Naturalne maseczki na twarz – poznaj ich nawilżające i odmładzające działanie

Grafika dla artykułu Naturalne maseczki na twarz – poznaj ich nawilżające i odmładzające działanie
Czas czytania: ok 11 min.

Naturalne maseczki na twarz – poznaj ich nawilżające i odmładzające działanie

Naturalne maseczki na twarz stosowane są od dawna. Kiedyś przyrządzane były samodzielnie przez gospodynie domowe, które przekazywały sobie najskuteczniejsze receptury. Dziś nie musimy zamieniać kuchni kosmetologiczne laboratorium. Stuprocentowo naturalne i organiczne maseczki do twarzy dostępne są w drogeriach – zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Z jakich składników produkuje się ekologiczne maseczki i jakie jest ich działanie?

Spis treści: Skąd się wzięły naturalne maseczki do twarzy? Trendy na naturalne maseczki! Co zawiera naturalna maseczka? Substancje aktywne w maseczkach naturalnych Jak dobrać idealną maseczkę? Jakie substancje aktywne znajdziemy w maseczkach? Oczyszczające maseczki do twarzy Naturalne maseczki odmładzające

Skąd wziął się pomysł i kiedy pojawiły się pierwsze naturalne kosmetyki i maseczki na twarz? Pierwsze naturalne kosmetyki i maseczki na twarz pojawiły się wiele wieków temu. W rozwiniętym już w czasach starożytnych indyjskim systemie medycznym zwanym ajurwedą pojawia się stwierdzenie, że wszystkie kosmetyki, które nakładamy na nasze ciało, powinny być jadalne. Nie należy zatem nakładać na skórę niczego o pochodzeniu tak nienaturalnym, że nie można by tego było teoretycznie zjeść. Dziś, po latach badań, wiemy już, że tę przedwieczną wiedzę można poprzeć silnymi argumentami naukowymi. Skóra stanowi barierę między naszym organizmem a światem zewnętrznym, nie jest jednak barierą nieprzepuszczalną. Wszystkie kosmetyki, które na nią nałożymy, wchłoną się oczywiście najpierw we wszystkie warstwy naskórka i skóry właściwej, lecz następnie trafią także do krwiobiegu. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, czy składniki kosmetyków, których używamy, są w stu procentach naturalne i całkowicie nieszkodliwe dla naszego organizmu.

W przemyśle kosmetycznym pojęcie kosmetyków naturalnych jest stosunkowo nowe. Oczywiście, od setek lat nasze babcie i prababcie przekazywały sobie przepisy na domowe maseczki czy ziołowe okłady przyrządzane ze składników, które każda z nich miała w kuchni. Każda z roślin znana była z innego działania, każda miała inne właściwości i była zalecana do innego typu cery lub przy innym rodzaju schorzenia. Jednak przemysł kosmetyczny przez dłuższy czas zachwycał się sztucznymi substancjami, które nie tylko miały działać silniej i pomagać we wchłanianiu kosmetyku, lecz także zapewniały jego lepszy zapach, intensywniejszy kolor oraz dłuższą trwałość.

Naturalne maseczki na twarz jako część ogólnego trendu na produkty tworzone w zgodzie z naturą Naturalne maseczki na twarz oraz inne kosmetyki tworzone wyłącznie z naturalnych składników nie są jedynym rodzajem produktu, który zyskuje w ostatnich czasach coraz większą popularność. Rosnące zainteresowanie naturalnymi i organicznymi kosmetykami wiąże się z ogólnymi zmianami w świadomości społeczeństwa. W ostatnich latach zaczęliśmy zdawać sobie sprawę, że odeszliśmy zbyt daleko od natury. Od tego czasu coraz więcej osób zwraca o wiele większą uwagę na warunki, w jakich produkuje się jedzenie. Chcemy unikać pestycydów na owocach i warzywach, popularność zyskują więc ponownie naturalne metody uprawy roślin. Rośnie także zainteresowanie produktami oznaczonymi certyfikatami cruelty-free, a coraz więcej osób świadomie wybiera wegetarianizm i weganizm lub przynajmniej decyduje się na kupno jajek z wolnego wybiegu czy mięso z gospodarstw ekologicznych. Zdecydowanie wzrosła także liczba przeciwników testowania produktów na zwierzętach. Chcemy, aby nasze pożywienie było jak najmniej przetworzone, unikamy zbędnych emulgatorów i konserwantów. Coraz częściej, zanim podejmiemy decyzję o zakupie, czytamy skład produktu. Co za tym idzie, zdaliśmy sobie sprawę, ile zbędnych sztucznych substancji znajduje się nie tylko w naszym pożywieniu, ale też w kosmetykach, których używamy na co dzień. Wzrósł popyt na certyfikowane towary ekologiczne, organiczne i wegańskie, zarówno w przemyśle spożywczym, jak i w kosmetyce. Aby produkt mógł otrzymać certyfikat produktu organicznego, ekologicznego czy wegańskiego, na każdym etapie produkcji poddaje się go szczegółowym kontrolom. Dzięki temu mamy pewność, że wybieramy właśnie taki produkt, na jakim nam zależy.

Naturalna maseczka na twarz Co zawierają naturalne maseczki na twarz? Naturalne maseczki na twarz, podobnie jak inne kosmetyki naturalne, tworzy się zawsze z jak najwyższej jakości produktów pochodzenia roślinnego. Konwencjonalne kosmetyki produkuje się zawsze na bazie zwykłej wody destylowanej. W kosmetykach naturalnych, które stawiają na jakość każdego ze składników, bazę wodną kosmetyków naturalnych stanowią natomiast hydrolaty kwiatowe. Hydrolaty są produktem ubocznym produkcji olejków eterycznych w procesie destylacji roślin z parą wodną. Są substancjami całkowicie bezpiecznymi, a ich pH jest zbliżone do naturalnego pH skóry. Ponadto, w odróżnieniu od wody destylowanej, która nie szkodzi, lecz również nie pomaga, hydrolaty mają część dobroczynnych właściwości rośliny, z której zostały zrobione. Są przy tym dużo mniej skoncentrowane niż olejki eteryczne, dzięki czemu ryzyko uczuleń jest zredukowane do minimum.

W miejsce ropopochodnych olejów mineralnych czy parafiny oraz syntetycznych wosków i silikonów naturalne kosmetyki zawierają tłoczone na zimno nierafinowane oleje roślinne z ekologicznych upraw i naturalne woski pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. Produkty marki Clochee spełniają wymogi kosmetyków dla wegan i wegetarian, nie znajdziemy w nich więc wosków – ani żadnych innych substancji – pochodzenia zwierzęcego.

Przy wyborze kosmetyku nie wolno nam także zapomnieć o substancjach, które teoretycznie w składzie stanowią tylko niewielkie dodatki. W praktyce bowiem nawet śladowe ilości niektórych substancji mogą być wyjątkowo szkodliwe dla naszego organizmu. W kosmetykach konwencjonalnych dodatki takie jak substancje zapachowe, emulgatory, konserwanty i barwniki są zwykle w stu procentach sztuczne. Choć nie mają żadnego wpływu na działanie kosmetyku, koncerny decydują się na ich użycie aby zwiększyć atrakcyjność oraz trwałość produktu. Jednak ze względu na wykorzystanie sztucznych substancji, piękne kompozycje zapachowe i kolorystyczne kosmetyku mogą wywołać u nas reakcję alergiczną. Ponadto, emulgatory kryjące się pod nazwami PEG i PPG oraz konserwujące środki znane jako parabeny i formaldehydy podrażniają skórę, są przyczyną uczuleń i pogorszenia stanu cery. W kosmetykach naturalnych jako substancji zapachowych używa się naturalnych olejków eterycznych, rolę emulgatorów przejmują naturalne oleje i alkohole tłuszczowe, a konserwantami są wyłącznie substancje takie jak kwas cytrynowy, alkohol i olejki eteryczne. Do naturalnych kosmetyków nie dodaje się żadnych barwników.

Jakie substancje aktywne zawarte są w naturalnych maseczkach na twarz i innych naturalnych kosmetykach? Substancjami aktywnymi, czyli tym, co powinno spowodować pożądany efekt po użyciu kosmetyku, w przypadku naturalnych kosmetyków są zwykle wyciągi roślinne. Są one bogate w witaminy, na przykład witaminę A czy E, ale także witaminy z grupy B i witaminę C, które działają ożywczo i odmładzająco. Zawierają także cukry proste i złożone, które wykorzystuje się głównie ze względu na ich właściwości nawilżające. Naturalne kwasy owocowe są natomiast naturalnym środkiem złuszczającym martwy naskórek. Substancje pochodzące z naturalnych źródeł dobrze wchłaniają się do najgłębszych warstw skóry, dzięki czemu są skuteczne, a dodatkowo nie szkodzą, tak jak mniej efektywne syntetyczne substancje aktywne zawarte w konwencjonalnych specyfikach.

Innymi substancjami, których zapewne jednak byśmy nie zjedli, lecz mimo to z powodzeniem stosuje się je zarówno w ajurwedzie jak i w naturalnych kosmetykach, a zwłaszcza maseczkach do twarzy, są glinki. Glinki są tak naprawdę sproszkowanymi minerałami, przez co cechują się wysoką zawartością wszelkich istotnych mikro- i makroelementów w łatwo przyswajalnej dla cery formie. Ze względu na ładunek ujemny pomagają usuwać toksyny, ich właściwości antyoksydacyjne opóźniają procesy starzenia, a w zależności od rodzaju glinki mogą także leczyć trądzik, pomagać w gojeniu ran i leczeniu blizn oraz uszczelniać naczynia krwionośne. Marka Clochee ma w swojej ofercie specjalne maseczki, przygotowane z całkowicie naturalnych składników na bazie glinek mineralnych.

Jak dobrać idealną maseczkę na twarz dla naszej cery? Pierwszym etapem trafnego doboru naturalnej maseczki do twarzy jest prawidłowe zidentyfikowanie potrzeb naszej cery. Jeśli jest ona lekko ściągnięta, matowa i zdarza się, że się łuszczy, mamy do czynienia ze skórą suchą. Skóra tłusta jest jej przeciwieństwem – świecąca, o rozszerzonych porach, pokryta tłustym filmem ze względu na nadprodukcję sebum, często idzie w parze z trądzikiem. Ich połączenie, czyli skóra tłusta na czole, nosie i brodzie, a sucha na policzkach i skroniach, to typ mieszany. Istotne jest także, jak nasza cera reaguje na pielęgnację i warunki atmosferyczne. Jeżeli nawet niewielkie bodźce zewnętrzne i potencjalnie delikatne kosmetyki wywołują u nas pieczenie, swędzenie czy zaczerwienienie skóry, mamy cerę wrażliwą.

Maseczkę naturalną dobiera się w zależności od potrzeb cery

Kiedy zidentyfikujemy już typ cery, kolejnym krokiem jest dobranie odpowiedniej maseczki dla naszych potrzeb. Pamiętajmy, żeby dla każdego rodzaju cery wybierać idealnie dopasowaną maseczkę. Maseczki do skóry suchej powinny wykazywać silne działanie nawilżające, a maseczki do skóry trądzikowej oczyszczać i odkażać skórę oraz regulować wydzielanie sebum. Maseczki do skóry mieszanej są często łagodnymi środkami nawilżającymi i łagodzącymi podrażnienia. Jeśli jednak widzimy istotną różnicę pomiędzy typem cery w jej tłustych i suchych częściach, możemy pokusić się o dopasowanie maseczki idealnie do wybranych partii twarzy. Ponadto, producenci oferują także maseczki odmładzające, przeznaczone do cery dojrzałej. Również tu często znajdziemy podział na cerę suchą, mieszaną i tłustą, jednak w przypadku takich maseczek ich główne działanie opiera się na wygładzaniu i odżywianiu skóry dojrzałej.

W ofercie marki Clochee znajdziemy trzy rodzaje maseczek stworzonych na bazie glinek kosmetycznych. Firma proponuje nam oczyszczającą maskę z zieloną glinką ghassoul, detoksykującą maskę z glinką białą oraz nawilżającą maskę z glinką czerwoną. Każda z nich jest dopasowana do określonego typu cery. Ważne jest zatem dokładne czytanie informacji zawartych na opakowaniu kosmetyku, bowiem to właśnie tam znajdziemy potrzebne nam informacje, które pomogą nam określić, czy dana maseczka jest odpowiednia dla nas.

Jakie substancje aktywne kryją się w naturalnych, nawilżających maseczkach do twarzy? W nawilżających maseczkach do twarzy wykorzystuje się ekstrakty z owoców takich jak kiwi, winogrona czy jabłka. Często stosowane są też wyciągi z ogórka lub z nieco bardziej egzotycznych owoców mango i awokado lub ekstrakty z roślin oleistych, na przykład z lnu. Ekstrakty z owoców uzupełniają niedobory witamin, przyspieszają odnowę naskórka i działają przeciwstarzeniowo, natomiast ekstrakty z roślin oleistych chronią płaszcz lipidowy skóry, nawilżając dzięki temu skórę i nie dopuszczając do jej ponownego przesuszania. Od wielu wieków do nawilżenia cery stosuje się także miód, który poza tym, że intensywnie nawilża skórę, dodatkowo także ją wygładza i ma właściwości oczyszczające. Pomaga również zwężać rozszerzone pory oraz delikatnie złuszcza naskórek. Nie jest jednak składnikiem wegańskim, dlatego nie spotkamy go w ofercie marki Clochee. Zamiast niego marka wykorzystuje jednak inne substancje o właściwościach nawilżających, między innymi kwas hialuronowy, który poza wiązaniem wody w skórze wspomaga także regenerację skóry i ze względu na działanie odmładzające bywa częstym składnikiem kosmetyków do cery dojrzałej.

Dla cery wymagającej nawilżenia odpowiednia będzie także maseczka na bazie czerwonej glinki. Do głównych zalet tego rodzaju glinki należy łagodzenie problemów związanych z rozszerzonymi naczynkami i trądzikiem różowatym. Przy systematycznym stosowaniu, glinka czerwona uszczelnia naczynia krwionośne, przez co objawy trądziku różowatego są mniej widoczne. Ponadto, czerwona glinka remineralizuje skórę i wspomaga jej oczyszczanie. Jest odpowiednia dla każdego typu cery, a dzięki temu, że jest również bardzo delikatna, kosmetyki oparte na bazie czerwonej glinki poleca się także osobom o bardzo wrażliwej cerze.

Składniki maseczki naturalnej do twarzy Co zawierają oczyszczające maseczki do twarzy? Czy zawsze są jednocześnie maseczkami do cery trądzikowej? W maseczkach oczyszczających wykorzystuje się przede wszystkim wyciągi z roślin, które wykazują działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne. Często w ich składzie spotkamy zatem ekstrakty z szałwii, rozmarynu czy melisy. Ekstrakt z szałwii poza oczyszczaniem skóry działa również antyseptycznie i reguluje wydzielanie sebum. Ekstrakt z rozmarynu używany jest przede wszystkim w maseczkach oczyszczających do cery trądzikowej ze względu na działanie odkażające i zmniejszanie widoczności porów, które przy cerze tłustej są często rozszerzone. Ekstrakt z melisy natomiast poza oczyszczaniem działa także łagodząco i regenerująco. Pomimo dużej zbieżności w działaniu substancji wykorzystywanych w maseczkach oczyszczających i maseczkach do cery trądzikowej, nie są to jednak kategorie równoznaczne. Nie wolno nam zapominać, że nie tylko cera trądzikowa potrzebuje oczyszczenia. Przy pomocy delikatniejszych ekstraktów i substancji odpowiednich także dla innych typów cery tworzy się oczyszczające maseczki do cery wrażliwej, suchej i dojrzałej, które nie wysuszają skóry nadmiernie, lecz zapewniają jej optymalne i dogłębne oczyszczenie.

Zarówno maseczki oczyszczające jak i maseczki przeznaczone specjalnie do cery trądzikowej opierają się także często na glinkach, zwłaszcza na glince białej i zielonej. Glinka zielona, znana także pod nazwą glinka ghassoul, działa oczyszczająco, delikatnie pomaga w złuszczeniu martwego naskórka i pozostawia cerę matową i świeżą, usuwając nadmiar sebum. Usuwa również toksyny, przez co jest szczególnie polecana przy cerze z różnego rodzaju problemami, takimi jak trądzik czy nadmierna produkcja łoju. Dzięki wysokiej zawartości soli mineralnych, glinka zielona przyspiesza także gojenie ran i łagodzi podrażnienia, przez co jest odpowiednia dla cery wrażliwej. Glinka biała natomiast zawiera glin, czyli pierwiastek, który wspaniale sprawdza się w usuwaniu nadmiaru sebum. Glinka ta znajduje jednak zastosowanie nie tylko w kosmetykach dla cery wydzielającej nadmiar łoju. Stosuje się ją także między innymi w kosmetykach oczyszczających przeznaczonych dla cery suchej, delikatnej oraz dojrzałej.

Naturalne maseczki odmładzające, czyli polifenole i antyoksydanty Ze względu na to, że glinka biała sprawdza się również świetnie w pielęgnacji cery dojrzałej, korzysta się z niej również przy produkcji maseczek odmładzających, zwłaszcza w połączeniu z ekstraktami z roślin o silnym działaniu antyoksydacyjnym. Antyoksydanty, znane też jako przeciwutleniacze, to związki wyłapujące i usuwające z organizmu tak zwane wolne rodniki, czyli te produkty przemiany materii, które obecnie uważa się za odpowiedzialne za przyspieszanie procesów starzenia organizmu oraz wywoływanie chorób cywilizacyjnych. Antyoksydanty możemy dostarczyć organizmowi poprzez zawierające je suplementy diety, wraz z odpowiednio dobranym pożywieniem lub za pomocą kosmetyków. Jednym z bardziej rozpowszechnionych w naturze antyoksydantów jest witamina C. Kosmetyki odmładzające wykorzystują zatem ekstrakty między innymi z cytrusów, winogron, jagód czy czarnej porzeczki, które bogate są nie tylko w tę witaminę, lecz stanowią również źródło polifenoli, które także cechuje silne działanie przeciwutleniające. Polifenole to substancje, które występują naturalnie wyłącznie w roślinach, i podobnie jak antyoksydanty pomagają usuwać wolne rodniki z organizmu. Są także w stanie zahamować proces ich wydzielania. Największe stężenie polifenoli znajdziemy zwykle w skórce owoców, ale też w produktach takich jak piwa, wina czy oliwa z oliwek. Dodaje się je również oczywiście do odmładzających maseczek z naturalnych składników.

Jak już wspomnieliśmy, glinka biała jest stosowana w oczyszczaniu różnych typów cery, w tym również cery dojrzałej, dlatego ona również znalazła zastosowanie w maseczkach odmładzających. Dla dodatkowej ochrony przeciw wolnym rodnikom marka Clochee w swojej maseczce do cery dojrzałej proponuje nam również dodatek ekstraktów z takich ziół jak na przykład melisa, która poza działaniem antyoksydacyjnym dodatkowo zwiększa skuteczność glinki białej w łagodzeniu podrażnień. Tak jak w przypadku wszystkich innych kosmetyków, ważne jest regularne stosowanie preparatów z dodatkiem białej glinki. Skutkuje ono bowiem pozytywnym wpływem nie tylko na jędrność skóry, lecz także na jej koloryt oraz stopień nawilżenia.