Akademia Clochee

Czy w kosmetykach naturalnych znajdują się konserwanty?

2016-03-20

W produktach, które mają trwałość ponad kilka miesięcy znajdują się środki konserwujące, także w kosmetykach naturalnych. Konserwantami w takim przypadku są najczęściej środki dopuszczone przez instytucje certyfikujące. Clochee postawiło na bezpieczne konserwanty z certyfikatem Ecocert.

Podobnie jak w przemyśle spożywczym, także w branży kosmetycznej od lat naukowcy badają wpływ konserwantów na zdrowie człowieka. Światowe publikacje pokazują, że stosowanie niektórych syntetycznych środków ma negatywny wpływ na nasz organizm. W kosmetykach często stosowane są tzw. parabeny, które skutecznie likwidują bakterie. Niestety ich moc potrafi także niekorzystnie wpłynąć na organizm człowieka, ponieważ przedostają się przez skórę i kumulują. Naukowcy alarmują, że stosowanie ich przez lata, gdy systematycznie przedostają się poprzez węzły chłonne, mogą być współodpowiedzialne za powstawanie u kobiet raka piersi.

Jak donosi PAP, w raporcie Światowej Organizacji Zdrowia „State of the Science of Endocrine Disrupting Chemicals – 2012” wiele mówi się o substancjach wywołujących zakłócenia hormonalne w organizmie. Środki takie mogą przyczyniać się także do wielu chorób tj: rak piersi i prostaty, niepłodności, czy otyłości, choć oczywiście nie ma jednego źródła przyczyny tych wszystkich chorób. O tym czy rozwiną się w danym organizmie decydują także geny oraz wpływ środowiska.

„Jeśli jednak nie możemy wszystkiego wytłumaczyć predyspozycjami genetycznymi, musimy wziąć pod uwagę wpływ czynników środowiskowych na rozwój tego rodzaju chorób” – mówi raport.

Natomiast w publikacji Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) z 2012r. także zwrócono uwagę, na fakt że za wzrost zachorowań na raka i niepłodność, a także inne choroby, mogą być odpowiedzialne substancje chemiczne używane w środkach czystości i kosmetykach.(2)

Wymieniane są w nich między innymi parabeny. Wskazano, że nie tylko niebezpieczne są ich rodzaje, ale także interakcje między nimi. Nadal nie ma dowodów, które w 100% by to potwierdzały, ponieważ skutki spowodowane działaniem takich substancji chemicznych mogą być widoczne dopiero po latach.

Badania nad parabenami cały czas są w toku, ale pierwsze hipotezy dają już wiele do myślenia. Dlatego czystość mikrobiologiczną produktów ekologicznych powinny zapewniać przede wszystkim naturalne systemy konserwujące. Obok naturalnych środków dopuszcza się także układy identyczne z naturalnymi. Polecane są takie związki jak: kwas benzoesowy oraz jego sole i estry, kwas salicylowy i kwas sorbowy oraz ich sole, kwas dehydrooctowy, jak również alkohol benzylowy.

Clochee wybrało konserwanty, które mają certyfikat Ecocert dopuszczone do stosowania w kosmetykach naturalnych.

Są to:

  • Sodium benzoate - substancja polecana przez instytucje certyfikujące do konserwowania kosmetyków naturalnych i ekologicznych. Benzoesan sodu występuje naturalnie w: jabłkach, śliwkach, żurawinie, cynamonie, herbacie, jagodach, borówkach, goździkach, grzybach. Przetwory np. z borówek nie wymagają przez to stosowania konserwantów.
  • Potassium sorbate – substancje polecane przez instytucje certyfikujące do konserwowania kosmetyków naturalnych i ekologicznych. Sorbinian potasu naturalnie występującego w owocach europejskiej jarzębiny (Sorbus aucuparia), od której wywodzi się nazwa kwasu.
  • Citric aicid - kwas cytrynowy występuje naturalnie w owocach cytrusowych, a także w w kiwi, truskawkach, czarnych i czerwonych porzeczkach, jagodach, malinach, borówkach czy warzywach. Pozyskiwany jest naturalnie oraz syntetycznie. Szeroko stosowany w kosmetyce jako środek wspomagający działanie innych składników aktywnych.
  • Benzyl alcohol i salicylic acid to substancje konserwujące zabezpieczające przed rozwojem niekorzystnych drobnoustrojów. Dopuszczone do stosowania w kosmetykach naturalnych. Naturalnym źródłem kwasu salicylowego są owoce i warzywa, z których jagody zawierają go najwięcej. Dość duże ilości kwasu salicylowego znajdują się również w niektórych ziołach i przyprawach. Jego źródłem jest także kora wierzby, a także z liście słodkiej brzozy, winogron, oraz innych roślin.
  • Sorbic acid – kwas sorbowy, to substancja konserwująca, zabezpiecza przed rozwojem niekorzystnych drobnoustrojów. Dopuszczony do stosowania w kosmetykach naturalnych, występuje w owocach europejskiej jarzębiny.
  • Dehydroaceti acid – kwas dehydrooctowy jest dopuszczony przez instytucje certyfikujące do stosowania w kosmetykach naturalnych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 PAP, http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,387561,skladniki-kosmetykow-podejrzane-o-udzial-w-rozwoju-raka-piersi.html

2 PAP, http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,394197,who-chemikalia-moga-powodowac-powazne-schorzenia-u-dzieci-i-doroslych.html

Inne artykuły w Akademii Clochee

Co kryje się pod enigmatyczną nazwą kwasów Omega? M.in. świetny sposób na zmarszczki, bo przywracają skórze jędrność i elastyczność. Piękna, młoda i zdrowa skóra wymaga ich dostarczania nie tylko z pożywieniem, ale i w naturalnych kosmetykach, które produkuje m.in. polska marka Clochee.

Czytaj dalej

Naturalna pielęgnacja twarzy to nie tylko modny trend, który sprawia, że pierwsze strony gazet, popularne lifestylowe witryny internetowe i telewizja zapełniają się reklamami rewolucyjnych kosmetyków ze słowem “eko” w nazwie. To także świadomy wybór osób, które wyrwały się z sideł bezmyślnego konsumpcjonizmu, przedkładając swoje zdrowie i ochronę środowiska nad pułapkę atrakcyjnych cen i krzykliwych opakowań. W jaki sposób uzyskać najlepsze efekty naturalnej pielęgnacji twarzy?

Czytaj dalej

Masło shea to jeden z najwydajniejszych kosmetyków naturalnych jakim obdarzyła nas Matka Ziemia. Ten pozyskiwany z nasion owoców świętego drzewa specyfik odżywia naszą skórę, pielęgnuje ją i leczy. Szerokie zastosowanie masła shea, nazywanego także masłem karité znane jest w Afryce już od wieków. Do Europy wieści o niezwykłych właściwościach wyciągu z nasion drzewa masłowego dotarły jednak dopiero niedawno. Od tego czasu jednak masło shea pojawiać zaczęło się w kosmetykach do pielęgnacji niemal każdego typu cery, balsamach odżywczych do skóry całego ciała oraz w odżywkach i maskach do włosów. Wykorzystuje się je zarówno w naturalnych, jak i w konwencjonalnych kosmetykach. Dowiedz się wszystkiego, co warto wiedzieć o składzie, zastosowaniu i właściwościach masła shea!

Czytaj dalej

Naturalny krem z filtrem to kosmetyk, który przyda nam się przez cały rok. Wbrew pozorom nie tylko w czasie najgorętszych miesięcy w roku należy dbać o odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną. Czym różni się pielęgnacja skóry latem od dbania o nią zimą? Jak nadmierne opalanie się i zbyt długie przebywanie na słońcu może wpłynąć na naszą cerę? Dlaczego najlepiej jest wybrać kosmetyki naturalne do ochrony przed promieniowaniem słonecznym? Poznaj odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych z ekologicznymi kosmetykami do opalania. Sprawdź, jakie składniki powinien zawierać idealny, naturalny krem z filtrem i dowiedz się, jak wybrać produkt doskonale dopasowany do potrzeb swojej skóry. Poznaj też markę Clochee, która pokazuje, jak być bliżej natury dzięki fenomenalnym kosmetykom ekologicznym!

Czytaj dalej