Naturalna pielęgnacja twarzy - dowiedz się, jak dbać o cerę przy pomocy kosmetyków naturalnych!

Grafika dla artykułu Naturalna pielęgnacja twarzy - dowiedz się, jak dbać o cerę przy pomocy kosmetyków naturalnych!
Czas czytania: ok 10 min.

Naturalna pielęgnacja twarzy - dowiedz się, jak dbać o cerę przy pomocy kosmetyków naturalnych!

Naturalna pielęgnacja twarzy to nie tylko modny trend, który sprawia, że pierwsze strony gazet, popularne lifestylowe witryny internetowe i telewizja zapełniają się reklamami rewolucyjnych kosmetyków ze słowem “eko” w nazwie. To także świadomy wybór osób, które wyrwały się z sideł bezmyślnego konsumpcjonizmu, przedkładając swoje zdrowie i ochronę środowiska nad pułapkę atrakcyjnych cen i krzykliwych opakowań. W jaki sposób uzyskać najlepsze efekty naturalnej pielęgnacji twarzy?

Spis treści: Czym charakteryzuje się naturalna pielęgnacja twarzy? Jak rozpoznać kosmetyki naturalne do wtarzy? Jaki skład powinien mieć kosmetyk idealny do pielęgnacji twarzy? Od czego rozpocząć naturalną pielęgnację? Tajniki zdrowej cery Oferta kosmetyków do naturalnej pielęgnacji firmy Clochee

Czym wyróżnia się naturalna pielęgnacja twarzy na tle innych sposobów dbania o cerę? Naturalna pielęgnacja twarzy to niezwykle szerokie zagadnienie dotyczące codziennego dbania o cerę. Od tradycyjnych zabiegów pielęgnacyjnych różni się przede wszystkim rodzajem wykorzystywanych kosmetyków i innych produktów wpływających na nasz codzienny wygląd. Prawdziwie naturalna pielęgnacja to jednak nie tylko aplikowanie organicznych czy ekologicznych kremów, maseczek i balsamów. To także sposób, w jaki się odżywiamy, ilość spożywanej przez nas wody i rodzaj podejmowanej aktywności fizycznej. Nie bez znaczenia pozostają również czynniki takie jak odpowiednia regeneracja organizmu w czasie prawidłowo dawkowanego snu, unikanie silnego stresu czy też ograniczenie niszczącego wpływu używek. Naturalna pielęgnacja przebiega zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz. Chcąc kompleksowo dbać o skórę twarzy, musimy pamiętać o tym, że wymaga ona nieustannej suplementacji odpowiednim zestawem witamin i innych składników odżywczych. Jak się w tym wszystkim nie pogubić, czym się kierować przy doborze odpowiednich produktów, o jakich zasadach pamiętać i czego bezwzględnie unikać? O wszystkich tajnikach naturalnej pielęgnacji twarzy dowiedzieć się można z kolejnych akapitów niniejszego artykułu!

Higniecznie mycie twarzy – sprawdź jak robić to dobrze! Kosmetyki naturalne w trosce o skórę twarzy, czyli jak rozpoznać produkty idealne do codziennej naturalnej pielęgnacji? W naturalnej pielęgnacji twarzy niezwykle istotne jest to, jakich kosmetyków używamy. Nie wszystkie produkty, choćby i miały na opakowaniu szumne napisy z rodzaju “bio” czy “eko” klasyfikują się do grona prawdziwie naturalnych wyrobów. Jak więc rozpoznać kosmetyki naturalne do twarzy i zrobić z nich prawidłowy użytek?

Przede wszystkim należałoby się dowiedzieć, czym właściwie jest kosmetyk naturalny. Choć prawnie wciąż nie doczekaliśmy się jednoznacznej definicji tego rodzaju wyrobu, w określaniu “naturalności” kosmetyków pomóc nam mogą standardy wytyczone przez specjalistów. Mowa tu o organizacjach trudniących się certyfikacją produktów pochodzenia naturalnego, które kontrolują ich jakość według ścisłych zasad. Do grona najważniejszych instytucji tego typu należą Ecocert, BDIH, Cosembio, Soil Assocation oraz ICEA. Jeszcze do niedawna wszystkie te czołowe organizacje certyfikujące oznaczały kosmetyki naturalne jedynie według własnych wytycznych. Należała do nich przede wszystkim procentowa zawartość składników naturalnych, ale także sposób i miejsce produkcji kosmetyków oraz skala poszanowania dla środowiska naturalnego. Nastręczało to pewnych trudności identyfikacyjnych - ten sam produkt według jednej organizacji mógł nosić status kosmetyku naturalnego, podczas gdy według innego podmiotu zupełnie się do tej grupy nie kwalifikował. Z tego powodu przedstawiciele poszczególnych instytucji certyfikujących postanowili ujednolicić standardy nadawania odznaczeń. W ten sposób powstał COSMOS - globalny certyfikat, którego celem jest uzupełnienie symboli nadawanych przez poszczególne organizacje. Dzięki niemu nabywcy na całym świecie mogą być pewni, że mają do czynienia z w pełni naturalnym, bezpiecznym produktem, który spełnia wszelkie światowe normy. Standard COSMOS stawia przede wszystkim na uświadomienie społeczeństwa, że kosmetyki z jego symbolem są całkowicie przyjazne środowisku naturalnemu i nie wykazują się szkodliwym wpływem na ludzki organizm.

Naturalne piękno na łonie natury Co powinien zawierać kosmetyk przeznaczony do naturalnej pielęgnacji twarzy? Zgodnie z opracowanymi w 2000 roku wytycznymi Komitetu Ekspertów Produktów Kosmetycznych Przy Komitecie Zdrowia Publicznego Rady Europy kosmetyk naturalny to wyrób stworzony na bazie składników pochodzenia naturalnego. Mowa tu o komponentach roślinnych, zwierzęcych i mineralnych. Kosmetyk ten wytwarza się dzięki metodom fizycznym (takim jak tłoczenie, ekstrakcja, filtracja, destylacja czy suszenie), mikrobiologicznym oraz enzymatycznym. Składniki wykorzystywane w produkcji kosmetyków naturalnych są dokładnie weryfikowane pod kątem zanieczyszczeń, które mogłyby być niebezpieczne dla zdrowia ludzi.

Substancje uznane przez Komitet za bezpieczne i dopuszczalne w produkcji kosmetyków naturalnych to przede wszystkim:

rozpuszczalniki pochodzenia naturalnego w postaci wody, gliceryny czy też alkoholu etylowego, naturalne substancje zapachowe, które spełniają wytyczne Normy Międzynarodowej ISO 9235. Jest to zbiór terminów i definicji dotyczących naturalnych surowców aromatycznych. W kosmetykach naturalnych powinny się znajdować wyłącznie substancje wymienione w Normie bądź takie, które zostały z nich wyizolowane. Nie dopuszcza się natomiast stosowania syntetycznych olejków eterycznych, sztucznych reprodukcji naturalnych aromatów oraz substancji poddawanych chemicznym modyfikacjom, emolienty i emulgatory - ale jedynie te, które uzyskane zostały dzięki zabiegom hydrolizy, estryfikacji lub reestryfikacji prosto z substancji naturalnych. Mowa tu o woskach, estrach, olejach roślinnych, polisacharydach, proteinach, itp., pseudonaturalne konserwanty - pod warunkiem, że znaleźć je możemy w treści dyrektywy kosmetycznej 76/768/WE i zastosujemy specjalną adnotację na etykiecie kosmetyku, której treść brzmi: “konserwowany [nazwa substancji]”. Zgodnie z podstawowymi wymogami certyfikatu COSMOS kosmetyk naturalny nie może być testowany na zwierzętach, powinien zawierać jedynie naturalne aromaty i barwniki roślinne oraz być umieszczony w opakowaniu, które w przyszłości nie będzie stanowić zagrożenia dla środowiska naturalnego. Wszelkie substancje mineralne wykorzystywane w produkcji muszą być zgodne z wytycznymi. Na rynku spotkać się możemy z dwoma rodzajami symboli COSMOS:

COSMOS Organic - aby produkt wpisywał się w ramy kosmetyku organicznego, przynajmniej 95% wszystkich składników musi być pochodzenia organicznego. COSMOS Natural - symbol stosowany w przypadku wyrobów zawierających składniki naturalne, które nie są uprawiane organicznie. Przykładem takich substancji są np. sole i glinki. Naturalna pielęgnacja twarzy krok po kroku - od czego właściwie zacząć? Blog Clochee podpowiada! Jeśli zamierzasz rozpocząć przygodę z naturalną pielęgnacją twarzy, powinnaś wiedzieć o kilku krokach, które skutecznie pomogą w uzyskaniu wymarzonego efektu zdrowej i gładkiej cery. Cała tajemnica tkwi w tzw. metodzie małych kroczków. Nie należy wprowadzać gwałtownych rewolucji, wywracając do góry nogami zawartość swojej łazienki - skóra musi mieć czas, aby przyswoić nowe metody pielęgnacji. Należy z rozmysłem i cierpliwie testować kolejne rozwiązania w postaci kosmetyków naturalnych i uważnie obserwować reakcje naszej cery. Nie każdy produkt sprawdzi się u nas z równą skutecznością, co u siostry czy koleżanki - każda skóra potrzebuje bowiem indywidualnego traktowania i ma swój własny poziom wrażliwości na różnego rodzaju substancje.

Od czego zacząć? Przede wszystkim od przyjrzenia się produktom, które obecnie znajdują się w naszej szafie. Zerknij na skład wypisany na etykiecie. Tak, to właśnie te obco brzmiące, skomplikowane nazwy stanowią największą bazę wiedzy na temat właściwości trzymanego w dłoniach kosmetyku. Poniżej znaleźć można listę substancji, które uznane zostały za najbardziej niebezpieczne dla zdrowia ludzkiego organizmu. Jeśli składniki te znajdują się w Twojej dotychczasowej kolekcji kosmetyków, wiesz już, że bardzo daleko im do naturalnych i zdrowych wyrobów.

Formaldehyd Trująca substancja w postaci atakującego drogi oddechowe i oczy gazu, który powstaje na skutek uwolnienia się z formaliny. W kosmetologii wykorzystuje się go w charakterze konserwantu oraz środka antybakteryjnego. Regularne stosowanie produktów z formaldehydem może prowadzić do rozległych podrażnień skóry czy nawet alergii. Podejrzewa się go również o działanie kancerogenne. Badając skład kosmetyków, należy szczególnie uważać na następujące nazwy: Benzylhemiformal, Iodopropynyl Butylcarbamate, 5-Bromo-5-nitro-1,3-dioxane = Bronidox, Methenamine, Diazolidinyl Urea, Imidazolidinyl Urea, Quanternium-15, DMDM Hydantoin, Glutaral oraz Hexetidine.

Parabeny W kosmetologii powszechnie wykorzystywane jako konserwanty, które doskonale radzą sobie z pleśnią i grzybami. Szczególnie popularne w kremach o właściwościach nawilżających, balsamach i mydłach. Parabeny mogą zatrzymywać się w warstwach skóry, co może prowadzić do licznych reakcji alergicznych. Przyglądając się etykietom poszczególnych produktów, należy szczególną uwagę zwrócić na następujące nazwy: Methylparaben, Ethylparaben, Propylparaben, Butylparaben, Isobutylparaben oraz Benzylparaben.

Lanolina Substancja odzwierzęca w kosmetyce wykorzystywana ze względu na jej natłuszczające właściwości. Pozyskuje się ją poprzez proces odwirowywania owczej wełny. Powszechnie występuje w kremach nawilżających i maściach. Może powodować wypryski i alergie, w niektórych przypadkach prowadząc nawet do atopowego zapalenia skóry. Na etykietach znajdziemy ją jako Lanolin.

SLS Sodium Lauryl Sulfate to szeroko rozpowszechniony w kosmetologii detergent, który wykazuje się niezwykle silnymi właściwościami uczulającymi. Osoby stosujące produkty z wysoką zawartością SLS skarżą się na wysuszenie skóry, świąd, a nawet atopowe zapalenie skóry.

SLES Sodium Laureth Sulfate, czyli pochodna ropy naftowej stanowiąca substancję pokrewną SLS. Ma silne działanie pianotwórcze. Zdarza się, że bywa zanieczyszczona niebezpiecznym dla zdrowia dioksanem.

PEG Glikol polietylenowy to substancja w kosmetykach wykorzystywana jako emulgator i rozpuszczalnik. Konsekwencją stosowania produktów z PEG są liczne stany zapalne występujące na twarzy i skórze pachwin. Na opakowaniach kosmetyków znaleźć go możemy jako PEG z myślnikiem i liczbą, np. PEG-40 Sorbitan Diisostearate.

PPG Glikol polipropylenowy - alkoholowa, bezbarwna i bezwonna substancja w formie lepkiej cieczy. Jej działanie polega na tworzeniu na skórze pewnego rodzaju warstwy (tzw. filmu), którego zadaniem jest zatrzymywanie wody w naskórku. Do produkcji PEG i PPG wykorzystuje się gaz nazywany tlenkiem etylenu, który uznany został za substancję rakotwórczą. Na opakowaniach kosmetyków PPG znaleźć można wraz z myślnikiem i liczbą, np. PPG-15 Stearate.

Parafina Substancja pozyskiwana jako pochodna destylacji ropy naftowej. Bardzo często spotykana w kremach do twarzy i fluidach - wszystko ze względu na jej właściwości wyrównujące niedoskonałości cery. Tworzy na skórze nieprzepuszczalną warstwę, która utrudnia procesy oddychania i sprzyja rozwojowi bakterii beztlenowych. Te z kolei są przyczyną występowania wielu problemów skórnych w postaci zaskórników i zmian trądzikowych. Nieprzepuszczalność parafiny to także przyczyna kumulowania się w organizmie szkodliwych substancji będących wynikiem przebiegu procesu przemiany materii. Uchodzi za powód wczesnego starzenia się cery. Podobnie do parafiny działają także inne substancje ropopochodne - olej mineralny, wazelina, cerezyna, wosk parafinowy, wosk ziemny i węglowodory alifatyczne. Parafinę na opakowaniach kosmetyków znaleźć można pod następującymi nazwami: Paraffin Oil, Paraffin, Parrafinum Liquidum, Isoparaffin oraz Synthetic Wax.

Naturalna pielęgnacja twarzy przynosi piękne efekty Wiesz już, których kosmetyków nie używać w naturalnej pielęgnacji twarzy? Dowiedz się więcej o tajnikach naturalnie zdrowej cery! Przymierzając się do zmiany sposobów pielęgnacji twarzy na naturalną, warto przede wszystkim pozbyć się ze swojej łazienki produktów o najwyższej zawartości wymienionych w poprzednim akapicie substancji. Nie oznacza to oczywiście, że pora na całkowite wyczyszczenie szafek. Należy spokojnie dokończyć opakowania produktów, które nie powodują na naszej cerze alergicznych zmian i podrażnień. Z chwilą, gdy się skończą, pora na wybranie zdrowszego zamiennika. W ten sposób systematycznie i kierując się metodą małych kroczków, będziemy w stanie wymienić wszystkie szkodliwe produkty na naturalne kosmetyki, które kompleksowo zadbają o skórę naszej twarzy.

Wielka rewolucja polegająca na wymianie absolutnie wszystkich produktów na nowe odradzana jest z dwóch głównych powodów. Przede wszystkim - jest bardzo nieopłacalna. Zamienienie niedokończonych opakowań na nowe, pełne dobrej jakości naturalnych kosmetyków pojemniczki wiąże się ze znaczącym wydatkiem. A nie chodzi o to, aby naturalna pielęgnacja miała być dla nas finansowym obciążeniem. Drugi powód stanowi uzupełnienie pierwszego. Wydając pieniądze na komplet nowych produktów, nie jesteśmy w stanie sprawdzić, czy wybrany kosmetyk w ogóle służy naszej cerze. Każda skóra ma bowiem indywidualne wymagania w zakresie pielęgnacji. Zdarza się, że - choć zdrowy i bezpieczny - wybrany kosmetyk naturalny mimo wszystko uczula naszą skórę ze względu na substancje aktywne w postaci ekstraktów roślinnych czy olejków eterycznych. Z tego powodu wdrożenie naturalnej pielęgnacji zakłada pewną cierpliwość i systematyczność, które jednak z pewnością zaprocentują wspaniałymi efektami widocznymi na naszej cerze.

Na efekty te czasem trzeba chwilę poczekać. Zdarza się, że nowe kosmetyki mocno wpłyną np. na produkcję naszego sebum, jeżeli wcześniej nasza pielęgnacja nadmiernie wysuszała cerę. Niejednokrotnie panie stosujące po raz pierwszy kosmetyki naturalne do twarzy narzekają na brak poczucia gładkości i jednolitej struktury, jaką dawały im stare preparaty na bazie silikonu. Tymi początkowymi niepowodzeniami nie można się jednak sugerować - z czasem spośród bogatej oferty wyłoni się kosmetyk idealny właśnie dla nas.

Jakie kosmetyki do naturalnej pielęgnacji twarzy warto wypróbować? Poznaj ofertę produktów Clochee przeznaczonych do różnych rodzajów cery! Osoby rozpoczynające swoją drogę ku naturalnej pielęgnacji twarzy z pewnością zainteresują się produktami marki Clochee. To producent kosmetyków naturalnych, który stawia przede wszystkim na dobroczynne działanie składników roślinnych i pokazuje, że nawet żyjąc zgodnie z wymogami współczesnego świata - szybko i bez chwili na wytchnienie - możliwy jest niezakłócony kontakt z naturą.

Oto propozycje sprawdzonych kosmetyków do pielęgnacji twarzy, które znaleźć można w asortymencie sklepu internetowego Clochee.

Lekki krem nawilżająco-rewitalizujący Krem nawilżający Clochee to propozycja dla osób poszukujących kosmetyku, który doskonale nawilży, wygładzi i zregeneruje cerę. Dzięki ekstraktowi z róży damasceńskiej kosmetyk wykazuje się działaniem antyoksydacyjnym i przeciwzmarszczkowym. Natomiast obecne w produkcie komórki macierzyste jabłka aktywnie działają na wszelkie procesy odnowy komórkowej cery, dzięki czemu zauważalnie zatrzymane zostaje jej starzenie.

Detoksykująca maska z białą glinką Maseczka z białej glinki to świetna kuracja dla każdego rodzaju cery! Wystarczy zastosować ją dwa razy w tygodniu, aby zauważalnie ujędrnić, wygładzić i ukoić zmęczoną skórę. Dzięki glince maseczka poprawia również naturalny koloryt skóry, czyniąc go zdrowym i jednolitym.

Drobnoziarnisty peeling do twarzy Peeling Clochee przeznaczony jest do wszystkich rodzajów cery. Starannie opracowana formuła sprawia, że kosmetyk niezwykle delikatnie usuwa martwy naskórek i świetnie radzi sobie z problemem szorstkiego, wysuszonego naskórka. W produkcie znajdziemy ekstrakt z bazylii, który wykazuje się intensywnym działaniem antyoksydacyjnym.

Naturalny olejek do twarzy