Blog

Peeling enzymatyczny - sposób na naturalne oczyszczanie i złuszczanie cery naczynkowej i trądzikowej

2016-07-25

Peeling enzymatyczny doskonale sprawdza się w oczyszczaniu nie tylko skóry wrażliwej, podatnej na podrażnienia, trądzikowej i naczynkowej, lecz także do pielęgnacji wszystkich innych typów cery. Dzięki swoim naturalnym właściwościom jest on zarówno skuteczny, jak i delikatny. Sięgając po takie rozwiązanie, warto także postawić na peeling enzymatyczny z gamy organicznych kosmetyków naturalnych. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że wybieramy rozwiązanie w pełni bezpieczne i ekologiczne. Sprawdźmy, jak działa peeling enzymatyczny oraz jakie naturalne składniki aktywne może zawierać.

Spis treści:
Ogólnie o peelingu enzymatycznym
Jak działa peeling enzymatyczny?
Czy peeling enzymatyczny jest bezpieczny?
4 kosmetyczne sposoby oczyszczania twarzy
Peeling z naturalnymi kwasami?
Składniki naturalne w peelingach
Zalety stosowania naturalnego peelingu enzymatycznego
Jak często stosować peeling enzymatyczny?

Miejsce peelingu enzymatycznego w klasyfikacji ogólnej

Peeling, którego nazwa pochodzi od angielskiego słowa “peel”, czyli złuszczać, łuszczyć się, obierać skórkę, służy właśnie złuszczaniu lub rozpuszczaniu martwego naskórka. W zależności od tego, jaki typ peelingu wybierzemy, możemy złuszczyć kilka powierzchniowych warstw naskórka lub wykonać głębszy zabieg oczyszczający, którego działanie sięgnie poziomu skóry właściwej. Decyzja o tym, jaki zabieg będzie dla nas najodpowiedniejszy oraz jak intensywne ma być jego działanie, powinna być uzależniona przede wszystkich od rodzaju skóry. Najpopularniejsze peelingi, które wykonujemy samodzielnie w domowym zaciszu, określane są jako peelingi kosmetyczne, ponieważ złuszczają jedynie martwe komórki warstwy rogowej naskórka. Jakie miejsce w ogólnej klasyfikacji zajmuje peeling enzymatyczny? Odpowiedź na to pytanie będzie zależna od tego, jakim podziałem peelingów się posłużymy. Najpopularniejsze klasyfikacje rozróżniają peelingi w zależności od metody złuszczania lub ze względu na głębokość działania.

4 metody złuszczania twarzy. Zobacz, jak działa peeling enzymatyczny

Przyglądając się klasyfikacji peelingów, w której kryterium podziału stanowi metoda złuszczania, dowiemy się, jak działa peeling enzymatyczny oraz czym różni się od pozostałych typów. Możemy zatem wymienić pięć metod złuszczania skóry twarzy odmiennych pod względem intensywności całego procesu oraz substancji wykorzystanych do jego przeprowadzenia.

Peeling chemiczny

W peelingach chemicznych wykorzystuje się różnego rodzaju substancje chemiczne - zarówno naturalne, jak i syntetyczne. W zależności od wykorzystanej substancji peeling chemiczny można wykorzystać do powierzchniowego lub głębokiego zabiegu oczyszczającego. Elementami warunkującymi siłę działania wykorzystanego kwasu są między innymi jego rodzaj, pH oraz moc (pKA). Im silniejszy peeling wykonamy, tym dłużej potrwa proces gojenia się skóry; jednocześnie odbudowa nowej tkanki będzie bardzo intensywna i efektywna.

Peeling mechaniczny

Peelingi mechaniczne wykonuje się za pomocą preparatów ścierających ręcznie lub przeznaczonych do tego urządzeń. Wśród różnych peelingów mechanicznych wyróżnia się między innymi: peeling kawitacyjny, w którym wykorzystuje się ultradźwięki, a także dermabrazję i mikrodermabrazję (korundową lub diamentową).

Peeling fizyczny

Peeling fizyczny polega na złuszczaniu naskórka za pomocą lasera lub ciekłego azotu czy też podtlenku azotu.

Peeling ziołowy

W peelingu ziołowym wykorzystuje się różnorodne mieszanki ziołowe wzbogacone składnikami mineralnymi, enzymami i witaminami. Ich działanie polega przede wszystkim za poprawie elastyczności i napięcia skóry, dlatego też polecane są przede wszystkim do walki z rozstępami, cellulitem czy wiodczeniem skóry będącym efektem jej starzenia.

Peeling enzymatyczny

W peelingu enzymatycznym do złuszczania naskórka wykorzystuje się enzymy pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego.

Naturalny peeling do twarzy to gwarancja gładkiej cery

4 stopnie oczyszczania twarzy. Czy peeling enzymatyczny jest bezpieczny?

Dodatkowych informacji o różnych peelingach, w tym również o peelingu enzymatycznym, dostarcza nam klasyfikacja, w której posłużono się kryterium głębokości działania poszczególnych kosmetyków złuszczających. W zależności od rodzaju wykorzystanych substancji aktywnych peelingi działają na różne warstwy skóry. Działanie niektórych z nich jest tak intensywne, że nie mogą one być wykonywane samodzielnie, a jedynie pod nadzorem wykwalifikowanego lekarza lub kosmetologa. Sprawdźmy, jak głęboko poszczególne substancje wnikają w naszą skórę!

Peeling głęboki

Peelingi głębokie stanowią poważny zabieg wykonywany przez wykwalifikowanych lekarzy. Przed rozpoczęciem zabiegu pacjent poddawany jest znieczuleniu ogólnemu, dlatego też niezbędna jest opieka anestezjologa. Takie peelingi działają na głębokie warstwy skóry (warstwa siateczkowa lub właściwa). Zalicza się do nich między innymi dermabrazję czy peeling wykorzystujący laser.

Peeling średniogłęboki

Działanie peelingów średniogłębokich zachodzi w obrębie naskórka oraz górnej warstwy skóry właściwej (warstwa brodawkowata). Wykonywane są przez wykwalifikowanych lekarzy.

Peeling powierzchniowy

Działanie peelingów powierzchniowych ogranicza się do naskórka. Mogą być wykonywane przez wykwalifikowanych kosmetologów. Wśród peelingów powierzchniowych wyróżnia się między innymi peelingi chemiczne o mniej intensywnym działaniu, w tym peelingi wykorzystujące właściwości kwasu migdałowego, glikolowego czy blue peel. Szczególnym typem peelingów powierzchniowych są peelingi kosmetyczne i to właśnie do nich zalicza się peeling enzymatyczny oparty wyłącznie na naturalnych składnikach, a w związku z tym w pełni bezpieczny.

4 kosmetyczne sposoby oczyszczania twarzy. Wybierz naturalny peeling enzymatyczny!

Peelingi kosmetyczne mają jeszcze bardziej powierzchniowe działanie i są na tyle bezpieczne, że możemy je wykonywać samodzielnie w domu. Wyróżnia się wśród nich cztery typy peelingów. Działanie większości z nich oparte jest na syntetycznych substancjach, które mogą podrażniać wrażliwą skórę twarzy. Dlatego też bezpieczniej jest sięgnąć po naturalny i ekologiczny peeling enzymatyczny.

Peeling typu scrub

Peelingi typu scrub jest peelingiem mechanicznym. Złuszczanie następuje poprzez tarcie zawartych w nim drobinek po powierzchni skóry. Wśród różnych substancji ścierających peelingi typu scrub mogą zwierać między innymi sproszkowane pestki brzoskwiń, moreli, granulaty polietylenowe, a także sproszkowane migdały czy łupiny orzechów. Aby preparat dobrze rozprowadzał się na skórze, dodaje się do niego kremy lub żele. Ponadto peelingi typu scrub mogą zawierać substancje łagodzące, na przykład allantoinę. Peeling może być także wzbogacony o składniki przeznaczone do określonego typu cery. Wśród peelingów typu scrub wyróżnia się peelingi gruboziarniste i drobnoziarniste. Nie zaleca się ich do oczyszczania wrażliwej i suchej skóry, zwłaszcza naczynkowej oraz trądzikowej.

Peel of

Peel of to peeling w postaci maseczki żelowej, której skład oparto na polimerach. Maseczka po nałożeniu zasycha, przyjmując formę przezroczystej błony i pochłaniając fragmenty martwego naskórka, które po upływie 20 minut zdejmowane są wraz z maseczką.

Brushing

Brushing, czyli oczyszczanie skóry za pomocą specjalnego urządzenia wyposażonego w szczoteczki, które usuwają martwe komórki naskórka. Brushing łączony jest czasami z peelingiem typu scrub.

Peeling grommage

Peeling gommage ma kremową konsystencję. Zawiera w sobie enzymy roślinne, które po nałożeniu kremowego peelingu na twarz niszczą komórki warstwy rogowej naskórka. W zależności od typu skóry usuwa się go z twarzy dwiema metodami: poprzez spłukanie letnią wodą lub ścieranie suchymi dłońmi.

Peeling enzymatyczny

Peeling enzymatyczny również zaliczany jest do tej grupy ponieważ zawarte w nim substancje mają zazwyczaj łagodne działanie, doskonale sprawdzające się w pielęgnacji wrażliwej skóry.

Jak działanie ma peeling enzymatyczny zawierający naturalne kwasy?

Naturalny peeling enzymatyczny

Działanie naturalnego peelingu enzymatycznego opiera się w głównej mierze na dwóch enzymach roślinnych - papainie uzyskiwanej z niedojrzałych owoców papai oraz bromelainie pochodzącej z ananasa. Wymienione enzymy roślinne powodują rozpuszczanie połączeń międzykomórkowych, dzięki czemu przyczyniają się do usunięcie wierzchniej warstwy naskórka. Oba składniki mają także dodatkowe właściwości, które doskonale sprzyjają procesowi oczyszczania skóry. Bromelaina działa jak środek przeciwazapalny, łagodzący ból i opuchliznę, a ponadto wspomaga gojenie tkanek. Papina pomaga w zwalczaniu grzybów i pleśni, a także aktywizuje wzrost komórek skórnych oraz wzmacnia, uelastycznia i ujędrnia tkanki. Połączenie tych dwóch składników pozwala zatem nie tylko złuszczyć martwy naskórek, lecz także odbudować nowe komórki, dzięki którym nasza skóra będzie wyglądała wyjątkowo zdrowo i świeżo. Papaina i bromelaina są ponadto bardzo łagodnymi enzymami, w związku z czym możemy je stosować bez obaw o późniejsze podrażnienia wrażliwej skóry. Oba enzymy dzięki swoim bogatym właściwościom leczniczym wykorzystywane są nie tylko w kosmetyce, lecz także w medycynie.

Naturalne składniki roślinne wykorzystywane w peelingach enzymatycznych do twarzy

Poza wspomnianymi wyżej enzymami roślinnymi organiczne peelingi enzymatyczne zawierają inne naturalne składniki, które wzmacniają ich działanie. Kilku z nich warto poświęcić szczególną uwagę.

Naturalna gliceryna

Naturalną glicerynę pozyskuje się w procesie zmydlania tłuszczów roślinnych. Do jej wytworzenia najczęściej wykorzystuje się tłuszcz kokosowy. Gliceryna ma bardzo wysoką zdolność przyswajania wody, określaną jako higroskopijność. Jej głównym celem jest zwiększenie zawartości wody w powierzchniowych warstwach skóry. Gliceryna może pobierać wodę zarówno z zewnątrz, jak i z wewnątrz, z głębszych warstw skóry. Ponadto gliceryna przedostaje się także do głębszych warstw skóry, gdzie reguluje poziom wilgotności. Jej właściwości odczuwamy przez długi czas. Peeling enzymatyczny, zawierający glicerynę, nie tylko oczyszcza naszą skórę, lecz także przygotowuje ją do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych, w tym przypadku do nawilżania, które jest niezbędne do zachowania pięknej i zdrowej cery.

Olej kokosowy

Olej kokosowy jest kolejnym istotnym elementem peelingu enzymatycznego. Pozyskuje się go z miąższu świeżych orzechów kokosowych poprzez tłoczenie na zimno - tylko wtedy zachowuje wszystkie cenne właściwości. Doskonale nadaje się on do nawilżania skóry suchej i wrażliwej. Jego działanie jest dodatkowo utrwalane dzięki glicerynie. Ponadto ma on działanie antybakteryjne, przeciwgrzybiczne i antyseptyczne, dzięki czemu doskonale sprawdza się w pielęgnacji problematycznej cery trądzikowej. Olej kokosowy jest ponadto bogaty w witaminy z grupy B, witaminy C i E, a także kwas foliowy, wapń, cynk, fosfor i żelazo. Wszystkie te witaminy i składniki są niezbędne dla zachowania zdrowej skóry.

Ekstrakt z żurawiny

Żurawina uważana jest za bardzo cenny remedium na wiele schorzeń. Jej dobroczynne działanie znalazło także szerokie zastosowanie w kosmetyce. Okazuje się bowiem, że ekstrakt z żurawiny doskonale wpływa między innymi na stan naszej skóry. Zawiera on bowiem wiele cennych witamin, w tym witaminy z grupy B, a także witaminy A i C oraz minerały – wapń, magnez, fosfor i jod. Jej zastosowanie w peelingu enzymatycznym ma uzasadnienie także z innych powodów. Wyciąg z żurawiny jest również bogaty w błonnik, kwasy owocowe, węglowodany, antyocyjany, taninę oraz flawonoidy. Właściwości poszczególnych składnikach sprawiają, że żurawina zawarta w peelingu enzymatycznym i innych kosmetykach ma działanie antybakteryjne i oczyszczające, w związku z czym doskonale sprawdza się w pielęgnacji skóry wrażliwej, podatnej na zmiany trądzikowe. Ponadto doskonale nawilża suchą skórę i reguluje jej pH. Dodatkowo zawarte w niej witaminy i minerały przywracają naszej cerze zdrowy i promienny wygląd, poprawiając jednocześnie elastyczność skóry i wygładzając zmarszczki. Nie bez znaczenia w procesie oczyszczania twarzy za pomocą peelingu enzymatycznego zwierającego ekstrakt z żurawiny jest duża zawartość flawonoidów, które zapobiegają stanom zapalnym, obrzękom oraz działają przeciwgrzybicznie i przeciwbólowo.

Ekstrakt z jabłka

Wiele składników, istotnych w procesie złuszczania i oczyszczania skóry twarzy ma także ekstrakt z jabłka zawarty w peelingu enzymatycznym. Podobnie jak wyciąg z żurawiny zawiera on flawonoidy, a także wiele witamin, w tym witaminy A, B, C i K, a także fitoproteiny i fenole. Z pewnością docenimy jego działanie przeciwutleniające i ochronne, dzięki któremu nasza skóra na dłużej zachowuje młody wygląd. Ekstrakt z jabłka zawiera ponadto kwasy alfahydroksylowe, które podobnie jak papaina i bromelaina biorą udział w złuszczaniu naskórka. Jednocześnie wyciąg z jabłka pobudza proces odnowy naskórka oraz silnie nawilża odradzające się komórki.

Wyciąg z jabłek to istotny składnik peelingów naturalnych

Zalety stosowania naturalnego peelingu enzymatycznego

Nie mamy wątpliwości co do tego, że regularne złuszczanie i oczyszczanie skóry ma zbawienny wpływ na jej stan. Dodając do tego działanie naturalnych składników zawartych w organicznym peelingu enzymatycznym, zyskujemy jeszcze więcej i nie ryzykujemy negatywnymi skutkami w postaci podrażnień wrażliwej cery. Dlaczego zatem warto regularnie wykonywać peeling enzymatyczny:

  • kiedy usuwamy martwe komórki naskórka oraz zgromadzony w nich łój, nasza skóra staję się miękka, gładka i pełna blasku, czyli taka, o jakiej zawsze marzyliśmy;
  • wiele składników zawartych w peelingu enzymatycznym ma działanie antyoksydacyjne i ujędrniające skórę, w związku z czym regularne złuszczanie pomaga w regeneracji starzejącej się skóry, spłyca drobne zmarszczki, a tym samym spowalnia proces jej starzenia;
  • regularne peelingi enzymatyczne, zawierające substancje bogate w witaminy i minerały, doskonale redukuje przebarwienia;
  • składniki zawarte w peelingu enzymatycznym działają pobudzająco na komórki warstwy podstawowej skóry – wspomagają ich odnowę, dzięki czemu nasza cera zawsze wygląda promiennie;
  • regularne peelingi enzymatyczne doskonale wspomagają codzienne leczenie skóry trądzikowej i łojotokowej. Złuszczanie o tak łagodnym, a jednocześnie skutecznym działaniu jest jedyną możliwością dla osób, które borykają się z tego typu problemami skórnymi. Peeling enzymatyczny nie powoduje bowiem dodatkowych podrażnień, a ponadto redukuje zmiany potrądzikowe;
  • peeling enzymatyczny jest najlepszym sposobem na przygotowanie skóry do kolejnych zabiegów pielęgnacyjnych; złuszczona i oczyszczona skóra o wiele lepiej wchłania kolejne substancje pielęgnacyjne;
  • w pełni naturalny peeling enzymatyczny, posiadający certyfikaty Viva oraz Myślimy ekologicznie, nieposiadający składników pochodzenia odzwierzęcego oraz nietestowany na zwierzętach, to kosmetyk idealny dla wegan i wegetarian.

Jak często stosować peeling enzymatyczny?

Dzięki delikatnemu, kosmetycznemu działaniu peelingu kosmetycznego oraz naturalnym składnikom możemy go stosować od jednego do trzech razy w tygodniu. To, jak często w ciągu tygodnia powtarzamy zabieg, zależy przede wszystkim od typu skóry i jej potrzeb. Jeśli nasza skóra jest szczególnie wrażliwa, wystarczy nam jeden zabieg tygodniowo. Natomiast w przypadku cery normalnej czy mieszanej, możemy bez obaw sięgać po peeling enzymatyczny nieco częściej. Zanim nałożymy peeling, pamiętajmy o odpowiednim oczyszczeniu skóry, wykorzystując na przykład łagodny olejek do mycia twarzy i demakijażu. Efekt można wzmocnić, sięgając po relaksujący płyn micelarny. Na tak oczyszczoną skórę twarzy i szyi nakładamy peeling enzymatyczny, a następnie pozostawiamy jak maseczkę na około 10–15 minut. Po upływie tego czasu delikatnie zmywamy peeling z twarzy za pomocą wody. Po zakończonym zabiegu warto sięgnąć po tonik antyoksydacyjny, który pomoże nam przygotować skórę do dalszej pielęgnacji, czyli odpowiedniego nawilżenia. Zapewniając skórze taki rytuał pielęgnacyjny, szybko zobaczymy satysfakcjonujące efekty.

Inne artykuły w Akademii Clochee

Serum silnie nawilżające Clochee znalazło się wśród kosmetyków które poleca dziennikarka Dzień Dobry TVN - Agnieszka Jastrzębska.

Czytaj dalej

Naturalne kosmetyki na bazie cytrusów nie tylko pięknie i naturalnie pachną, ale też świetnie radzą sobie z szarą, zmęczoną cerą. Pomarańcze, cytryny, mandarynki czy grejpfruty nie bez powodu są składnikiem wielu naturalnych kosmetyków – pozwól im działać!

Czytaj dalej

Przyczyn powstawania przebarwień jest bardzo dużo, a ich lokalizacja na naszej skórze może być różna.. W tym artykule skupimy się na możliwościach walki z przebarwieniami posłonecznymi, bo to najczęściej z nimi mamy do czynienia po lecie.

Czytaj dalej

Lato to festiwal kolorów, smaków, zabaw i uciech dla zmysłów. Łatwo w tej wakacyjnej radości zapomnieć o zdrowych rytuałach pielęgnacyjnych i odpuścić sobie codzienne starania o piękną skórę. Kiedy termometr pokazuje ponad 30 stopni, wtedy nie tylko my czujemy się osłabieni, potrzebujemy nawodnienia, a także ochrony przeciwsłonecznej. Skóra twarzy latem wygląda olśniewająco, ale ten efekt nie potrwa długo, jeśli odpuścimy należytą pielęgnację. Pamiętajmy więc o oczyszczaniu, nawilżaniu, nawodnieniu i ochronie przeciw promieniowaniu UV oraz wolnymi rodnikami.

Letnia pielęgnacja skóry zawsze powinna zaczynać się od dokładnego oczyszczania. Gruczoły łojowe pracują na najwyższych obrotach, wydzielając więcej sebum i tym samym przyciągając zanieczyszczenia. Nie widzimy tego od razu, bo opalona skóra wygląda zdrowo i promiennie, ale to właśnie latem pory szybciej się zapychają, zaskakując jesienią zaskórnikami i wypryskami, a nawet nasileniem trądziku.

Oprócz dokładnego oczyszczania kolejnym niezwykle istotnym aspektem letniej pielęgnacji skóry jest jej nawilżanie. Mówimy stanowcze NIE odwodnionej skórze! Trzecią ważną rzeczą, o jakiej musimy pamiętać, to stosowanie filtrów. Takie trzy podstawowe kroki pozwolą bez obaw spoglądać w lustro wtedy, kiedy przyjdzie nam żegnać wakacyjny czas. Jeśli chcemy dodatkowo zadbać o młodość skóry, zaopatrzmy się w kosmetyk z witaminą C, która chroni przed namnażaniem się wolnych rodników. Latem mają szczególne pole do popisu.

Czytaj dalej