Akademia Clochee

Czy w kosmetykach naturalnych znajdują się konserwanty?

2016-03-20

W produktach, które mają trwałość ponad kilka miesięcy znajdują się środki konserwujące, także w kosmetykach naturalnych. Konserwantami w takim przypadku są najczęściej środki dopuszczone przez instytucje certyfikujące. Clochee postawiło na bezpieczne konserwanty z certyfikatem Ecocert.

Podobnie jak w przemyśle spożywczym, także w branży kosmetycznej od lat naukowcy badają wpływ konserwantów na zdrowie człowieka. Światowe publikacje pokazują, że stosowanie niektórych syntetycznych środków ma negatywny wpływ na nasz organizm. W kosmetykach często stosowane są tzw. parabeny, które skutecznie likwidują bakterie. Niestety ich moc potrafi także niekorzystnie wpłynąć na organizm człowieka, ponieważ przedostają się przez skórę i kumulują. Naukowcy alarmują, że stosowanie ich przez lata, gdy systematycznie przedostają się poprzez węzły chłonne, mogą być współodpowiedzialne za powstawanie u kobiet raka piersi.

Jak donosi PAP, w raporcie Światowej Organizacji Zdrowia „State of the Science of Endocrine Disrupting Chemicals – 2012” wiele mówi się o substancjach wywołujących zakłócenia hormonalne w organizmie. Środki takie mogą przyczyniać się także do wielu chorób tj: rak piersi i prostaty, niepłodności, czy otyłości, choć oczywiście nie ma jednego źródła przyczyny tych wszystkich chorób. O tym czy rozwiną się w danym organizmie decydują także geny oraz wpływ środowiska.

„Jeśli jednak nie możemy wszystkiego wytłumaczyć predyspozycjami genetycznymi, musimy wziąć pod uwagę wpływ czynników środowiskowych na rozwój tego rodzaju chorób” – mówi raport.

Natomiast w publikacji Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) z 2012r. także zwrócono uwagę, na fakt że za wzrost zachorowań na raka i niepłodność, a także inne choroby, mogą być odpowiedzialne substancje chemiczne używane w środkach czystości i kosmetykach.(2)

Wymieniane są w nich między innymi parabeny. Wskazano, że nie tylko niebezpieczne są ich rodzaje, ale także interakcje między nimi. Nadal nie ma dowodów, które w 100% by to potwierdzały, ponieważ skutki spowodowane działaniem takich substancji chemicznych mogą być widoczne dopiero po latach.

Badania nad parabenami cały czas są w toku, ale pierwsze hipotezy dają już wiele do myślenia. Dlatego czystość mikrobiologiczną produktów ekologicznych powinny zapewniać przede wszystkim naturalne systemy konserwujące. Obok naturalnych środków dopuszcza się także układy identyczne z naturalnymi. Polecane są takie związki jak: kwas benzoesowy oraz jego sole i estry, kwas salicylowy i kwas sorbowy oraz ich sole, kwas dehydrooctowy, jak również alkohol benzylowy.

Clochee wybrało konserwanty, które mają certyfikat Ecocert dopuszczone do stosowania w kosmetykach naturalnych.

Są to:

  • Sodium benzoate - substancja polecana przez instytucje certyfikujące do konserwowania kosmetyków naturalnych i ekologicznych. Benzoesan sodu występuje naturalnie w: jabłkach, śliwkach, żurawinie, cynamonie, herbacie, jagodach, borówkach, goździkach, grzybach. Przetwory np. z borówek nie wymagają przez to stosowania konserwantów.
  • Potassium sorbate – substancje polecane przez instytucje certyfikujące do konserwowania kosmetyków naturalnych i ekologicznych. Sorbinian potasu naturalnie występującego w owocach europejskiej jarzębiny (Sorbus aucuparia), od której wywodzi się nazwa kwasu.
  • Citric aicid - kwas cytrynowy występuje naturalnie w owocach cytrusowych, a także w w kiwi, truskawkach, czarnych i czerwonych porzeczkach, jagodach, malinach, borówkach czy warzywach. Pozyskiwany jest naturalnie oraz syntetycznie. Szeroko stosowany w kosmetyce jako środek wspomagający działanie innych składników aktywnych.
  • Benzyl alcohol i salicylic acid to substancje konserwujące zabezpieczające przed rozwojem niekorzystnych drobnoustrojów. Dopuszczone do stosowania w kosmetykach naturalnych. Naturalnym źródłem kwasu salicylowego są owoce i warzywa, z których jagody zawierają go najwięcej. Dość duże ilości kwasu salicylowego znajdują się również w niektórych ziołach i przyprawach. Jego źródłem jest także kora wierzby, a także z liście słodkiej brzozy, winogron, oraz innych roślin.
  • Sorbic acid – kwas sorbowy, to substancja konserwująca, zabezpiecza przed rozwojem niekorzystnych drobnoustrojów. Dopuszczony do stosowania w kosmetykach naturalnych, występuje w owocach europejskiej jarzębiny.
  • Dehydroaceti acid – kwas dehydrooctowy jest dopuszczony przez instytucje certyfikujące do stosowania w kosmetykach naturalnych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 PAP, http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,387561,skladniki-kosmetykow-podejrzane-o-udzial-w-rozwoju-raka-piersi.html

2 PAP, http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,394197,who-chemikalia-moga-powodowac-powazne-schorzenia-u-dzieci-i-doroslych.html

Inne artykuły w Akademii Clochee

Olej kokosowy ma bardzo szerokie zastosowanie. Używa się go w kuchni w celu utrzymania zdrowej diety oraz w kosmetologii - jako składnik odżywczych i naturalnie upiększających ekologicznych kosmetyków do twarzy, ciała i włosów. Olej kokosowy wykorzystuje się także do pielęgnacji skóry niemowląt. Specjaliści często określają ten pochodzący z miąższu orzecha kokosowego olej najzdrowszym na świecie. Przedstawiamy bogactwo właściwości oleju kokosowego i prozdrowotne efekty jego działania na twarz.

Czytaj dalej

Naturalny peeling to kosmetyk, który ma za zadanie złuszczyć naskórek i w efekcie wygładzić cerę. Stosowanie tego produktu na twarz pozwala na redukcję zmarszczek, a na ciało - poprawia jędrność skóry. Jak dokładnie działa peeling i jakich substancji powinniśmy szukać w składzie tego typu ekologicznych kosmetyków do twarzy i ciała? Czym różni się peeling cukrowy od enzymatycznego i jak wybrać najlepszy dla siebie produkt? Jak często i w jaki sposób stosować peeling naturalny? Poznaj markę Clochee i dowiedz się, jak jednocześnie można dbać o siebie i o środowisko. Wybierz jeden z naszych naturalnych peelingów do twarzy i ciesz się aksamitną w dotyku cerą! Sprawdź też skład peelingów do ciała i spraw, aby Twoja skóra była nawilżona, napięta i perfekcyjnie oczyszczona! Odkryj z nami fantastyczną moc natury!

Czytaj dalej

Oczy nazywane są zwierciadłem duszy. Odczytujemy z nich wiele emocji i szukamy w nich czyjegoś zrozumienia, w każdej rozmowie łapiąc kontakt wzrokowy z rozmówcą. Dlatego powinniśmy poświęcać im dużo uwagi, dbając o ich naturalną pielęgnację.

Czytaj dalej

Młodo wyglądająca szyja i dekolt są pięknym przedłużeniem twarzy i naszą wizytówką, ale w codziennej pielęgnacji te partie ciała są często pomijane. Jak o nie dbać, by ciągle wyglądały młodo, a skóra była jędrna i zdrowa? Poznaj zasady naturalnej pielęgnacji.

Czytaj dalej