Całkiem eko! Nasza filozofia dotycząca opakowań kosmetyków

2019-06-28

Najbardziej radykalną z dróg, jeśli chodzi o ekologię i opakowania, jest całkowita rezygnacja z tych drugich. Można pić wodę kranówkę, co służy środowisku i jak się okazuje - nie jest niekorzystne dla zdrowia. Jednak eliminacja opakowań w świecie kosmetyków jest niemal niemożliwa. Co zatem zrobić, aby być fair wobec siebie i planety? Clochee świadomie stawia na zrównoważony rozwój i jakość materiałów, w których przechowywane są roślinne produkty do pielęgnacji twarzy i ciała. Bliskie jest nam holistyczne spojrzenie na życie człowieka na Ziemi, która i tak już dostatecznie cierpi przez zaniechania i niszczenie ekosystemu. Opakowaniom poświęcamy tak samo wiele uwagi, jak ich zawartości.

Kto pamięta mleko w szklanych butelkach zostawianych pod drzwiami? To nie tylko obrazek z francuskich filmów, a polskie realia czasów PRL-u. Butelki wielokrotnie napełniano mlekiem, dzięki czemu opakowanie nie było wyrzucane od razu do śmieci. Sentyment to jedno, a dobre praktyki to drugie. Warto inspirować się tym, co było w przeszłości godne pochwały. Jedną z nich jest na pewno troska nie tylko o zawartość produktu, ale także jakość jego opakowania. Clochee właśnie w ten sposób podchodzi do opakowań, jakie wybiera dla swoich kosmetyków. Marka przykłada wielką wagę do składników, aby były przyjazne ludziom i środowisku. Nie mniej istotną rolę odgrywa też warstwa zewnętrzna, skrywająca kremy, balsami itd. Produkty Clochee stają się w ten sposób jeszcze bliższe świadomym osobom, którym nieobojętny jest wpływ codziennych wyborów człowieka na stan natury. Paczki wysyłane do Klientów także są w pełni przemyślane – pustą przestrzeń zapełniamy w 100% biodegradowalnym wypełniaczem.

 

Szklane, odnawialne opakowania kosmetyków naturalnych

W bogatej ofercie roślinnych produktów Clochee znajdziemy wiele takich, które sprzedawane są w szklanych opakowaniach, jak Rozświetlający krem z filtrem SPF 30 (https://www.clochee.com/p/pielegnacja-twarzy/kremy-do-twarzy/rozswietlajacy-krem-spf-30). Kosmetyk zachwyca składem: znajdziemy w nim olej z nasion marchwi i olej z pestek malin. Jednak opakowanie także pozwala na używanie produktu z czystym sumieniem. Szklany pojemnik idealnie nadaje się do recyklingu. Będzie mógł być przetwarzany wiele razy, zawsze stając się na nowo pełnowartościowym opakowaniem.

Szkło powstaje z naturalnych składników: z roztopionego piasku i węglanu sodowego, z dodatkiem wapienia. Szklane butelki są o wiele częściej poddawane recyklingowi niż plastikowe - w skali globalnej aż 80% szkła ulega wtórnemu wykorzystaniu. Warto wspomnieć, że recykling szkła pozwala zaoszczędzić na zużyciu wody, energii i innych surowców, niezbędnych do produkcji opakowania od początku. Mniejsza jest też emisja CO2 do atmosfery. Recyklingowane szkło ma niższy punkt topnienia niż inne surowce, dzięki temu więcej go może ulec stopnieniu przy tym samym wydatku energii. Co ważne, szkło jako najczystszy materiał, w żaden sposób nie zmienia jakości przechowywanego w nim kosmetyku. Nie zachodzą w tym połączeniu żadne negatywne reakcje. Szkło jest więc opakowaniem zupełnie neutralnym, czego nie można powiedzieć o PCV. Wniosek jest taki, że im więcej będzie szklanych opakowań na sklepowych półkach, tym mniej śmieci zanieczyści środowisko.

Opakowania 100% PCR czyli wykorzystajmy to jeszcze raz

Innym rozwiązaniem są pojemniki z zawartością PCR ( post consumer recycled) – wiodący trend w przemyśle opakowań. PCR pochodzi z recyklingu pokonsumenckiego: zamiast wyrzucać, plastik przetwarza się na nadający się do powtórnego użycia materiał. Odsetek PCR może wynosić od 10 do 100% - im więcej, tym opakowanie jest mniej przejrzyste. Marka Clochee korzysta z tego typu opakowań z rynku wtórnego. Dokonując odpowiedniego wyboru, zmniejszamy ilość odpadów trafiających na składowiska. Przykładowym produktem Clochee, którego opakowanie składa się z  100% PCR, jest Relaksujący płyn micelarny  https://www.clochee.com/p/demakijaz/plyny-micelarne/relaksujacy-plyn-micelarny.

Szarość nową zielenią, czyli D2W

Kolejnym typem opakowań służących środowisku są produkty oksybiodegradowalne z dodatkiem D2W. Powoduje on szybki i nieszkodliwy dla środowiska rozkład na wodę, dwutlenek węgla, biomasę oraz pierwiastki śladowe. Nie zostają przy tym żadne szczątki i nie wydziela się metan. Opakowania z zawartością tego dodatku można spalać, kompostować, składować i poddawać recyklingowi. Koszt produkcji tego typu materiałów jest wyższy, ale jakość nieporównywalna ze zwykłymi pojemnikami. Ulegają one rozpadowi w każdych warunkach od kilku tygodni do kilkunastu miesięcy. Od szarawej barwy tego typu opakowań wzięło się określenie "grey is new green". Kosmetyki Clochee w opakowaniach z D2W stoją więc  w zgodzie z najważniejszymi zasadami troski o środowisko. Kosmetykiem skrywającym się w opakowaniu z dodatkiem D2W w sklepie Clochee to m.in. Odżywczy peeling cukrowy o zapachu mango. https://www.clochee.com/p/pielegnacja-ciala/peelingi/odzywczy-peeling-cukrowy-mango

 

Eko-logika działania: akcje bliskie naturze, w których się udzielamy

Nasza uwaga skierowana jest także na samodoskonalenie się i zdobywanie wiedzy na temat ekologicznego podejścia do produkcji kosmetyków. W maju mieliśmy okazję wystąpić podczas konferencji „Sustainability & Naturals in Cosmetics” w Berlinie. Wydarzenie zgromadziło kluczowych specjalistów, dostawców surowców i dystrybutorów, producentów kosmetyków, marki i sprzedawców detalicznych, stowarzyszenia i organy regulacyjne ds. etykietowania - wszystkie działające na rzecz zrównoważonego rozwoju w dziedzinie kosmetyków i rozwoju składników pochodzenia biologicznego. Clochee dzieliło się dobrymi praktykami w kwestii produkcji opakowań z poszanowaniem zasad zrównoważonego rozwoju. Mówiliśmy tam o 100% pozyskiwaniu ich z recyklingu, z dodatkiem D2W oraz wykorzystywaniu biodegradowalnego szkła.
Akcją, która cieszy się powodzeniem odbiorców i trafia do nich z informacjami na temat ekologii, są EKO PONIEDZIAŁKI prowadzone w naszych kanałach w social media. Jest to cykl, w którym edukujemy Klientów na temat tego, jak można żyć „less waste” i dbać o środowisko. 

 

Im więcej osób będzie dokonywało świadomych wyborów oraz miało wiedzę na temat „zero waste”, tym większe są szanse na to, że wspólnymi siłami pomożemy naszej planecie.

Inne artykuły w Akademii Clochee

Podrażniona, spękana, sucha i szorstka w dotyku skóra dłoni jest poważnym zmartwieniem dotyczącym sfer estetycznej i zdrowotnej. Dłonie są najczęściej eksponowaną częścią ciała. Wielokrotnie w ciągu dnia wyciągamy je podczas przywitania, podając różne przedmioty, czy wskazując coś, więc wszelkie widoczne mankamenty wywołują w nas poczucie dyskomfortu. Zadbane i wypielęgnowane dłonie są najlepszą ozdobą i wizytówką, dlatego dajemy Wam wskazówki, jak zadbać o zdrowie i dobry wygląd skóry, stosując ekologiczne kosmetyki i przestrzegając zasad higieny.

Czytaj dalej

Naturalny krem z filtrem to kosmetyk, który przyda nam się przez cały rok. Wbrew pozorom nie tylko w czasie najgorętszych miesięcy w roku należy dbać o odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną. Czym różni się pielęgnacja skóry latem od dbania o nią zimą? Jak nadmierne opalanie się i zbyt długie przebywanie na słońcu może wpłynąć na naszą cerę? Dlaczego najlepiej jest wybrać kosmetyki naturalne do ochrony przed promieniowaniem słonecznym? Poznaj odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych z ekologicznymi kosmetykami do opalania. Sprawdź, jakie składniki powinien zawierać idealny, naturalny krem z filtrem i dowiedz się, jak wybrać produkt doskonale dopasowany do potrzeb swojej skóry. Poznaj też markę Clochee, która pokazuje, jak być bliżej natury dzięki fenomenalnym kosmetykom ekologicznym!

Czytaj dalej

Wszystkie panie znają na pamięć przebieg własnych zmarszczek mimicznych, bo należą one do tych najbardziej nas denerwujących. Jednak zmarszczki powstają w różnych okolicznościach i spowodowane są wieloma czynnikami, dlatego można z nimi walczyć, stosując naturalne kosmetyki o działaniu przeciwstarzeniowym.

Czytaj dalej