Łuszcząca się skóra – jak o nią zadbać?

Grafika dla artykułu Łuszcząca się skóra – jak o nią zadbać?
Czas czytania: ok 3 min.

Łuszcząca się skóra

Łuszcząca się skóra wygląda mało estetycznie i prowadzi do frustracji. Podpowiadamy, jak można złagodzić tę dolegliwość.

Sucha, łuszcząca się skóra – częsty problem

Łuszcząca się i sucha skóra to wynik zaburzenia procesu rogowacenia naskórka – może być efektem naruszenia płaszcza hydrolipidowego (bariery ochronnej), wynikiem działania różnych czynników zewnętrznych, objawem dermatozy, cukrzycy lub innych chorób, a także efektem starzenia się organizmu oraz niewłaściwej pielęgnacji.

U wielu osób łuszcząca się skóra jest dolegliwością dziedziczną lub ma naturalną skłonność do przesuszenia i nie musi być symptomem choroby. Osoby mające suchą skórę – twarzy, dłoni, głowy – nieustannie walczą z łuszczeniem się naskórka. Niezależnie jednak od przyczyny, taki rodzaj skóry wymaga starannej pielęgnacji.

Często prowadzi do różnych chorób skóry – jak m.in. egzema lub łuszczyca. Takie zmiany skórne są zwykle rezultatem procesu zapalnego toczącego się w ludzkim organizmie i zaburzeń w procesie rogowacenia wierzchniej warstwy skóry.

Jak skutecznie pielęgnować łuszczącą się skórę?

Dobranie właściwej pielęgnacji skóry zależy od przyczyny dolegliwości – jej odpowiednia pielęgnacja pomaga w regeneracji płaszcza hydrolipidowego. Podstawą są przede wszystkim kosmetyki o działaniu nawilżającym.

Nawilżanie to podstawa

Osoby mające z natury przesuszoną skórę – na policzkach, nosie, brwiach, wokół ust – muszą codziennie dbać o prawidłowy poziom jej nawilżenia. Aby odzyskała formę i ładny wygląd, wymaga szczególnej pielęgnacji. Należy sięgnąć po preparaty silnie nawilżające, które przyczynią się do wzmocnienia lub odbudowy bariery ochronnej. Jeśli warstwa hydrolipidowa jest uszkodzona, nie spełnia swojej funkcji, czego efektem jest łuszcząca się skóra.

Krem nawilżający i maseczki. Krem nawilżający do codziennej pielęgnacji powinien być dedykowany dla skóry suchej albo ze skłonnością do łuszczenia się. Odpowiedni produkt będzie nawilżać skórę, a także zapobiegać łuszczeniu się skóry. Pomocne będą również maseczki nawilżające i serum regeneracyjne.

Wybierając konkretne kosmetyki, warto sprawdzić, czy posiadają one wyższą dawkę lipidów. Korzystając z kąpieli słonecznych, należy stosować kremy, mleczka lub spraye ochronne z filtrem UV, aby nie dopuścić do poparzeń słonecznych, czego efektem często jest łuszcząca się skóra.

Balsam do ciała. Po kąpieli warto użyć balsamu lub masło do ciała. Mocno wysuszona skóra potrzebuje specjalistycznych kosmetyków rano i wieczorem, ale też po wyjściu z wody.

Dieta. Ważne jest też dostarczanie do organizmu wody w sposób tradycyjny, czyli spożywanie około 2 litrów wody dziennie oraz świeżych warzyw i owoców. Nawilżanie od wewnątrz pomoże uzyskać pożądane efekty, ale wymaga konsekwencji i systematyczności.

Warto też ograniczyć spożywanie produktów, które wypłukują wodę z organizmu – jak m.in. kawa, alkohol i mocna czarna herbata. Codzienne menu powinno obfitować w produkty bogate w witaminę A, C i E, beta-karoten, cenne kwasy omega-3.

Peeling – złuszczanie naskórka

Peeling zawierający naturalne składniki aktywne działa złuszczająco, ale też sprawia, że skóra staje się miękka, gładka, oczyszczona i głęboko nawilżona oraz zabezpieczona przed działaniem wolnych rodników. To najlepszy sposób na złuszczenie obumarłego naskórka i odzyskanie zdrowego kolorytu.

Dobrej jakości peeling można wykonać samodzielnie albo wybrać w drogerii gotowy produkt – ważne, aby był naturalny, bez zbędnych sztucznych składników. Z domowych peelingów warto zastosować połączenie cukru z oliwą z oliwek.

Regularne złuszczanie martwego naskórka poprawi kondycję i wygląd skóry, a także sprawi, że będzie ona lepiej chłonąć składniki zawarte w kremach, maseczkach czy balsamach. Do twarzy, która wykazuje skłonność do łuszczenia, warto sięgnąć po delikatny peeling enzymatyczny lub drobnoziarnisty. Sprawdzi się on w przypadku cery wrażliwej czy naczynkowej.

Sauna wspomoże detoksykację

Silnie rozgrzane powietrze również pomoże skórze – sauna rozszerza pory, co ułatwia usuwanie toksyn i martwych komórek naskórka, a dodatkowo pomaga w walce z cellulitem. Oczyszczona skóra będzie gotowa na wchłonięcie cennych składników z aplikowanych na nią kosmetyków. Pamiętajmy jednak, że mogą istnieć indywidualne przeciwwskazania dla korzystania z sauny, dlatego należy korzystać z niej z głową.

Odpowiednio dobrana pielęgnacja do suchej skóry zapewni redukcję łuszczenia się, wzmocnienie bariery ochronnej, a także poprawi nasz komfort. Warunkiem jest jednak systematyczność – bez dobrych nawyków trudno osiągnąć pożądane efekty.