza skórę, łagodzi działanie drażniących substancji, jak np. Sodium Laureth Sulfate nazywany także SLS. Zmniejsza również poziom elektryzowania się włosów. Na opakowaniach produktów kosmetycznych kazeina występuje pod nazwą Ammonium Caseinate.

jajka - jeden z etapów rozwoju zwierząt, w którym wewnątrz jaja znajduje się zarodek oraz specjalnie przygotowane środowisko życia, w którym ma on szansę przeistoczyć się w zwierzę. Niezwykle popularne w kulinariach są jaja kurze, podobnie jak w kosmetologii. Są one źródłem witamin A, E, D, K i B. Poprawiają kondycję skóry, włosów i paznokci. Żółtko charakteryzuje się właściwościami odżywczymi i nawilżającymi. Stosuje się je w kosmetykach do twarzy i włosów. Na opakowaniach kosmetyków jajka znajdziemy pod nazwami: Hydrolyzed Egg Protein, Hydrolyzed Egg Shell Membrane, Ovum, Ovum Powder, Ovum Oil (Egg Powder, Egg Oil), Egg Yolk Extract oraz Dreid Egg Yolk.

cholesterol - substancja występująca niemal we wszystkich tkankach ludzkich i zwierzęcych, odpowiedzialna za prawidłowe funkcjonowanie organizmu. W kosmetologii wykorzystywany ze względu na właściwości przeciwutleniające i umiejętność przenikania przez warstwę rogową skóry. Dodatkowo wykazuje działanie nawilżające. Najczęściej pozyskiwany z lanoliny, czyli wosku otrzymywanego podczas czyszczenia owczej wełny. Cholesterol na opakowaniach to po prostu… Cholesterol.

chitosan - substancja pozyskiwana z chityny, czyli składnika tworzącego pancerz morskich skorupiaków. W kosmetologii wykorzystuje się go w celu wytworzenia na skórze warstwy zabezpieczającej przed niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi. Pomaga również utrzymać wodę w naskórku i dodatkowo nawilża cerę. Chitosan na opakowaniach kosmetyków znajdziemy jako Chitosan, po prostu.

lanolina - wosk zwierzęcy otrzymywany w procesie czyszczenia owczej wełny (inna nazwa to tłuszczopot owczy). W preparatach kosmetycznych pełni rolę bazy wchłaniającej roztwory ekstraktów roślinnych, witamin czy roztworów leków. Wszystkie zapisy mające w nazwie człon składający się z wyrazów lanolin, lana, laneth oraz lanolate wskazują na obecność lanoliny w wybranym kosmetyku.

kwas stearynowy - łój lub tłuszcz zwierzęcy wykorzystywany jako substancja renatłuszczająca w mydłach i innych preparatach myjących. W procesie mycia dochodzi do usunięcia substancji tłuszczowych z warstwy rogowej naskórka, stąd konieczność ponownego jego natłuszczenia. Kwas stearynowy w kremach pełni funkcję stabilizatora emulsji, co oznacza, że chroni krem przed procesem rozwarstwiania składników. Na produktach kosmetycznych kwas stearynowy może wystąpić pod nazwami: PEG-40 Stearate, PEG-2 Stearate lub Stearic Acid.

gliceryna- gęsta, bezbarwna substancja pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, w kosmetologii stosowana jako baza kremów i pomadek. Zapobiega wysychaniu i procesowi krystalizacji kosmetyków, przyczynia się do ich konserwacji. Dzięki umiejętności wnikania w warstwy rogowe skóry wykazuje działanie ułatwiające transport składników aktywnych. Producenci kosmetyków nie oznaczają, czy do swoich wyrobów wykorzystali glicerynę pochodzenia zwierzęcego, czy roślinnego, dlatego osoby szukające wegańskich kosmetyków powinny szukać zapisku Glycerin vegetal w spisie składników.

Kosmetyki dla wegan i wegetarian nie zawierają odzwierzęcych substancji

Szukasz sklepu z wegańskimi kosmetykami? Sprawdź filozofię wegańskiej firmy kosmetycznej Clochee! Jeśli od dawna szukasz wegańskich kosmetyków do zadań specjalnych, postaw na ofertę sklepu internetowego Clochee! Jesteśmy polską marką, której celem jest tworzenie produktów w 100% zgodnych z naturą. Nasze kosmetyki są w pełni organiczne i naturalne, a każdy z nich stanowi produkt idealny dla wegan i wegetarian. W preparatach Clochee znajdziesz jedynie oleje i wody roślinne, wyciągi z liści i zbóż czy ekstrakty z warzyw i owoców.

Poza składem nasze kosmetyki mają także ekologiczne opakowania zgodne z wegańską ideą poszanowania środowiska naturalnego. Wszystkie komponenty wykorzystywane do tworzenia pojemników naszych preparatów poddają się procesom recyklingu, a niektóre wyprodukowane zostały przy wykorzystaniu nowoczesnej technologii d2w. Oznacza to, że opakowanie podlega samoistnym procesom biodegradacji po określonym, z góry zaprogramowanym czasie. Wyrzucasz pojemniczek po peelingu ze świadomością, że po kilku miesiącach nic z niego nie zostanie!

Nasze produkty są także cruelty-free. Oznacza to, że żaden z ich składników ani gotowy produkt nie były testowane na zwierzętach. Kosmetyki Clochee testowane są wyłącznie na ludziach, którzy zgłosili się na ochotnika. Wszystko odbywa się w sterylnych warunkach, a nad całością procesu czuwają lekarze specjaliści z dermatologiem na czele.

Naturalne i wegańskie kosmetyki z certyfikatem jakości, czyli dlaczego warto zaufać marce Clochee Roślinny skład, ekologiczne opakowanie oraz zakaz testowania produktu na zwierzętach nie wystarczą, aby uznać, że mamy przed sobą w pełni wegański wyrób. Istotna jest również polityka i filozofia producenta. Firma nie może kupować surowców od producentów, którzy nie wystawią jej gwarancji, że podczas procesu produkcyjnego nie ucierpiało żadne zwierzę. Wegańska marka nie może także przynależeć do większego koncernu, który przeprowadza jakiekolwiek testy na zwierzętach, ani sprzedawać swoich wyrobów na tereny, które ich wymagają (przykładowym państwem mogą być np. Chiny).

Najlepszym sposobem, aby zweryfikować, czy kosmetyk, który trzymamy przed sobą, spełnia wymogi produktu dla wegan, jest odnalezienie na nim symbolu odpowiedniej firmy certyfikującej. W Polsce przyznawane są one przez Fundację Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt - Viva!, która zajmuje się otwartą walką o poprawę losu zwierząt. Organizacja reaguje w przypadkach znęcania się nad zwierzętami i prowadzi sprawy w sądzie przeciwko ich oprawcom. Organizuje także liczne szkolenia, kampanie oraz akcje informacyjne, których celem jest rozpowszechnienie informacji o etycznym traktowaniu zwierząt. Viva! prowadzi także schronisko dla zwierząt oraz oznacza produkty odpowiednie dla wegan i wegetarian. Oznaczenie rozpowszechnione jest jako znak V i przydzielane produktom i usługom, które przebadane zostały pod kątem zarówno składu, jak i warunków powstawania. Certyfikat przyznawany jest raz do roku i aby go uzyskać, należy poddać produkt wnikliwym testom i analizom, których dokonuje zespół najlepszych fachowców, technologów żywności, dietetyków oraz producentów kosmetyków i suplementów diety.

Taki właśnie certyfikat posiadają wszystkie kosmetyki naturalne Clochee. Jeśli szukasz bezpiecznych, ekologicznych i naturalnych produktów przyjaznych dla wegan i wegetarian, nie zwlekaj i daj się porwać linii kosmetycznej Clochee. Z natury i dla natury.

Wegańskie kosmetyki do makijażu i nie tylko, czyli wege oferta Clochee

Polska firma kosmetyczna Clochee robi wszystko, aby zapewnić swoim sympatykom kompleksową wege pielęgnację. Dlatego w naszym asortymencie znajdziesz najróżniejsze produkty, które pozwolą ci utrzymać zdrową skórę i promienny wygląd - a wszystkie dzięki zbawczym wyciągom z roślin!

Bogata oferta naszych produktów zawiera kosmetyki do pielęgnacji twarzy, jak przeciwzmarszczkowy krem na dzień z olejem jojoba i czerwoną tropikalną algą, który idealnie nadaje się również jako baza pod makijaż, czy też serum silnie nawilżające z dwoma kwasami hialuronowymi. Nie brakuje również wegańskich kosmetyków do ciała - lekkiego balsamu o zapachu dzikiej róży czy cukrowego peelingu na bazie masła shea. Wybierz to, czego najbardziej potrzebuje Twoja skóra!

znak jakości Viva! dla wegan i wegetarian