Kosmetyki naturalne i organiczne

Grafika dla artykułu Kosmetyki naturalne i organiczne
Czas czytania: ok 27 min.

Kosmetyki naturalne i organiczne

Kosmetyki naturalne i organiczne

Doskonale sprawdzają się bowiem do pielęgnacji wszystkich typów cery. Ponadto są one szczególnie cenione przez osoby mające cerę wrażliwą, ze skłonnościami do podrażnień – nie zawierają bowiem sztucznych składników. Chętnie sięgają po nie także weganie. Jednak czy wszystkie kosmetyki naturalne są sobie równe? Po które z nich rzeczywiście warto sięgać? Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć w przewodniku po świecie kosmetyków naturalnych! Przeanalizujemy ich skład i właściwości oraz doradzimy, jak dobrać kosmetyki do każdego typu cery.

Spis treści: Kosmetyki naturalne w świetle prawa Kosmetyki naturalne w prostych słowach Skąd pewność, że sięgasz po kosmetyki w 100% naturalne? Certyfikowane kosmetyki naturalne Ekologiczne kosmetyki naturalne bez ograniczeń Organiczne kosmetyki do twarzy Naturalne maseczki do twarzy Organiczne kosmetyki do ciała Ekologiczne kosmetyki dla wegan Składniki ekologicznych kosmetyków dla wegan Składniki kosmetyków naturalnych

Kosmetyki naturalne w świetle prawa

Rosnąca popularność kosmetyków naturalnych zrodziła potrzebę prawnego uregulowania kwestii związanych z ich produkcją, co jest jak najbardziej uzasadnione pod względem bezpieczeństwa konsumentów, czyli użytkowników tych kosmetyków. I tak definicja kosmetyku w polskim ustawodawstwie jest zgodna z Dyrektywą Komisji Unii Europejskiej dotyczącą produktu kosmetycznego (76/768/EWG). W świetle tego postanowienia „kosmetyk oznacza każdy produkt przeznaczony do kontaktu z zewnętrznymi częściami ciała ludzkiego (skórą, owłosieniem, paznokciami, wargami i zewnętrznymi narządami płciowymi) lub z zębami i błonami śluzowymi jamy ustnej, którego wyłącznym lub głównym zadaniem jest ich czyszczenie, perfumowanie, lub ochranianie, aby utrzymywać je w dobrym stanie, zmieniać ich wygląd lub poprawiać zapachy ciała”. Na podstawie tej definicji możemy jedynie uznać, że kosmetyki naturalne zgodnie z prawem stanowią produkt kosmetyczny. Jednak aby dowiedzieć się czegoś więcej o tym szczególnym rodzaju kosmetyków, musimy się odwołać do wytycznych Komitetu Ekspertów Produktów Kosmetycznych przy Komitecie Zdrowia Publicznego Rady Europy (ESCOP) z września 2000 roku. Z tego dokumentu możemy się dowiedzieć, że „kosmetyk naturalny to produkt, który ma upiększać i pielęgnować za pomocą substancji naturalnych, przyjaznych dla skóry i środowiska, sprzyjający zdrowiu, wspierający samoregulację organizmu i wspomagający przez długi czas utrzymywanie naturalnej urody i harmonijny rozwój ciała i ducha, a otrzymywany jest ze składników pochodzenia naturalnego (roślinnego, zwierzęcego, mineralnego), uzyskanych metodami fizycznymi (np. tłoczenie, ekstrakcja, filtracja, destylacja, suszenie itp.), mikrobiologicznymi i enzymatycznymi”. Co to wszystko oznacza w praktyce?

Kosmetyki naturalne w prostych słowach

Kosmetyki naturalne są zatem produktami, których składniki pochodzą wyłącznie z ekologicznych i certyfikowanych upraw i plantacji. Mogą być także pozyskiwane z dziko rosnących roślin. W ich składzie znajdziemy naturalne surowce, takie jak:

 • oleje roślinne;
 • olejki eteryczne i ich frakcje;
 • wyciągi z ziół i nektarów kwiatów;
 • tłuszcze i woski,
 • nieorganiczne sole i tlenki otrzymywane z minerałów;
 • naturalne barwniki;
 • naturalne emulgatory (np. estry sacharozy, poliglicerolu, alkilowane poliglukozydy);
 • naturalne emolienty (estry pochodzenia naturalnego);
 • konserwanty identyczne z naturalnymi, czyli takie, których odpowiedniki w postaci chemicznie takich samych lub bardzo zbliżonych związków występują w przyrodzie.

Do produkcji kosmetyków naturalnych wykorzystuje się także składniki pochodzenia zwierzęcego, pozyskiwane jedynie z żywych organizmów zwierzęcych, w tym między innymi lanolinę, wosk pszczeli, mleczko pszczele czy mleko i jego pochodne. Ponadto dopuszcza się stosowanie barwników pochodzenia naturalnego. Nie mogą być natomiast sztucznie perfumowane. Komitet Ekspertów Produktów Kosmetycznych przy Komitecie Zdrowia Publicznego Rady Europy wyznaczył także surowce kosmetyczne bezwzględnie zakazane podczas produkcji kosmetyków naturalnych. Do takich surowców zaliczono:

 • aromaty i barwniki syntetyczne;
 • pochodne ropy naftowej (np. wazelina, parafina, olej mineralny);
 • parabeny;
 • silikony;
 • karbomery oraz konserwanty nieidentyczne z naturalnymi.

Kosmetyki naturalne powinny być zatem naturalne w każdym calu – zarówno w odniesieniu do nas jako użytkowników, jak i do środowiska naturalnego. Dlatego warto zwracać uwagę na to, aby opakowania kosmetyków naturalnych były wykonane z surowców wtórnych, poddających się biodegradacji. Poza tym wszystkie tego typu produkty należy pakować oszczędnie, unikając zbędnych kartoników i folii zewnętrznych. Tego typu założenia powinny stanowić część filozofii firm produkujących kosmetyki naturalne. Nie inaczej jest także w Clochee, gdzie kierujemy się sentencją mówiącą o tym, że „Wszystko podlega naturze”.

Kosmetyki naturalne i ich składniki

Skąd pewność, że sięgasz po kosmetyki w 100% naturalne i organiczne? Kosmetyki naturalne poddawane są drobiazgowej kontroli na każdym etapie produkcji. Dzięki temu możemy mieć pewność, że produkty, po które sięgamy są nie tylko w pełni naturalne, lecz także bezpieczne. Wraz ze wzrostem popularności kosmetyków naturalnych wzrasta także skrupulatność instytucji certyfikujących. Wszystko po to, abyśmy mogli dokonywać świadomych wyborów. Proces kontroli kosmetyków naturalnych zaczyna się już na etapie przygotowania gleby. Trzy lata przed założeniem plantacji gleba jest kontrolowana pod kątem występujących w niej składników organicznych, nieorganicznych i związków mineralnych. Kontroli poddaje się nie tylko samą glebę, lecz także wodę wykorzystywaną do podlewania roślin, w tym deszczówkę. Osoby prowadzące takie plantacje nie mogą także korzystać ze wszystkich środków ochrony roślin, a jedynie z tych umieszczonych na liście dozwolonych i certyfikowanych. Zarówno w Europie, jak i w Polsce działają organizacje sprawdzające kosmetyki naturalne i wydające certyfikaty potwierdzające zgodność tych produktów z ogólnie przyjętymi normami (np. Polskie Centrum Badań i Certyfikacji, Ecocert czy Cosmebio).

Certyfikowane naturalne kosmetyki organiczne – dowiedz się, jakich oznaczeń szukać na opakowaniach! Zadaniem organizacji zajmujących się certyfikowaniem kosmetyków naturalnych jest określenie jakie surowce (i w jakich ilościach) mogą znajdować się w produkcie uznawanym za w pełni organiczny. Prowadzą także spisy substancji, których nasz kosmetyk w żadnym wypadku nie powinien zawierać. Do 2011 roku każde ze stowarzyszeń operowało własnym systemem kryteriów, według których przyznawane były certyfikaty. Jednak ze względu na rosnącą potrzebę ujednolicenia zasad dla rynku globalnego zawiązano specjalne porozumienie, którego owocem jest standard COSMOS.

COSMOS Cosmos stanowi skrót od Cosmetic Organic Standard i jest efektem prac stowarzyszenia Cosmos Standard AISBL, do którego należą największe organizacje zajmujące się przyznawaniem certyfikatów kosmetykom naturalnym. Są to funkcjonujące we Francji ECOCERT i COSEMBIO, brytyjskie Soil Association, pochodzące z Niemiec stowarzyszenie BDIH oraz włoska organizacja ICEA. Do Cosmos Standard AISBL należą także NaTrue, USDA Organic oraz Natural Products Association.

Uznawany na międzynarodowym rynku system kryteriów certyfikujących kosmetyki naturalne COSMOS dzieli się na dwa poziomy – Cosmos Natural i Cosmos Organic.

Aby uzyskać certyfikat Cosmos Natural, należy dopilnować, aby produkt zawierał maksymalnie 5 procent substancji syntetycznych.

W przypadku certyfikatu Cosmos Organic kosmetyk powinien zawierać przynajmniej 95 procent składników naturalnych pochodzących z wyłącznie z certyfikowanych, ekologicznych upraw.

Najważniejsze według COSMOS składniki produktu w kolejności od priorytetowych:

 1. woda, stanowiąca podstawową i najbardziej wartościową bazę kosmetyku,
 2. minerały oraz składniki pochodzenia mineralnego,
 3. produkty rolnicze po obróbce fizycznej,
 4. produkty rolnicze po obróbce chemicznej,
 5. pozostałe składniki.

Pozostałe zasady dotyczące możliwości uzyskania certyfikatu COSMOS:

 • maksymalne ograniczenie liczby wykorzystywanych opakowań,
 • zarządzanie firmą zgodnie z ideą dbania o środowisko naturalne – otwartość na kwestie recyklingu, używania biodegradowalnych opakowań oraz rozsądne, proekologiczne zarządzanie odpadami,
 • poszanowanie biologicznej różnorodności, koncentracja na wykorzystaniu produktów rolnictwa ekologicznego,
 • rozwój koncepcji „zielonej chemii”.

Większość kryteriów dotyczących poszczególnych kategorii produktów określane jest indywidualnie w zależności od produktu. Cosmos-Standard definiuje rodzaje składników oraz okoliczności, wedle których mogą być one uznane za „ekologiczne”. Dla każdego składnika przewidziane są także dokładne informacje dotyczące sposobu obliczania jego procentowej zawartości w certyfikowanym produkcie.

Poniżej prezentujemy także wymagania, jakie w kwestii wystawiania certyfikatów stawiają największe i najbardziej znaczące organizacje.

ECOCERT ECOCERT to międzynarodowe, niezależne stowarzyszenie zajmujące się wydawaniem dokumentacji potwierdzającej spełnianie wymogów nałożonych na producentów artykułów ekologicznych, a także kontrolą jakości kosmetyków organicznych. Założone zostało w 1991 roku i pierwotnie stanowić miało porozumienie europejskie, jednakże organizacja bardzo szybko nawiązała kontakty z państwami zlokalizowanymi na pozostałych kontynentach. Certyfikaty ECOCERT-u aprobowane są w ponad 80 krajach świata – wliczając Stany Zjednoczone czy Japonię - przy czym główna siedziba organizacji znajduje się we Francji. Filie ECOCERT-u znaleźć możemy także w Belgii, Niemczech, Kanadzie czy Brazylii.

Dla kosmetyków ECOCERT przewiduje dwa rodzaje certyfikatów – naturalny i organiczny.

Certyfikat dla kosmetyków naturalnych – według wymogów ECOCERT-u kosmetyk, który spełnia wymogi produktu naturalnego, w swoim składzie musi zawierać przynajmniej 50 procent składników roślinnych. Obowiązuje także zasada, że 5 procent wszystkich składników wagowych danego wyrobu powinno pochodzić z upraw zakwalifikowanych jako ekologiczne.

Certyfikat dla kosmetyków organicznych – wytyczne ECOCERT-u wskazują, że każdy kosmetyk uznawany za organiczny powinien zawierać przynajmniej 95 procent surowców roślinnych, przy czym 10 procent całości składników wagowych powinny stanowić rośliny pochodzące wyłącznie z upraw ekologicznych, które posiadają odpowiednie zaświadczenia.

Wymagania względem kosmetyków z certyfikatem ECOCERT-u: skład produktów musi być całkowicie wolny od szkodliwych (lub potencjalnie szkodliwych) substancji, jak PEG-i, silikony, parabeny, pochodne ropy naftowej, tłuszcze syntetyczne; oleje czy też cząsteczki zakazanego w Japonii konserwantu znanego jako fenoksyetanol;

a. żaden z surowców wykorzystanych do stworzenia kosmetyku nie może pochodzić od martwych zwierząt; b. zakazane jest bazowanie na składnikach, które poddane zostały genetycznym modyfikacjom; c. żaden z surowców wykorzystywanych do produkcji kosmetyku nie może być testowany z wykorzystaniem zwierząt – d. zasada dotyczy także produktu końcowego; d. proces technologiczny związany z produkcją kosmetyku powinien zostać przeprowadzony w sposób, który jest nieinwazyjny dla środowiska naturalnego; e. żadna ze składowych kosmetyku nie może być poddawana zabiegowi sterylizacji poprzez działanie promieniowania; f. opakowania zawierające kosmetyki certyfikowane powinny być wykonane z tworzyw biodegradowalnych lub nadających się do procesu recyklingu; g. opakowania w swoim składzie nie mogą zawierać żadnych substancji odzwierzęcych;

 • jeśli kosmetyk zawiera składniki w postaci wosku pszczelego, mleka lub miodu, istotne jest, aby pozyskane zostały w sposób wykluczający krzywdę jakiegokolwiek zwierzęcia,
 • certyfikatu ECOCERT nie przyznaje się całej marce kosmetyków naturalnych – certyfikacji poddaje się bowiem każdy produkt z osobna, na etykiecie kosmetyków z certyfikatem ECOCERT-u znaleźć można dokładne dane dotyczące procentowej zawartości wszystkich wykorzystanych w produkcie składników roślinnych, naturalnych oraz surowców pochodzących z certyfikowanych upraw.

Pielęgnacja kosmetykami ekologicznymi zbliża do natury!

BDIH

BDIH to skrót od Bundesverband Deutscher Industrie und Handelsunternehmen für Arzneimittel, Reformwaren, Nahrungsergänzungsmittel und Körperpflegemittel, co oznacza Narodową Jednostkę Niemieckiego Przemysłu i Przedsiębiorców Leków i Środków do Pielęgnacji Ciała. Organizacja zawiązana została w 1951 roku w Niemczech, pierwotnie stanowiąc swoiste zjednoczenie producentów. Siedziba stowarzyszenia zlokalizowana jest w Manheim. BDIH powstało jako odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie społeczności producentów i konsumentów na przejrzyste kryteria dotyczące składów produktów uchodzących za naturalne.

Certyfikat BDIH rozpoznać można po charakterystycznym znaku BDIH oraz zapisie „Kontrollierte Natur-Kosmetik”, co oznacza „kontrolowane kosmetyki naturalne”. Zespół certyfikujący bada zarówno skład produktu, etapy jego produkcji, jak i wpływ kosmetyku na kondycję środowiska naturalnego. Każda firma dysponująca certyfikatem BDIH musi się liczyć z trzykrotnym procesem kontrolnym prowadzonym przez Niezależny Instytut Kontroli Jakości.

Kosmetyki z certyfikatem BDIH powinny wykorzystywać naturalne składniki pochodzące z kontrolowanych upraw ekologicznych bądź dziko rosnących roślin. Są to w głównej mierze:

 • olejki eteryczne,
 • olejki roślinne,
 • ekstrakty z ziół,
 • substancje zapachowe,
 • wosk,
 • woda kwiatowa.

Inne wymagania dotyczące kosmetyków zgłoszonych do certyfikacji: a. składniki wykorzystywane do produkcji kosmetyków naturalnych w głównej mierze powinny być pochodzenia roślinnego lub mineralnego; b. żaden z surowców używanych przy procesie produkcyjnym nie może być testowany na zwierzętach – dotyczy to także produktu końcowego; c. niedozwolone jest korzystanie z silikonów, parafiny (oraz innych pochodnych ropy naftowej), a także syntetycznych bądź organiczno-syntetycznych barwników i aromatów; d. metodologia procesu produkcji powinna być ujawniona i dopuszczona do zewnętrznej analizy i weryfikacji; wszelkie surowce wykorzystywane do produkcji kosmetyku należy uzyskiwać wyłącznie w sposób nieszkodliwy dla kondycji środowiska naturalnego; e. pozyskiwanie składników musi przebiegać w sposób nienaruszający umowy społecznej, czyli zasad fair trade; f. nie zezwala się na wykorzystanie większości surowców pochodzenia syntetycznego; g. nie wolno także korzystać z produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak pozyskiwane z kręgowców kolagen, elastyna, olbrot, sierść czy ceramidy; h. zabrania się używania składników, które podległy jakimkolwiek genetycznym modyfikacjom; i. misja i filozofia certyfikowanej marki muszą uwzględniać wzięcie odpowiedzialności za kwestie społeczne; opakowania kosmetyków powinny być możliwie jak najmniej inwazyjne dla natury – ważne, aby wykonane były z surowców j. poddających się procesowi recyklingu; j. certyfikat BDIH przyznaje się całej linii produktowej danej firmy, nawet, jeśli w asortymencie znajdują się wyroby niespełniające wszystkich kryteriów. Z tego powodu niezmiernie ważne jest sprawdzanie składu kosmetyku nawet wówczas, gdy na jego opakowaniu dostrzegamy charakterystyczny znak certyfikujący.

COSEMBIO

COSEMBIO to stowarzyszenie laboratoriów kosmetycznych zawiązane w 2002 roku we Francji. Owocem ich współpracy jest Karta COSEMBIO, czyli spis zasad i kryteriów, dzięki którym możliwe jest zidentyfikowanie i nadanie certyfikatu naturalnym i ekologicznym kosmetykom. Organizacja przyznaje swój znak ekologiczny wyłącznie produktom, które zawierają przynajmniej 95 procent surowców naturalnych pochodzących wyłącznie z naturalnych upraw. Substancje syntetyczne dopuszczalne są jedynie w minimalnych ilościach – i tylko w sytuacji, gdy nie istnieje ich organiczny zamiennik, ani nie są pochodzenia petrochemicznego.

Certyfikaty COSEMBIO wydawane są w dwóch wariantach – BIO oraz ECO. Wymagania, jakie spełnić musi kosmetyk, aby otrzymać symbol ekologiczny COSEMBIO: a. żaden z surowców wykorzystanych w procesie produkcji kosmetyku nie może być testowany na zwierzętach – dotyczy to także produktu końcowego; b. zakazane jest używanie sztucznych konserwantów, parabenów oraz kompozycji zapachowych i barwników pochodzenia syntetycznego; c. niedopuszczalne jest wykorzystywanie surowców pochodzenia petrochemicznego, a więc silikonów, parafiny i PEG-ów; kosmetyk naturalny z certyfikatem COSEMBIO nie może zawierać składników, które poddane zostały jakimkolwiek genetycznym modyfikacjom; d. opakowania zawierające kosmetyk muszą być możliwie jak najmniej inwazyjne dla środowiska naturalnego – stworzone z biodegradowalnych tworzyw lub poddające się procesowi recyklingu; e. etykiety produktów muszą zawierać dokładne informacje dotyczące procentowej zawartości składników pochodzenia naturalnego, organicznego i ekologicznego; f. proces produkcji kosmetyku powinien być nieinwazyjny dla środowiska naturalnego; g. żaden składnik kosmetyku naturalnego, ani sam produkt końcowy nie mogą być poddawane procesowi jonizacji.

###Soil Association

Soil Association to niezależna organizacja pozarządowa z Wielkiej Brytanii założona w 1946 roku. Obecnie przynależy do niej ponad 27 tysięcy członków. Stowarzyszenie zajmuje się zagadnieniami związanymi z rolnictwem ekologicznym, edukacją społeczną i niemodyfikowaną żywnością. Soil Association odpowiedzialne jest również za wprowadzenie pierwszego systemu certyfikacji produktów ekologicznych. Obecnie organizacja certyfikuje ponad 80 procent wyrobów organicznych w Wielkiej Brytanii. Choć Soil Association dzieli certyfikowane produkty na kosmetyki naturalne i organiczne, przyznawany im symbol wygląda identycznie. Z tego powodu należy poznać ustalone przez stowarzyszenie różnice między jedną a drugą grupą:

kosmetyk naturalny – przynajmniej 70 procent surowców wykorzystanych przy produkcji kosmetyku musi być pochodzenia organicznego. W oficjalnej nazwie produktu nie może widnieć słowo „organiczny”, za to na etykiecie pojawia się sformułowanie „zawierający organiczne składniki”. Etykieta zawiera także dokładne informacje traktujące o ilości składników pochodzenia syntetycznego, naturalnego i organicznego; kosmetyk organiczny – na opakowaniu kosmetyku widnieje zapis o tym, że produkt zawiera przynajmniej 95 procent surowców organicznych, a w nazwie preparatu znajduje się słowo „organiczny”. Etykieta zawiera także dokładną rozpiskę dotyczącą rodzaju i pochodzenia surowców naturalnych.

Aby otrzymać certyfikat Soil Association, kosmetyk musi spełniać następujące kryteria:

żadna z substancji składowych kosmetyku nie może być testowana na zwierzętach – dotyczy to również produktu końcowego; proces wytwarzania kosmetyków musi być nieinwazyjny dla środowiska naturalnego; zakazane jest wykorzystywanie detergentów (SLS), glikoli, triclosanu, parabenów, sztucznych barwników i aromatów i surowców pochodzenia petrochemicznego; opakowania kosmetyków powinny być wykonane z tworzyw biodegradowalnych lub nadawać się do recyklingu; stosowanie syntetycznych substancji dozwolone jest jedynie w przypadku, gdy nie ma dla nich organicznej alternatywy; jeśli w kosmetyku występują substancje pochodzenia syntetycznego, muszą zostać poddane testom toksykologicznym, które wykażą, czy są one bezpieczne dla zdrowia użytkownika.

Certyfikowane kosmetyki naturalne

Ekologiczne kosmetyki naturalne bez ograniczeń.

Mogłoby się wydawać, że restrykcyjne kontrole, jakim poddawane są kosmetyki naturalne już na samym początku długiego procesu produkcji, znacznie ograniczą ich różnorodność. Nic bardziej mylnego! Oferta kosmetyków naturalnych jest równie bogata co kosmetyków syntetycznych, od których uginają się drogeryjne półki. Polscy producenci kosmetyków naturalnych – tacy jak Clochee – dokładają wszelkich starań ku temu, aby zapewnić nam wszystko, czego potrzebujemy w codziennej pielęgnacji ciała i twarzy. Możemy zatem śmiało wybierać wśród wielu kosmetyków do pielęgnacji ciała, twarzy oraz do demakijażu. Będą one zróżnicowane pod względem ceny, zawartych w nich składników aktywnych, właściwości oraz typu cery. Jak znaleźć odpowiednie dla siebie kosmetyki? Najlepiej poznać ich właściwości!

Organiczne kosmetyki do naturalnej pielęgnacji twarzy

Zacznij od oczyszczania, sięgnij po naturalne kosmetyki do demakijażu

Jednym z najważniejszych kroków w codziennej pielęgnacji twarzy jest oczyszczanie, którego celem jest usunięcie nadmiaru sebum, złuszczenie martwego naskórka. Podczas oczyszczania należy jednak zachować szczególną ostrożność, aby nie podrażnić skóry. Najlepszym sposobem na delikatne i skuteczne usunięcie makijażu jest sięgnięcie po olejek do mycia twarzy i demakijażu, który nie tylko pomoże nam pozbyć się trwałego, wodoodpornego makijażu, ale też już na tym etapie nawilży i wygładzi skórę. Działanie olejku doskonale uzupełni płyn micelarny, który zawiera hydrolat z róży damasceńskiej o działaniu przeciwzapalnym i łagodzącym. Należy także pamiętać o utrzymywaniu odpowiedniego pH skóry, w czym pomoże nam łagodzący tonik antyoksydacyjny, która dodatkowo oczyszcza, a ponadto łagodzi podrażnienia. Sprawdza się on do pielęgnacji wszystkich typów skóry.

Krok drugi – złuszczanie. Sięgnij po naturalny peeling enzymatyczny

W codziennej pielęgnacji każdego typu cery ważne jest także regularne złuszczanie skóry pozwalające usunąć martwy naskórek. Należy jednak sięgać po kosmetyki, które złuszczając, nie będą jednocześnie podrażniały. Najlepszym wyborem okazują się naturalne peelingi enzymatyczne, które bazują na enzymach pozyskiwanych z owoców. Zawarte w nim ekstrakty z jabłek i żurawiny działają odmładzająco i nawilżająco, dostarczając skórze niezbędnych witamin.

Krok trzeci – nawilżanie za pomocą naturalnych kremów do twarzy

Nawilżanie jest niezbędnym etapem codziennej pielęgnacji twarzy niezależnie od typu cery i pory roku. Do nawilżania skóry szczególnie przesuszonej doskonale sprawdzi się serum silnie nawilżające, zawierające aż dwa typy kwasów hialuronowych: wielocząsteczkowy i małocząsteczkowy. W codziennej pielęgnacji, zwłaszcza latem, dobrze sprawdzi się lekki, naturalny krem nawilżający, który zawiera ekstrakt z róży damasceńskiej oraz komórki macierzyste z jabłka. Latem skóra wymaga także szczególnej ochrony przed promieniowaniem UV. Tutaj również z odsieczą przychodzi natura pod postacią matującego kremu SPF 50, który poza składnikami nawilżającymi wzbogacony jest o ekstrakt z rdestu ptasiego zawierającego flawonoidy chroniące skórę przed starzeniem wywołanym promieniami UV oraz naturalny mineralny filtr przeciwsłoneczny łączący dwutlenek tytanu i tlenek cynku. Naturalne składniki sprawdzają się doskonale także w walce z procesami starzenia się skóry. Stosując krem przeciwzmarszczkowy na dzień oraz krem odmładzająco-regenerujący na noc, dostarczamy skórze aż dwa aktywne składniki naturalne: olejek arganowy oraz olejek jojoba. Pierwszy opóźnia procesy starzenia i głęboko nawilża skórkę, a drugi spłyca powierzchnię zmarszczek, powodując jednocześnie wzrost sprężystości skóry. Szczególnej pielęgnacji wymaga również wrażliwa skóra pod oczami. Sięgając po naturalne kremy pod oczy, szybko zredukujemy cienie i obrzęki pod oczami oraz rozjaśnimy delikatną skórę. Wszystko to dzięki kofeinie i strelicji białej.

Naturalne SPA z maseczkami do twarzy

Codzienną pielęgnację skóry twarzy warto regularnie uzupełniać o naturalne maseczki z glinką. W zależności od naszych potrzeb możemy naprzemiennie sięgać po maseczki o działaniu oczyszczającym, nawilżającym lub detoksykującym. Do pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej warto wykorzystać maseczkę z zieloną glinką, która zawiera wiele soli mineralnych, w tym krzem, wapń, potas i magnez. Pomaga ona usunąć nadmiar sebum, matując jednocześnie tłustą cerę. Wykazuje też działanie przeciwzapalne i przyspiesza gojenie się podrażnień. Jej właściwości wzmocnione są ekstraktami z szałwii i rozmarynu, które wpływają na skórę antyseptycznie, przeciwbakteryjnie oraz przeciwzapalnie. Rozmaryn spowalnia także procesy starzenia się skóry. Efekt głębokiego nawilżenia zapewni nam natomiast naturalna maseczka z czerwoną glinką, zwierająca żelazo, sole mineralne, kwarc, miedź oraz glin. Doskonale sprawdza się w pielęgnacji cery mieszanej i normalnej. Chętnie sięgają po nią także osoby z cerą naczynkową, ponieważ zapobiega rozszerzaniu się naczynek krwionośnych. Skład maseczki został wzbogacony o ekstrakty z lnu i jabłka. Len stanowi doskonałą ochronę dla naturalnego płaszcza lipidowego skóry, dzięki czemu chroni przed nadmiernym wysuszeniem oraz niekorzystnym czynnikami zewnętrznymi. Ponadto wygładza i rozświetla skórę, sprawiając, że wygląda ona zdrowo i promiennie. Dodatkową zaletą maseczki z czerwoną glinką jest przeciwutleniające działanie ekstraktu z jabłka. Od czasu do czas warto też sięgnąć po detoksykującą maseczkę z białą glinką, która wyróżnia się dość uniwersalnym zastosowaniem. Jest polecana zarówno do ceny wrażliwej, suchej, jak i mieszanej, tłustej czy dojrzałej. Zawarty w białej glince glin doskonale pochłania nadmiar sebum, a ponadto łagodzi podrażnienia i wyrównuje koloryt skóry. Działanie to wspomagają ekstrakty z melisy i czarnej porzeczki. Melisa znana jest ze swoich łagodzących i uspokajających właściwości. Nie inaczej jest w przypadku skóry, na którą wpływa kojąco, redukując zaczerwienienia oraz chroniąc przed działaniem promieni słonecznych i wolnych rodników. Maseczka z białą glinką ma także działanie odmładzające, a to dzięki ekstraktowi z czarnej porzeczki, zawierającemu witaminę C, polifenole i flawonoidy, opóźniające proces starzenia się skóry i wygładzające zmarszczki.

Maseczka naturalna na twarz

Organiczne kosmetyki do naturalnej pielęgnacji ciała Kosmetyki oparte na naturalnych składnikach mogą się także doskonale sprawdzić w codziennej pielęgnacji całego ciała. Problem przesuszania się skóry może dotyczyć nie tylko twarzy, ale całego ciała. W związku z tym nie powinniśmy zapominać o regularnym złuszczaniu martwego naskórka oraz codziennym nawilżaniu. Pierwszym etapem odpowiedniej pielęgnacji ciała powinno być właśnie złuszczenie suchej skóry za pomocą gruboziarnistego, naturalnego peelingu cukrowego z różnymi składnikami roślinnymi, takimi jak mango, truskawka czy cynamon. Peelingi poprawiają mikrokrążenie, dzięki czemu skóra staje się bardziej jędrna, a dodatkowo przygotowują ją do dalszej pielęgnacji, czyli nawilżania. W zależności od naszych upodobań i potrzeb możemy sięgnąć po różnego typu naturalne balsamy nawilżające, które dzięki lekkiej konsystencji doskonale się wchłaniają. W zależności od wykorzystanych składników mogą mieć nieco inne właściwości i zapachy. Znajdziemy wśród nich między innymi balsamy korzenne, migdałowo-kwiatowe oraz z dziką różą czy kumkwatem i czekoladą. Osoby, które zmagają się ze szczególnie wysuszoną skóra, mogą sięgnąć po naturalne masła do ciała, które jednocześnie nawilżają i natłuszczają. Wśród zawartych w nich składników na szczególną uwagę zasługują masło shea oraz olej jojoba. Odpowiedniej pielęgnacji wymagają także dłonie narażone każdego dnia na kontakt z detergentami. Warto o nie zadać, wykorzystując naturalne składniki zawarte w lekkim kremie do rąk – masło shea i wyciągi roślinne głęboko nawilżają i wygładzają zniszczoną skórę. Ekstrakt z szałwii muszkatołowej przyspiesza gojenie się ran oraz działa antybakteryjnie. Ponadto łagodzi swędzenie towarzyszące podrażnieniom i silnemu przesuszeniu skóry. Cennym składnikiem aktywnym jest też ekstrakt z zielonej herbaty, zawierający witaminy z grupy C, B, P, K oraz sole mineralne. Dzięki temu bardzo dobrze pielęgnuje skórę naczynkową oraz redukuje zaczerwienienia.

Ekologiczne kosmetyki naturalne dla wegan i wegetarian

Wegetarianizm i weganizm to nie tylko codzienna dieta, ale również stojąca za nią ideologia, którą wspierają niektórzy producenci kosmetyków naturalnych, w tym także Clochee. Jakie warunki muszą spełniać kosmetyki naturalne, aby były odpowiednie dla wegan i wegetarian? Istnieją dwa podstawowe wymogi – po pierwsze kosmetyki nie mogą zawierać substancji pochodzenia zwierzęcego, a po drugie nie mogą być testowane na zwierzętach. Producenci kosmetyków naturalnych, chcąc ułatwić wybór weganom i wegetarianom, oznaczają swoje wyroby specjalnymi certyfikatami. Wśród najbardziej zaufanych i popularnych instytucji potwierdzających, że kosmetyki są odpowiednie dla wegan i wegetarian, można wymienić między innymi Vegan Society, Certified Vegan, Cruelty-Free and Vegan oraz Viva. Ostatni z certyfikatów przyznawany jest przez polską Fundację Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva. Kosmetyki posiadające ten certyfikat oznaczone są znakiem V. Ten symbol można znaleźć na wszystkich kosmetykach organicznych Clochee, które nie zawierają żadnych produktów pochodzenia odzwierzęcego. Czy zawsze można wierzyć certyfikatom?

Składniki ekologicznych kosmetyków naturalnych dla wegan i wegetarian

Zdarza się, że niektóre marki produkujące kosmetyki naturalne nie spełniają wszystkich warunków, dzięki którym ich produkty mogłyby zostać w pełni sklasyfikowane jako kosmetyki dla wegan i wegetarian. Jednak tworząc swój własny symbol, w powszechnej świadomości mogą za takie uchodzić. W związku z tym, jeśli chcemy być całkowicie pewni, że sięgamy po produkty zgodne z naszą ideologią i przekonaniami, warto poznać składniki, które nie mogą się znaleźć w kosmetykach dla wegan i wegetarian.

Kreatyna

Kreatyna to białko wytwarzane przez keratynocyty, czyli komórki naskórka ssaków. W produkcji kosmetyków składnik ten wykorzystywany jest w różnych formach, na przykład jako ekstrakty kreatynowe, które mogą być pozyskiwane między innymi z wełny owczej lub ptasich pazurów. Kreatyna chroni i wzmacnia włosy oraz paznokcie, dlatego jest często wykorzystywana w kosmetykach do włosów. Nie ma jednak trwałego działania, ponieważ nie wbudowuje się w tkanki ludzkie. Co ciekawe, ostatnie badania pokazują, że kretyna może mieć szkodliwe działanie ze względu na wysoką zawartość kwasu mrówkowego, który jest dla nas toksyczny.

Lanolina

Lanolina to wosk zwierzęcy wytwarzany przez gruczoły łojowe między innymi wielbłądów, lam, owiec czy królików. Lanolina jest składnikiem wielu kremów i maści, które dzięki niej bardzo dobrze się wchłaniają, jednak u wielu osób może ona powodować reakcje alergiczne.

Kolagen

Kolagen jest białkiem pochodzenia zwierzęcego, które odpowiada za elastyczność i wytrzymałość skóry. Stanowi on także jeden z budulców ścięgien i kości. Kolagen wykorzystywany do produkcji kosmetyków pozyskiwany jest najczęściej z tkanek świńskich (skóra i kości).

Chitozan

Chitozan to polisacharyd będący pochodną chityny. Pozyskuje się go najczęściej z pancerzy skorupiaków. Dzięki silnym właściwościom nawilżającym, w tym również zatrzymywaniu wody w organizmie, wykorzystuje się go jako składników kosmetyków pielęgnacyjnych.

Elastyna

Elastyna jest białkiem pochodzenia zwierzęcego, które występuje razem z kolagenem i również odpowiada za elastyczność skóry. Elastyna ma bardzo dobre właściwości wiązania wody, dlatego chętnie wykorzystuje się ją do produkcji kremów nawilżających oraz w kosmetykach do włosów, którym nadaje miękkość, a ponadto pobudza ich wzrost.

Cywet

Cywet to ekstrakt z wysuszonych, wydzielających feromony gruczołów okołoodbytniczych, pochodzących od kilku ssaków z podrodziny wiwerowatych, nazywanych czasem cywetami lub cybetami. Zawarte w cywecie feromony i inne związki chemiczne utrwalają zapachy wykorzystywane do produkcji perfum.

Ambra

Ambra to wydzielina pochodząca z przewodu pokarmowego kaszalota – jednego z największych żyjących obecnie ssaków. Wydzielina jest skutkiem niestrawności kaszalota. Znaleziono dla niej zastosowanie w produkcji perfum. Jej nieprzyjemny, intensywny zapach zmienia się pod wpływem utrwalania w roztworze alkoholowym, dzięki czemu może być ona wykorzystana jako utrwalacz innych zapachów. Ambrę zbiera się z powierzchni wód lub brzegu oceanów.

Piżmo

Substancja zapachowa, określana jako piżmo, uzyskiwana jest z gruczołów okołoodbytniczych piżmaka lub piżmowca. Pozyskiwane jest z gruczołów hodowanych w tym celu zwierząt lub poprzez operację. Piżmo wykorzystywane jest do utrwalania zapachu perfum.

Najcenniejsze i najczęściej spotykane składniki kosmetyków naturalnych, które warto znać Wśród różnych składników kosmetyków naturalnych są takie, które jako pierwsze przychodzą nam na myśl, choćby dlatego, że ich właściwości pielęgnacyjne są coraz bardziej doceniane, a przez to rozpowszechniane. Oczywiście nie dzieje się to bez powodu, o czym sami łatwo możemy się przekonać. A znając zastosowanie i właściwości każdego z nich, możemy wybrać ten, który będzie najlepiej odpowiadał naszym potrzebom.

Cynamon

Cynamon znany głównie z pysznych wypieków, jest bardzo ceniony również w produkcji kosmetyków naturalnych. Cynamon dzięki swoim właściwościom rozgrzewającym doskonale pobudza krążenie krwi, dlatego też jest często stosowany w kosmetykach do kąpieli, peelingach czy maseczkach do stóp. Z tego samego powodu wykorzystuje się go w kosmetykach ujędrniających i antycellulitowych. Olejek eteryczny uzyskiwany z destylacji młodych pędów cynamonowca działa ponadto przeciwzapalnie, ściągająco i rozjaśniająco. Wśród różnych odmian cynamonu najbardziej ceniony jest ten pochodzący z Cejlonu.

Olej migdałowy

Olejek migdałowy pozyskiwany jest z nasion owoców drzewa migdałowego. Dzięki swoim właściwościom zmiękczającym i odżywiającym doskonale nadaje się do pielęgnacji skóry suchej i wrażliwej. Zawiera wiele cennych witamin, w tym witaminy A, B1, B2, B6 D oraz E. Dzięki lekkiej konsystencji szybko wchłania się w skórę i nie pozostawia na niej tłustej warstwy. Ponadto zawarte w nim kwasy oleinowy i linolowy działają łagodząco i zmiękczają naskórek. Tak bogaty zakres właściwości pozwala na wykorzystanie olejku migdałowego na różne sposoby, dlatego też pojawia się on w wielu kosmetykach, np. maśle do ciała, wygładzającym olejku do demakijażu, odżywczych peelingach cukrowych czy lekkich balsamach nawilżających.

Masło shea

Masło shea, nazywane również masłem karite, to olej pochodzący z nasion drzewa masłowego (zwanego Masłosz Parka lub Vitellara paradoxa). Zwartą i gęstą konsystencję masła nadają mu kwas oleinowy i stearynowy stanowiące 90% jego zawartości. Ponadto jego właściwości pielęgnacyjne cenione w produkcji kosmetyków naturalnych wynikają z obecności kwasu palmitynowego, kwasu linolenowego, a także allantoniny, węglowodorów, karitenu, fitosteroli, witamin A, E, D i F oraz katechiny i pochodnych kwasu cynamonowego. Jakie działanie mają wszystkie te elementy? Nie sposób nie wspomnieć na samym początku o jego właściwościach natłuszczających i odżywczych, które możemy poczuć, stosując kremy i balsamy naturalne o ciężkiej konsystencji. Właściwości odmładzające masła karite zapewnia witamina A, która przyspiesza regenerację i produkcję kolagenu. Witamina F odpowiada za odbudowę warstwy lipidowej skóry, a witamina E uodparnia skórę na działanie wolnych rodników, spowalniając procesy starzenia się skóry. Dodatkowo masło shea można stosować nie tylko jako składnik kosmetyków naturalnych, lecz także samodzielnie, w czystej postaci. W takiej formie możemy je wykorzystywać na różne sposoby, między innymi jako krem do twarzy, ciała i rąk, a także do pielęgnacji zniszczonych włosów. Działanie masła shea może być dodatkowo wzmocnione innymi składnikami naturalnymi. Takie połączenia możemy znaleźć w lekkim kremie nawilżająco-rewitalizującym czy w kremie odżywczym do rąk.

Olej kokosowy

Olej kokosowy pozyskiwany jest ze świeżego miąższu orzechów kokosowych. Może być zarówno składnikiem kosmetyków naturalnych, jak i samodzielnym kosmetykiem stosowanym nie tylko do pielęgnacji skóry twarzy i ciała, lecz także włosów. Wybierając taki olej, należy jednak zwrócić uwagę na to, czym kierują się producenci kosmetyków naturalnych – olej kokosowy powinien być nierafinowany, czyli tłoczony na zimno. Taki produkt przechowywany w temperaturze pokojowej zachowuje konsystencję białego, kremowego masła, a co najważniejsze wyróżnia się wieloma cennymi właściwościami. Wszechstronność jego zastosowania ujawnia się także w tym, że może być stosowany do pielęgnacji każdego typu cery. Co ważne, olej kokosowy doskonale sprawdza się jako krem nawilżający i odżywiający skórę przesuszoną, ze skłonnościami do łuszczenia się. Łagodzi także wypryski będące częstym problem cery tłustej, łojotokowej i trądzikowej. Wszystko to dzięki jego właściwościom antyseptycznym, przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybicznym. Ponadto olej kokosowy ma szereg minerałów mających dobroczynny wpływ na skórę, w tym potas, cynk, wapń, fosfor, żelazo i kwas foliowy. Olej kokosowy działa także odmładzająco, co zawdzięczamy zawartym w nim witaminom z grupy B, C i E, które zwalczają wolne rodniki. Możemy wypróbować jego właściwości, stosując krem odmładzająco-regenerujący na noc.

Olejek różany

Olejek różany pozyskiwany z kwiatów róży damasceńskiej ma nie tylko piękny zapach, lecz także liczne właściwości doskonale wpływające zarówno na kondycję naszej skóry, jak i na ogólne samopoczucie. Róża damasceńska uprawiana jest w Bułgarii, a proces pozyskiwania z niej olejku jest skomplikowany i kosztowny. Z pięciu ton kwiatów zbieranych raz w roku w godzinach porannych uzyskuje się zaledwie jeden kilogram olejku różanego. Jednak bogactwo składników aktywnych zawartych w ekstrakcie z róży damasceńskiej z pewnością rekompensuje ten trud. W olejku znajdziemy bowiem tainy, flawonoidy i olejki eteryczne, które wykazują działanie łagodzące stany zapalne, antyalergiczne, antyseptyczne i antybakteryjne. Wzmacnia on także działanie naczynek krwionośnych, dlatego jest polecany do pielęgnacji cery naczynkowej. Olejek poprawia elastyczność skóry, spowalniając proces jej starzenia. Jego dodatkową zaletą jest niezwykły zapach uważany za silny afrodyzjak. Jak sprawdzić jej działanie? Najlepiej sięgnąć po jeden z kosmetyków naturalnych zawierających ekstrakt z róży damasceńskiej, na przykład po lekki balsam nawilżający – dzika róża lub łagodzący tonik antyoksydacyjny.

Olejek różany jako składnik kosmetyków naturalnych

Olej arganowy

Olej arganowy, nazywany także płynnym złotem Maroka, uzyskiwany jest poprzez tłoczenie na zimno owoców arganii. Koszty jego produkcji są dość wysokie – aby otrzymać litr oleju, potrzeba aż 30 kg orzechów pochodzących z około 7 drzew, które wydają pierwsze plony po osiągnięciu wieku 40-50 lat. Jednak jego nieocenione właściwości sprawiają, że warto poczekać aż argania wyda owoce. Dlaczego olej arganowy jest tak cenny? Ponad 90% jego składu stanowią nienasycone kwasy tłuszczowe, głównie oleinowy i linolowy. Dodatkowo zawiera on niemal 100 substancji czynnych, w tym pięć grup związków antykancerogennych takich jak karoteny i polifenole, które mają działanie antyoksydacyjne i przeciwrodnikowe, oraz sterole, które regenerują naskórek. Olej pozyskiwany z owoców arganii jest także bardzo bogaty w witaminę E, która wpływa na regenerację warstwy lipidowej naskórka i odbudowę ceramidów komórkowych. Dzięki takiemu bogactwu różnorodnych składników olejek araganowy ma naprawdę wiele zastosowań w kosmetyce: a. wzmacnia suche i zniszczone włosy, przywracając im naturalny blask; b. zapobiega odwodnieniu skóry; c. wzmacnia kruche i łamiące się paznokcie; d. redukuje zmarszczki; e. zmniejsza widoczność blizn operacyjnych i rozstępów.

Warto zatem sięgać zarówno po sam olejek arganowy, jak i po kosmetyki zawierające ten naturalny składnik, np. przeciwzmarszczkowe kremy na dzień czy odmładzająco-regenerujące kremy na dzień, których działanie jest dodatkowo wzmocnione przez inne składniki pochodzenia naturalnego.

Ekstrakt z zielonej herbaty

Kosmetyki naturalne zawierające ekstrakt z zielonej herbaty są szczególnie polecane do pielęgnacji cery zanieczyszczonej, suchej oraz tłustej i trądzikowej, a także mającej problem z kruchością naczynek krwionośnych. Kosmetyki naturalne z ekstraktem z zielonej herbaty są także doskonałym remedium dla skóry z podrażnieniami i poparzeniami słonecznymi. To kojące i łagodzące działanie zawdzięczamy kilku składnikom, w które bogata jest zielona herbata, w tym:

 • garbnikom, które mają działanie ściągające, stosowane są w leczeniu oparzeń i krwawień;
 • alkaloidy, które maja działanie drenujące i pobudzają krążenie skórne.

Ekstrakt z zielonej herbaty zawiera także szereg witamin, w tym:

a. witaminy z grupy B, które wspomagają leczenie łojotoku, trądziku oraz regulują procesy rogowacenia skóry; b. witaminy z grupy K, które wzmacniają ściany naczyń włosowatych, ograniczają rumień i zmniejszają cienie pod oczami; c. witaminy z grupy C, które chronią komórki skóry przed atakiem wolnych rodników.

Wśród kosmetyków naturalnych zawierających ekstrakt z zielonej herbaty warto sięgnąć między innymi po łagodzący tonik antyoksydacyjny lub wygładzający tonik antyoksydacyjny.

Cukier trzcinowy

Kosmetyki zawierające cukier trzcinowy mają przede wszystkim działanie złuszczające. Składnik ten znajdziemy zatem przede wszystkim w odżywczych peelingach cukrowych. Jednak na tym nie kończą się jego dobroczynne właściwości. Cukier trzcinowy, usuwając martwe komórki naskórka, czyni skórę gładką i elastyczną, pobudzając ją jednocześnie do odnowy. Ponadto peelingi zawierające cukier trzcinowy dostarczają skórze wartościowe składniki odżywcze, takie jak żelazo, wapń, fosfor, mangan, cynk oraz inne pierwiastki. Dodatkowo nie wysusza skóry, a dzięki naturalnemu, roślinnemu pochodzeniu łagodzi podrażnienia i uczulenia. Zawdzięczamy mu także działanie bakteriobójcze. Wszystkie te właściwości sprawiają, że kosmetyki naturalne zawierające cukier trzcinowy doskonale sprawdzają się w pielęgnacji skóry wrażliwej.

Aloes

Aloes, czyli zielona roślina, wyglądająca trochę jak kaktus, przez pewien czas była ozdobą wielu okien. Dziś również warto mieć go w domu i korzystać z jego właściwości. Świetnie działa zarówno jako czysty miąższ pozyskany z liści, jak i składnik kosmetyków naturalnych. Ta niepozorna roślina wspaniale radzi sobie z poparzeniami i uszkodzeniami skóry. Zawiera minerały, enzymy i aminokwasy, które koją zaognienia na skórze. Ma też działanie silnie nawilżające, świetnie nadaje się więc do pielęgnacji suchej cery.

Olejek z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego ma działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze, przeciwgrzybiczne i antywirusowe, jest więc olejkiem do zadań specjalnych. Jest wspaniałym składnikiem kosmetyków do cery tłustej i trądzikowej, gdyż poza świetnym oczyszczaniem lekko ją wysusza. Leczy też łupież, bóle stawów, bule dziąseł czy zwykłe przeziębienie. Można go dodawać do oliwki w celu wmasowania w bolące mięśnie oraz do szamponów i odżywek do włosów, czy też robić inhalacje, wlewając kilka kropel do wrzątku.

Po lekturze, gotowy do zakupu? Odwiedź sklep Clochee z kosmetykami naturalnymi!